Dark’ın Ardından..

Yayınlandığı ilk günden beri izlemeyi merakla beklediğim bir diziydi Dark. Alman yapımı bir zaman yolculuğu masalı olduğunu duyduğumdan beri kendimi hazırlıyordum. Bilim-kurgu hikayelerinin özellikle de zaman yolculuğunun meraklısı olan ben, bu diziyi izlemek için inanılmaz heyecanlıydım.

3-4 gün önce yayınlanan ilk bölümünü izleyerek başladım maceraya. İzlediğim en gergin dizi olabilir gerçekten. Müzikler, sesler, efektler, inanılmaz ciddi Alman oyuncular ve bol bol Almanca (Almanlar’dan mı korkuyorum yoksa Almanca’dan mı çözemedim.) daha hikaye başlamadan gerim gerim gerilmeme neden oldu.

Sezonun yarısına geldiğimde hala kim kimin oğluydu, kim kimin geçmişteki haliydi, geçmişte kim kimin akrabasıydı ve diğer insanlarla ne gibi ilişkileri vardı onları oturtmaya çalışıyordum. Aklımın bu kadar karıştığı başka bir dizi daha izlemedim sanıtım. Belki Lost.. Lost’u çok sevmiştim. Lost en azından 100 soru sorduruyorsa, 50’sini cevaplandırıp 100 soru daha bırakıyordu kucağımıza. Ama Dark! Dark, 100 sorunun 2’sini cevaplandırıp 302 soru daha ekliyor sıraya. Gizemler içinde kaybolmayı seviyorsanız Dark tam size göre.

Bugün bitirdiğim Dark’ın ikinci sezonu izler miyim bilmiyorum. Malum en iyi ihtimalle senede bir kez 10 bölümlüğüne evlerimize konuk oluyor bu diziler. Şu anda bile zor izledim, bir sene sonra ne kadarını hatırlarım bilemiyorum. Bir tek mağarayı çok net hatırlayacağım kesin =) Dizi bitirken kafamda onlarca soru dönüp duruyordu, unutmadan buraya not etmek istedim.

dark_2_fhd

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Yani bazı kısımları o kadar anlamadım, o kadar manasız geldi ki anlatamam. Keşke biraz daha açsalardı konuları, ya da biraz daha cevap verselerdi.

Mesela:

 • Çocuklar neye göre, hangi sırayla kaçırılıyolar?
 • Geçitleri ve zaman yolculuğu yapılabildiğini ilk kim, ne zaman ve nasıl farketti?
 • Gelecekte Jonas’ı karşılayan, yaralı yüzü olan kız kim?
 • Gelecek o hale nasıl gelmiş?
 • Olayların başlangıcı 1953 mü yoksa daha geriye gidiyor mu?
 • Olayların başlangıcı daha geriye gidiyorsa Helge’den önce çocukları kim kaçırıyordu?
 • Helge öldüğüne göre, yeni Helge (yani Noah’ın çocukları kaçıracak yeni maşası) Bartosz mu oldu?
 • Noah’nın tüm bu olaylardaki rolü ne? Neden yaşlanmıyor? Agnes’in babası olabilir mi?
 • Nielsen – Kahnwald erkeklerinin DNAsında ya da soy ağacında bir şey mi var? Zamanlar arası zarar görmeden nasıl geçiş yapabiliyorlar? (Bu tezi çökerten en büyük şey Helge’nin de geçitlerden kolayca geçebilmesi oldu -ama annesi Helge’nin kimin çocuğu olduğundan emin değildi. Belki de o da rahibin çocuğudur. Bilemiyorum çok karışık =/)
 • Jonas, Noah’ın elinden nasıl kurtuluyor?
 • Claudia kime neden hizmet ediyor?
 • Jonas kurtulduğunda Claudia tarafından gerçekten kandırılıyor mu? Son sandığımız başlangıcın yani solucan deliğini sıfırlamasının değiştirilmesi mümkün değil mi?
 • Eğer geçmiş değiştirilemiyorsa neden herkes zaman makinesi yapmaya çalışıyor?
 • Zamanın akışı değiştirilemiyorsa ve patlama hiçbir şeyi çözmediyse Noah ne planlıyor?
 • Regina olayların ne kadarına hakim? Neden annesinin öldüğünü söyledi? Ayrıca Alexandr diye bildiğimiz kocası kimi neden öldürüp kimliğini çaldı? Hannah’yı bitirmek daha kolay iken neden Ulrich’i bitirmeye çalışıyor?
 • Mikkel bunca zaman geçitleri çalıştıktan sonra neden kendi zamanına geri dönmeyi seçmedi?
 • Ulrich nasıl geri dönecek? Egon’un ona bu denli takıntılı olmasının nedeni ne?
 • Helge Ulrich’i nasıl hiç hatırlamıyor? Yara izi kalmış, olay yaşanmış, Ulrich onu öldürmeye çalışmış. Buraya kadar tamam. Peki ya sonra?
 • Peter Doppler, Mads’in cesedi portaldan düştüğünde neden eşinden önce Tronte’yi aradı? Olayları eşine anlatması daha kolay olmaz mıydı?
 • Zamanda yolculuk eden bu insanların varlıkları zamanı neden değiştirmiyor? Sadece bazı noktalarda müdahil olup değiştirebildiklerini gördük. Olacaklara daha doğrusu olması gerekenlere müdahil olabiliyorlar. Ulrich’in telefonu, saatçiye verilen kitap ve taslaklar, Mikkel’in Jonas’a mektubu ya da bir çok kişide gördüğümüz “Zaman Yolculuğu” kitabı gibi maddeler elden ele dolaşıp her şeyi birincil derecede etkiliyor, diğer şeyler neden etkilemiyor?
 • İnsanlar her seferinde aynı şeyleri mi seçiyorlar? Sanki sürekli tekrar ediyormuş gibi bıraktılar bu döngüyü. Hiç farklı karar veren yok mu? İnsanların özgür iradeleri olmadığına bir vurgu mudur bu?
 • Ayrıca enteresan bir inanç felsefesi var dizide. Tanrı var mı? Planı var mı? Özgür irademiz var mı yoksa ne yaparsak yapalım, oynamamız gereken rolü mü oynuyoruz hayatta?

