Gezilerim: 5. Bölüm

Ah Prag! Prag’ı nasıl anlatabilirim ki! Prag, Prague, Praga, Praha hangi dilde ne derseniz diyin, dünyanın en güzel şehri olabilir! Gezdiğim şehirler arasında, ruhuma en derinden dokunabilen yer Prag’dı desem yanlış olmaz. Çok puslu bir havada, soğuk bir mevsimde gittim ama o haline bile aşık oldum! Masal gibi bir şehir! Her yer sanat kokuyor, sokaklarında müzik var. Hem de öyle böyle müzik değil. Her sokağı ayrı yetenek. İnanılmaz yetenekli sokak müzisyenleri dinledim, inanılmaz yetenekli sokak ressamları gördüm.

Şehir bir kere çok temiz. O kadar turist alıyor olmasına rağmen, nasıl bu kadar temiz kalmış hayret! İnsanları da çok kibar! İşte bu kibarlığın hastasıyım ya. Nasıl başardınız abi ayılaşmamayı, n’olur bize de verin sırrınızı, n’olur ya!

IMG-20190211-WA0001

Fotoğraftan da anlayacağınız gibi hava buz gibiydi! Ama yine de gezmemize engel değildi. O havada bir de delirmiş gibi gidip dondurma yedik. Ama yediğim en mükemmel dondurmaydı. Tabii ki fotoğrafını çekmedim ama buraya eklemek için örneklerini internette araştırdım. Keşke çekseymişim, anı olurdu. Külahı mükemmel, tadı elmalı tarçınlı kurabiyeye benziyor. Ah ah yine olsa da yine yesem. Dondurmayı alırken minik çaplı bir de şok yaşamıştık, çünkü bu kocaman dondurmayı 2,5 Euro sanmıştık. 5 Euro’ydu. O zaman biraz içimize oturmuştu ama şimdi kıyaslayınca az bile vermişiz diyorum. Yaklaşık 30 lira. Taksim’e çıktığınızda şu an bile dondurmanın bir topu 5-10 TL İstanbul’da. Ya gerçekten Prag’daki fiyatlara inanamazsınız. Türkiye’ye hele hele İstanbul’a göre inanılmaz ucuz Avrupa ülkeleri, en azından benim gittiklerim. Turistik olmalarına rağmen buradaki kazıklanmaların yanından bile geçmez ödediğimiz paralar.

prag_dondurma_fhs

Şatolar, kuleler, köprüler, nehir derken yine bir Eski Şehir’e aşık oldum. Gittiğim bir çok Avrupa şehri “Old Town” ve “New Town” olarak ikiye ayrılmış durumda. Old Town ne kadar iyi muhafaza edilmişse, New Town da bir o kadar güzel kurulmuş. N’olur n’olur sırrınızı bize de verin, restorasyon adı altında katliam yapılıyor buralarda =(((

İzlemek için bir kaç kez özellikle gittiğimiz, önünden her geçtiğimizde bir kez daha izlediğimiz Old Town’daki Saat Kulesi’ne ayrı, Aziz Nikolas Kilisesi’ne ayrı bayıldık. Bir de Evgeny Grinko eserleri çalan bir sokak sanatçısı vardı ki kalbimizi oracıkta bıraktık. Ahh ahh…

Her yerde izlemeye değecek bir şey bulabiliyorsunuz. Prag Kalesi’nde bir asker değişim töreni var. Gidip onu izlemiştik, o kadar güzel bir hale getirmişler ki! Tabii psikopat turistler de vardı askerleri deli eden. Ama bir şekilde o yürüyüşü ve değişimi gerçekleştirmeyi başarıyorlar. Saat Kulesi, Prag Kalesi gibi gösterisi olan yerlerin dışında köprülere çıkıp şehri de izleyebiliyorsunuz. Mükemmel değil mi?

IMG_20190211_132139_859

Prag’a kendi kendimize gittiğimiz için o kadar mutluyum ki! İyi ki bir turla falan gitmedik. İstediğimiz gibi gönlümüzce gezdik. En sevdiğim seyahat şekli bu oldu. Sırt çantanı ve sevdiğin tek bir insanı yanına al ve gez! Daha fazla zamanımız olsa daha fazla kalırdık. Bir kere otobüs, metro falan derdin yok. yani istersen yine binebilirsin tabii. Ama nereye gidiyorsan, yürüyerek gidebiliyorsun. Mesafeler kısa ve yollar çok güzel.  Çok tatlı bir Hotel’de kalıyorduk biz de. Yürüye yürüye istediğimiz yerleri gezdik. Yine kahvaltısı korkunçtu ama çok tatlı bir terası vardı. Dona dona orada şehri izlerken yapan karı asla unutmayacağım. Bu hisler var ya bu hisler, kalbimde onları her zaman tutmak için elimden geleni yapacağım.

IMG_20190211_160224_095

Sanırım en büyük pişmanlığım biraz daha fazla kalamamak. Bir de müzelere girememek. Çok orijinal müzeler vardı. Apple Müzesi, Kafka Müzesi, Çelik Müzesi vs vs. aklınıza ne gelirse. Boşuna kültür başkenti muamelesi yapmıyor insanlar.

Yine de John Lennon Duvarı’na gidecek kadar zaman bulduk. Buna da şükür ❤

IMG_20190210_210858_800

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s