Sense8 ve Görünenin Arka Yüzü

Sense8’i mutlaka duymuşsunuzdur. İzlemediyseniz bile hayatınızın bir yerinden size mutlaka ulaşmıştır. Duymadıysanız ben biraz anlatayım size.

Son bir kaç aydır, dizi izlemeye yetecek kadar zamanım yoktu. Kendime yaptığım izleme listesinin de bir numarasında Sense8 duruyordu. Sonunda bir arkadaşımın “bayılacaksın, çok seveceksin!” ısrarlarına dayanamayarak izlemeye başladım.

Ve bir diziye AŞIK OLDUM!

Yapılan yüzlerce, binlerce çiğ yorum olduğunu biliyorum. İnsanların eşcinsel sevişme sahnelerine takıldıklarını, bu nedenle diziyi eşcinsel pornosu olarak eleştirdikleri yorumlarını gördüm. Maalesef. Maalesef diyorum çünkü bu inanılmaz yüzeysel bir bakış açısı. Sense8’te sevişme sahneleri var evet ama bir Game of Thrones’takinden ya da bir Spartacus’tekinden fazla değil. Game of Thrones bize tecavüzü ve ensesti izletirken bu kadar yoğun eleştirel yorum yapıldığını görmemiştim mesela. Sanıyorum insanları eşcinsellerin sevişiyor olmasına duydukları hisler bu tarz bir yüzeyselliğe itti.

Neyse Sense8’e dönecek olursak, dizi Angelica Turing isimli bir kadının,  yine duyusal olarak birbirine bağlı 8 kişiyi yine duyusal olarak doğurmasıyla başlıyor. Dizinin sonuna kadar bu hikaye asla sürükleyiciliğini kaybetmiyor, izleyenlerin heyecanı bir an bile azalmıyor. Zaten Wachowski Sisters’ı hepimiz tanıyoruz. Filmlerinin çoğu başyapıt olan bu kardeşlerin diziye de neler katacağı ortada. Muhteşem kovalamaca sahnelerini, olağanüstü dövüş koreografileri takip ediyor, karakterlerin dramatik olarak muazzam arada kalışlarıyla heyecanın dozu asla azalmıyor.  Çekimlerin güzelliği ayrıca dünyanın gerçekten dört bir yanında yapılıyor oluşu da bir başka büyüleyici detay. Karakterlerin her birini çekim yapılan alanlara götürdüklerini herhangi bir şekilde stüdyo ya da efekt kullanmadıklarını da belirtmek isterim.

Bir Karakterin Nesi Var Sekiz Karakterin Sesi Var

Karakter demişken, Sense8’in karakterleri de muhteşem tasarlanmış. Sanırım Sense8 karakterleri sıralamam şöyle:

 1. Sun
 2. Lito
 3. Will
 4. Wolfgang
 5. Capheus (1.Sezon)
 6. Nomi
 7. Riley
 8. Capheus (2. Sezon)
 9. Kala

Sun’ın gücü, Lito’nun aşkı, Will’in sağlamlığı, Wolfgang’in yalnızlığı, Capheus’un güvenilirliği, Nomi’nin zekası, Riley’in cesareti, Kala’nın bilgeliği beni onlara bağladı. Sevmediğim tek bir duyusal karakter yok aralarında. Hepsinin hikayesi ayrı etkileyici.

Sense8 diyince bu kadar bayılmama neden olan en önemli özellikse dizinin bir aile hissi yaşatıyor olması. Karakterler asla yalnız değiller ve en zorlu anda birileri onlara o andan kurtulması için yardım ediyor. Bu mükemmel bir şey.

Ayrıca ben de kendi çapımda beynimizin her şeye ulaşabilir olduğunu ama bizim bunu kullanamadığımıza inanıyorum. Yani aslında her şeyi öğrenebilir, her şeyi uygulayabilir haldeyiz. Ama adım atmıyoruz. Dizi bu 8 kişinin her türlü bilgi ve donanımızı birbirlerine açabildikleri bir havuz oluşturarak bunu çok güzel kullanmış. Bunun dışında birbirleriyle bağlantıda olup konuşabilmeleri konusunu da iç sesimize bağlıyorum. Yeterince sakin kalıp, yeterince dikkatli dinlersek en büyük yolgöstericiliği bize içsesimiz yani yine kendimiz yapıyoruz. Keza şefkat göstermeyi de..

Dizi de aşk da var, politika da var, haksızlığa uğrayan insanlar da var, fakirlik de var, iki yüzlülük de var, aile olmak da var, yalnız kalmak da var. Muhteşem kullanımı olan müzikler de var. Her şey var. İşte bu yüzden ben de bu kadar sevdim Sense8’i ❤

Sense8, 2 sezon, 2 özel bölüm ve bir minicik belgeselden oluşuyor. Zamansız bitişi dünya çapında bir sürü fanını üzdüğü gibi beni de üzdü. Daha anlatacak en az 5 sezonluk hikayesi vardı bence.

Suya sabuna spoilera dokunmadan ancak bu kadar anlatabiliyorum. Bayıldığım sahnelerden birini de aşağıda paylaşıyorum. Umarım sizler de izler, görünen sahnelerin ötesini görerek ne demek istediğimi ilk elden deneyimlersiniz.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

One thought on “Sense8 ve Görünenin Arka Yüzü

 1. Reblogged this on Funda'nın Harikalar Diyarı and commented:

  Ahh ne kadar istiyorum yeniden izlemeyi… Keşiflerimi dışarıda değil, içeride yapmaya karar verdiğimden beri burnumda tütüyor. Yalnız hissedenlere, içindeki gücü bulmak isteyenlere önerimdir, değerlendirebilirsiniz. Çok da yaymayın ama, herkes bilmesin. Bizim güzel sırrımız olsun bu dizi ❤

  Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s