Yas mı Tutmalı, Yoksa Hayatı mı Kutlamalı?

İtalyanca öğrenmeye heves ettiğimden beri, aynı hocadan ders alıyorum. Kendisi dünyanın en tatlı insanı ve en başarılı hocası olabilir. Konuşmamızı sağlamak için her zaman elinden geleni yapıyor. Her türlü konuşmayı İtalyanca yapıyor ve bize de İtalyanca konuşma yaptırıyor. Bu hiç değişmiyor.

Annesi bir süredir hastaydı. Derse geldiğimizde annesinin hastaneye kaldırıldığını ama düzeleceğini, doktorların iyi şeyler söylediğini anlatmıştı. Hatta şakayla karışık mantı yemiş, üzüm yemiş o kadar yerse rahatsızlanır tabi gibi şeyler söylüyordu. Biz de gülüp geçiyorduk.

Günler geçti, haftalar döndü. Her ders öncesi soruyorduk, “come sta la tua mamma? (anneniz nasıl?)” “İyi, düzelecek”ler zamanla “kötü, bilmiyorum”a dönüşüyordu. Annesinin yoğun bakıma alındığını, ama zaten gitse de içeriye alınmadığını, hayatın devam ettiğini o yüzden derslerin de devam etmesi gerektiğini söylüyordu. hiçbir dersi iptal etmiyordu. Her bir derse bizden önce gelip, bizden sonra çıkıyordu. Bu bana çok güçlü bir duruş gibi gelmişti. Klasik bir Türk olarak bu durumu çok da anlamıyordum. Çünkü benzer bir durum yaşasam -umarım asla yaşamam-, benim için hayat durur, hastanede yatıp kalkarım sanırım.

Pazar sabahı Instagram’da bir fotoğraf paylaştığını gördüm. Annesiyle olan bir fotoğrafını koyup seni çok seviyorum, ışıklar içinde uyu yazmış. Bu kadar yalın ve sakin. Ve onu tanıdığım kadarıyla muhakkak annesinin yaşamını kutlamayı, onu saygılı ve güzel bir şekilde anmayı tercih edecektir. Çünkü onun için evet annesinin hayatı kutsal ama hayat her şeye rağmen devam edecek. Bilmiyorum bizim kültürümüz neden farklı ya da bu durumun kültürle alakası var mı. Belki de kişisel bir şeydir. Bugün hocamı görmeyi umuyorum. Varlığı ve bu olayla mücadele şekli bana mutlaka yine ilham olacaktır.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s