Arkadaşmışız Gibi Çek!

“Nasılsın?” diye sorduğunuz herkesten karşılık alabiliyor musunuz? Geçenlerde aklıma esti, yakınlı uzaklı on-onbeş arkadaşıma nasılsın diye sordum. Üçü dışında kimse “Sen nasılsın?” diye dönmedi. Nasıl olduklarını, nasıl zorluklar yaşadıklarını, hayatlarını, işteki sıkıntılarını, sevgilileri/eşleri/çoluk çocukları ile olan sorunlarını sıraladılar ama bana dönüp de sen nasılsın diye sormadılar. Bana göre bu büyük öküzlük ve aramızdaki arkadaşlığın yalandan bir samimiyet olduğunun kanıtı yani. Bir önceki yazımda da bunu anlatmak istemiştim aslında. Herkes o kadar kendine dönük ve kendiyle alakalı ki sürekli kendisinden bahsetmek, kendi hayatını anlatmak istiyor. Karşısında gerçekten ilgilendiği kimse yoksa, hal hatır sormak bile onlara zor geliyor, istemiyorlar, düşünmüyorlar.  Ben de buradan yola çıkarak kendim için bazı kararlar almaya, bazı davranışlar geliştirmeye çalışıyorum. Halimi hatrımı bir kez bile sormayan insanlardan özenle uzaklaşıyorum mesela! Bana bir adım gelmeyene gitmiyorum. Özellikle benimle buluşmak istemeyenle buluşmuyorum vs. vs.

Sosyal çevrem o kadar geniş ki sürekli hayatıma “arkadaş” olarak birileri giriyor. Yaptığım otobüs yolculuğunda da arkadaşlarım oluyor, market kuyruğunda da… Elbette hepsi hayatımda kalmıyor, kalamıyor. Kısa sürede de olsa, uzun sürede de olsa, son kullanma tarihi olan ve o tarih geçince kabak tadı veren arkadaşlıklarla pek ilgilenmiyorum. Bir insanla ilk aydan papaz olup yolları ayırabileceğiniz gibi, 20 yılında sonunda da papaz olup yolları ayırabilirsiniz. Buna tamamen inanıyorum. Sizi mutlu etmek yerine, içinizi sıkıyorlarsa onlara güle güle!

Bir insanı gördüğümde mutlu olmuyorsam, o etrafımdayken huzursuzsam, enerjimi emiyorsa, bana karşı hasetle baktığını hissediyorsam o insanla pek görüşmemeyi tercih ederim. Hele de arkamdan iş çevirdiğini, kuyumu kazdığını, yalan yanlış konuşup ettiğini falan öğrenirsem direkt benim için yok mertebesine erişir. Çok sabırlıyımdır ama birinin üstünü çizersem de kolay kolay dönüp arkama bakmam. Yalan ilişkilere, yalan samimiyetlere de o yüzden tahammül edemiyorum. Gerek yok. Herkes yoluna gitsin, böylesi daha güzel ❤ Ben de gerçekten nasıl olduğumla ilgilenen samimi insanlarla dolu olmasını istediğim çemberime geri döneyim.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s