Gibi gibi bir sürü soru var aklımda. Ayrıca bence bu hikayede savaşan sadece iki cephe yok. Büyük ihtimalle dizi devam ederse 2. sezonda farklı cephelerle de tanışacağız.

Enteresan bir hissi var dizinin, ilk sezonu hakkıyla hatırlıyor olursam, ikinci sezonu da takip ederim belki.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

8 thoughts on “Dark’ın Ardından..

 1. Dark yazisi gelmis oleeyyy! 😍 Oncelikle Lost benzetmesi yapmana bayildim cunku izlerken bana da ayni hissiyati vermisti. Lost’a ne kadar tapiniyorsam Dark’a da o kadar tapiniyorum diyebilirim. O yuzden biraz hayal kirikligi yasamaktan da korkmuyor degilim hani. Cogunlugun begenmedigi Lost finali benim gozumde gayet iyi fakat Dark daha cok cok baslarda. Ileride bozar diye korkuyorum yalan yok. 😄

  Sordugun sorulara gelince sadece Mikkel ile ilgili su yorumu yapabiliyorum. Spoilers!! Gelecekteki ailesinin varligini bildigi icin Jonas’in oglu olacagini biliyor, zamanda bir degisiklik yapmaya calisirsa oglunun varligini silmekten ya da ailesini kaybetmekten korkuyor olabilir. Ya da ne yaparsa yapsin zamanda degisiklik yapamayacagini kesfetmistir belki. Lost’taki “whatever happened happened” durumu gibi. Zaten Ulrich-Helge arasinda yasananlar da aslinda direkt olarak bunun kanitiydi bence. Gecmiste olanlar bir sekilde yolunu buluyor. Su anda asil merak ettigim Jonas’in gittigi gelecek. Nasil o hale geldi dunya? Jonas da Mikkel’in gecmiste takilip Michale olusu gibi Stranger olana kadar gelecekte mi kalacak yoksa bir sekilde kendi zamanina geri donecek de hikaye oyle ilerlemeye devam mi edecek?

  Dizinin kasvetli atmosferi, gerilimli muzikleri, sahane jenerik sarkisi ve mukemmel oyunculuklarina bayildigimi bir kere daha vurgulamak istiyorum. 😍 Sen gizemlerin cok olusundan ve cevap bulamayisimizdan dem vurmussun ama henuz 10 bolumluk bir dizi oldugu icin boyle bir yorum icin erken diyorum. Gizemler her zaman ilgi cekici olsa da asil olan sey dizideki karakterlerin derinligi bence. Beni asil vuran kismi o en azindan. Diyorum ve susuyorum, sabaha kadar yazabilirim ahahahah 😜 Ellerine saglik sayin Funda. 😍

  Liked by 1 person

  1. Teşekkür ederim sayın Bihter, senin de yorumuna sağlık ❤

   Lost'a gerçekten çok benziyor ya. Burada da önce karakterleri tanıdık, olayları flashbackler ile gördük falan. Hatta en sevdiğim kısım fotoğrafların yanyana verilmesi. Yoksa cidden sittin sene ayıklayamazdım kimin kim olduğunu heheheh

   Mikkel'in mantığı oturduktan sonraki kısımlarda haklı olabilirsin ama hiç mi deli bir ergen olmadı. Mağaranın etrafında dolaşmadı. Gitcem ben ya falan demedi. Predestination gibi, 1953'e falan da gittiğini düşünsene. Çok acayip skgsşgjsş Ben de dünyanın 2052'de neden öyle olduğunu merak ediyorum. Tam bir kaos ortamı. Jonas gelecekte kalabilir ama Noah da peşinde, bir şekilde tekrar kaçırmaya çalışabilir diye düşünüyorum. Belki de gelecekte saklanması onun için doğru seçim olur. Off çok karışık çok.

   Like

   1. Uzun zamandir boylesine detaylarina inip kurcaladigimiz, teori kastigimiz bir dizi olmamisti. Benim olmamisti en azindan. O yuzden cok keyif aliyorum bu kafa karisikligi hallerimizden. 🤗

    Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s