THE O.A’nın Ardından..

Netflix’te 2. sezonu yayınlanmış olan The OA diye bir dizi var hiç duymuş muydunuz? Sanırım ilk sezonunu 2016’da izlemiş olabiliriz. Daha sonra bana bir ömür gibi gelen bu 3 senelik arayı verdikten sonra yeni sezon 22 Mart günü Netflix’te yayınlanmaya başladı. Oldukça orijinal ve kafa açıcı bir dizi olan The OA ilk bölümünden itibaren beni dünyasının içine çekmeye başladı.

Dizi bir arabanın içinde yolculuk eden iki kişinin çektiği amatör video ile açılıyor. Video bir kadının koşarak atladığını yakalıyor ve o andan itibaren o kadının hayatına çekiliyoruz. İlk dalga o anda geliyor, baş kahramanımız Prairie Johnson yani OA bu zamana kadar kayıpmış ve bu yetmiyormuş gibi şok edici bir veri daha öğreniyoruz, kaybolduğunda OA’nın gözleri görmüyormuş! Bu kız nasıl kör olmuş, nasıl kaybolmuş, sonra gözleri nasıl açılmış ve neden intihar etmeyi seçmiş bunları ilk sezonda öğreniyoruz.

Yazının bundan sonrasında THE OA dizisi ile ilgili spoiler vermekten çekinmeyeceğimi belirteyim de öyle devam edeyim =)

theoa_fhd

Dizinin ilk sezonu boyunca sürekli gerçeklik konusunda git geller yaşadım. Bu kız bir melek mi, bir peygamber mi, doğa üstü güçleri olan biri mi yoksa aklı karışık biri mi belki de bir yalancı ya da dolandırıcı? Peki ya HAP’e ne demeli? Gerçek biri mi yoksa Prairie’nin hayal ürünü mü? Birinci sezon öyle bir yerde bitti ki dizi bize cevabı o anda vermedi. OA’nın kendi sıkıcı hayatlarında sıkışıp kalan genç arkadaşları ona olan inançlarını sorgularken, okullarında bir “mass shooting” olayı oldu. The OA bunu hissedip okula koştu ve o olayda vuruldu. Tabii o sahnenin öncesinde OA ve HAP tarafından esir tutulan diğer arkadaşlarının kullandığı çok amaçlı “hareketler”, Prairie’nin genç arkadaşları ve onların hocaları BBA tarafından çoktan yapıldı. Vurulan OA’nin yanına giden Steve, bizim için onun ağzından “başardınız” sözlerini aldı ama gençlerin gerçekten bir şeyi başarıp başarmadıklarını öğrenmek ikinci sezona kaldı.

Ben gerçekten diziyi ne tarafa sürükleyeceklerini çoook merak ediyordum ki, gerçekten bir başka boyuta atlamayı başardılar. Prairie’nin Nina olduğu, babasıyla büyüyüp kör olmasına neden olan kazayı yaşamadığı bir paralel boyuta geçiyorlar. Burada da ilk karşılaştığı insanlardan biri Homer diğer HAP oluyor. Scott, Renata ve Rachel’ın da çok uzakta olmadığını gören Prairie, HAP’i ifşa etmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu kez bir de bir “ev” ile ilgili yan hikaye var ki, orada ayrı bir dünya dönüyor. Ev, Ruskin, oyun, Karim hepsi ve her şey garip bir şekilde ilgili çekici ve birbirlerine bağlı. Hikayeyi görünce yeni sezon için neden 3 sene beklediklerini gerçekten çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Bu gerçekliğe geçerken Homer hariç tüm ekip kendi karakterine atlamış ve maalesef Homer son bölüme kadar OA’ye ve yaşadıklarına dair hiçbir şey hatırlamıyor. Kendisini Doktor Roberts olarak biliyor ve HAP’in asistanlığını yapıyor. Ona olan hayranlığı yüzünden de bizimkiler için işleri farkında olmadan sürekli zorlaştırıyor.

Dün akşam izlemeye başladığım bu diziyi sabah gün ağırırken bitirdim. GEce seyretmemin de etkisi olmuştur ama bazı yerlerde gerçekten korktuğumu en azından irkildiğimi söyleyebilirim. Gerçekten bitirene kadar başından kalkamadım ve sezon finalini çok beğendim. Yine çılgınca bir yerde bıraktılar. Umarım bu kez geri dönmeleri 3 yıllarını almaz. Dizinin 5 bölüm olarak planlandığı söyleniyor. Kalan sezonları merakla bekliyorum.

Şimdi aklımda kalan bazı sorular var. Onları şuraya not alayım. Yeni sezondan önce açar okurum =)

 1. Final sahnesinde gördüğümüz Steve, bizim 1. evrende gördüğümüz Steve mi?
 2. Herkes ölünde herhangi bir evrene atlayabliyor mu? Gidilecek evren neye göre seçiliyor?
 3. BBA ve çocuklar 2. boyuta mı gittiler yoksa 3. boyuta geçebildiler mi? Hepsi mi atladı bazıları mı? İlla ki hepsinin dizi setinde karşılığını göreceğiz ama düşünmesi bile heyecanlı.
 4. Karim evin içine, her boyutu görebileceği bir yere mi hapsoldu? Onun “Old Night”ın bahsettiği OA’yı korumak için gönderilmiş kardeş olduğunu düşünmüştüm ama bambaşka biri de olabilir. 2. evrene dönmezsek karakteri görebileceğimiz başka bir çözüm bulunur umarım, enteresan bir karakterdi beğendim.
 5. Old Night demişken, Prairie her evrende özel bir kişi m acaba? 2 evrende de doğaüstü eğilimleri olduğunu izledik.
 6. Evi yeni sezonlarda da görebilecek miyiz?
 7. Buck ve Michelle konusunda biraz kafam karışık. Michelle’in bölüm sonunda uyandığını gördük ama o uyanan 2. evrenin Michelle’i mi, 1. evrenden atlayan Buck mı yoksa 3. evrendeki oyuncu Ian mı bilemiyorum. Uff süper bir bitişti gerçekten!
 8. 1. sezonda Prairie’nin NDE (Near Death Experience) yaşadığı evrendeydik, 2. sezonda Homer’ın NDE yaşadığı evrendeydik. Şimdi 3. sezon için de Scott’un NDE yaşadığı evrene geçtik. Hepsinin NDE yaşadığı evren farklıysa ilk etapta HAP onları nasıl tespit edip avladı? 4 ve 5’te de Renata ile Rachel’ın NDE yaşadığ evrenlere mi gideceğiz?
 9. Rachel öldü, cesedi yakıldı. Aynalar ve ekranlar vasıtasıyla çocuklarla iletişime geçmesi iyi düşünülmüştü ama öncesinde hareketler yapılmadığı için 3. evrene geçebildi mi? Bu noktada aklıma Elodie’nin söyledikleri geliyor. Bu ekip birbirine bağlı olduğu için belki de hareketlere gerek bile yok. Ya da aralarından biri ölse de diğer evrenlerde yine kavuşuyorlar. O nedenle 3. sezonda belki de ilk göreceğimiz karakterlerden biri Rachel olabilir.
 10. Peki ya Elodie kimdi? Amacı neydi? Neyin peşindeydi ve neden boyutlararası yolculuk ediyordu?
 11. Umarım en sonunda HAP’ın hiçbir şey hatırlamadığı bir evrene giderler de mutlu mesut yaşarlar =)

Daha çok sorum var ama, bakalım yeni sezona kadar ne kadarı aklımda kalacak.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s