Gezilerim: 7. Bölüm

Ahh sonra doğru yaklaşıyoruz…

Şu gezilerde yaşadığım mutlu anları, o hisleri hatırlamak için, fotoğraflara tekrar tekrar bakabilmek için yazıyorum aslında bu yazıları. O yüzden bugün sırada Almanya var.

Almanya, İtalya’ya dönmeden önceki son durağımdı. Baştan söyleyeyim, Almanya’ya karşı çok mesafeliyim. Pek de Almanya fanı sayılmam. O yüzden Almanya’ya giderken önceliğim kız kardeşimi görmekti. Başka hiçbir niyetim yoktu. Hem kız kardeşimi çok özlemiştim, hem tüm bu gezilerden sonra zaten çok yorulmuştum hem de Almanya’nın bana ekstra bir güzellik göstermeyeceğinden emindim. Zaten Almanya ne kadar güzel olabilir abi? =)

Kız kardeşim Stuttgart’ta olduğu için gezmeye oradan başladık. Yani evet orada da saraylar, su birikintileri falan var ama bir Orta Avrupa değil elbette. Biraz daha modern ve sanayi ağırlıklı alanları var. Mercedes Müzesi falan gibi. Off biliyorum oldukça ön yargılıyım ama =))

IMG_20190218_160722_823.jpg

Yine de Sezar’ın hakkı Sezar’a… Şehir güzel, temiz ve düzenli. Genel olarak sakin. Ama göçmenlerin olduğu bölgeler, hem karışık hem de gürültülü. Sanırım kim olursa olsun, nerede olursa olsun, göçmenler gittikleri yerlere kaosu da götürüyorlar. Bu durum biraz üzücü. Çünkü denkleme şartlar giriyor, isteği dışında ama zorunluluklar yüzünden orada olanlar giriyor. Çok zor işler. Asla bu konuda ahkam kesemem.

IMG_20190221_130820_579.jpg

Stuttgart’ta kalırken ikinci durağım, Stuttgart’a yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Tübingen oldu. Kız kardeşimin dersleri olduğu için benim ayrı zamanlarım da oluyordu. Bunlardan birini de Erasmus’ta tanıştığım tatlı Alman arkadaşlarımdan biriyle Tübingen’de geçirdim. Onun devam ettiği okul da orasıydı. Tübingen Perugia’ya benzediğinden midir nedir orayı gerçekten sevdim. Hem şirin hem de küçük bir kasabaydı. Gezmemiz 4 saati falan aldı sanırım. Sohbet ede ede zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Şu an sorsanız pek bir şey hatırlamıyorum ama, Annacığım bana hem tarihinden, hem çıkardığı filozof ve bilim adamlarından çokça bahsetmişti. Ahh keşke önemi olan her şeyi beynimizde tutabiliyor olsaydık.

IMG-20190216-WA0046

Üçüncü durağımız Hollanda sınırındaki bir yerleşim birimi olan Münster oldu. Münster, çok sevdiğim kuzenimin yaşadığı yer, o yüzden oraya onları görmek için gitmiştim. Ama Münster’i de Tübingen kadar sevdim. Sessiz sakin ve açık yerler beni çekiyor artık sanırım. Şu fotoğrafta gördüğünüz yer bir AVM, buna inanabiliyor musunuz? Tepelere kadar uzanmamış, her yer kapalı değil, deli gibi alışveriş yapan turistler yok. Akşam diye düşünmeyin bu arada, erken saatlerde gitmiştik yine de gayet normaldi her şey. Bizim sorunumuz bu normallikle bence. Abartmadan bir şey yapamıyoruz.

IMG_20190223_180944_621

Stuttgart’a dönmeden önceki son durağımız ise Ulm oldu. Ulm de Stuttgart’a çok yakın bir şehir. İsteyene sanayi de var, dönerci de var, kaos da var, turistik yerler de var ama sakinlik ve huzur da var. Böyle yerlere bayılıyorum. Kimsenin kimseyi kötülemediği, kimsenin kimseye saygıda kusur etmediği yerlerin hastasıyım!

IMG-20190223-WA0037

Havanın da güneşli olup bize yardım ettiği güzel günlerdi. Umarım yine denk gelir de yine giderim ve gönlümce gezerim. Ama önce iyileşmem lazım tabii kii =)

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s