En Son Ne Zaman Sinemaya Gittiniz?

Hazır böyle Netflix falan demişken biraz sinemalardan bahsedelim istiyorum. Sinemaya rahat rahat istediğiniz gibi gidebiliyor musunuz? Ben gidemiyorum. Çünkü artık gitmek istemiyorum. Eski keyfi kalmadığı gibi, fiyatlar da uçtu gitti!

Tamam, artık istediğimiz her filmi evimizin konforunda rahat rahat izleyebiliyoruz. Çocuk mızmızlanmasından, öpüşmek için gelenlerden, telefonunu açık tutanlardan, katır kutur bir şeyler yiyenlerden uzakta, ayaklarımızı uzatıp keyfimize bakabiliyoruz. Çoğumuz, evlerimizde ücretli platformlara üyeyiz ya da torrent kullanıyoruz ya da başka uygulamalarımız var ya da direkt olarak streaming yapan siteleri kullanıyoruz. Başlı başına bunlar bile sinemaya gitme alışkanlığımızın önüne geçmeye yetti zaten.

Peki ya fiyatlar? Dün bir arkadaşım için Tarantino’nun yeni filmine bilet baktım. Tabii ki özel sinemalar fiyatlandırmanın canını çıkarmış durumdalar. Hem sinemayı izlediğiniz bölgeye göre farklı ücret ödüyorsunuz, hem de gittiğiniz firmaya göre. Mesela aynı filmi iki farklı firma, iki farklı sinemada ama benzer özellikli salonlarda veriyor. Birinin tam bilet fiyatı 19 TL iken, diğerinin fiyatı 31 TL. Aynı film, benzer salonlar. Birinin diğerine hiçbir üstünlüğü yok ama arada 12 TL fark var. Haftasonu biletlerinde fiyatlar daha da artıyor. Makas açılıyor.

Keyfinize düşkünseniz ve farklı salonlarda izlemek istiyorsanız bu kez kesenin ağzını iyice açmanız lazım. IMAX izleyecekseniz mesela, Akasya’da farklı, İstinyepark’ta farklı fiyat ödemeye hazır olmanız lazım. En son biri 42,5 diğeri 38,5’tu ve öğrenci indirimi yoktu. Kredi kartımın çok güzel bir kampanyası vardı ve bu sayede sık sık gidebiliyordum. Öğleden önceki seanslar 8 TL idi. Ama tabii onu da kaldırmışlar. Sonra bu yeni nesil neden gelişmiyor, neden genel kültürleri yok? Öğrenci her hafta bu paraları nasıl versin? 2000lerin başındayken muhteşem filmler gelirdi, muhteşem salonlarda çok iyi fiyatlara izlerdik öğrenciyken. Şimdi filmler de hepsi birbirinin aynısı saçma sapan konularla film demeye bin şahit ister şekilde çıkıyor karşımıza.

Artık doğru düzgün, beni çok heyecanlandıran bir film gelmiyor. Zaten çizgi roman uyarlamalarına olan düşkünlüğümü Avengers:Endgame ile bıraktım. Ki onların da birçoğuna basın daveti ile gitmiştim. Şu fiyatlandırmalarla sinemaya falan gitmek istemiyorum. Evimin konforunda izlerim, bilet parasına da alırım biramı mısırımı, ne milletle uğraşırım, ne kalabalığa karışırım. Oh mis!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s