Yas mı Tutmalı, Yoksa Hayatı mı Kutlamalı? III

İtalyanca hocamın pazar günü annesini kaybettiğini, buna rağmen salı günü ders yaptığını ve buna şaşırdığımı anlatmıştım size. Perşembe günü kendimi toparlayıp, işlerimi ayarlayıp derse gittiğimde dünyanın en güçlü kadınını görmüş olabilirim sanırım. Bu kadın tabii ki hocamın ta kendisi.

İtalyanca hocam tüm güzelliği ve zarafetiyle beni karşıladığında onu incelemeye başlamıştım bile.  Çok vakur bir duruşu var, çok kibar. Dışarıdan gören onu çok kırılgan sanabilir. Aynı zamanda çok esprili ve çok da başarılı. Ergenliğe giren kızların, genç kızların ve genç kadınların onun gibi örnekleri çok sık görmesini dilerdim bu ülkede. Neyse hemen konuya dönüyorum. En az önceki zamanları (normal zamanları yazmaya elim varmadı, annesini kaybetmeden önceki zamanları diyeyim) kadar, hatta daha bile şık görünüyordu. Yüzünü incelediğimde gizli hiçbir duygu yoktu. Ne acı, ne öfke ne de başka bir şey. O an ne yaşıyorsa yüzündeydi. İnanılmaz bir dinginlik hali.

Ben içeri girdiğimde konu, nasıl bu kadar güçlü olabildiğiydi. Tabii ki arkadaşlarımın da bunu sorgulamasına şaşırmamıştım. Onlar da benim gibi düşünmüş, hatta salı günü derse gitme konusunda tereddütler yaşamışlardı.

Ne kadar ısrarla sorsak da gücünün, dirayetinin sırlarını bizimle paylaşmadı. Ağlamaya gerek yok, hayat böyle, bir şekilde geçiyor, ben annemi anarak ve özleyerek geçireceğim dedi.

Bu kültür farkı mı bilemiyorum. İnanç mı bilmiyorum. Bana yaşamak asla yetmiyor. Tüm sevdiklerimle sonsuza kadar hayatta kalmak falan istiyorum sanırım. Her ölüm, erken ölüm benim için. İki dedemi (-ki bende 3 tane var. Belki bunu daha sonra anlatırım) bir kaç yıl arayla 80+ yaşındalarken kaybettim. Anılarını ve yokluklarını hala kalbimde taşıyorum. Allah korusun, birini kaybetmek düşüncesi aklıma girdi mi uyku uyuyamıyorum.

Hocam gibi olabilmek isterdim aslında, hayata başka gözlerle bakmak isterdim. Daha güçlü, daha dirayetli ve daha dingin olabilmeyi isterdim.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s