İş Arama Maceraları Bölüm 2: Kariyer Siteleri

Ben ömrümde böyle saçma işler görmedim. Cidden görmedim.

Biraz iş ilanı kurcalayayım dedim. Bu nedir ya? Ülkedeki işsizliğin boyutlarına şaşırmamak lazım. İlanların düzensizliği ayrı, anlatım bozuklukları ile dolu olması ayrı, talep ettiği özellikler apayrı bir dünya. Daha ikinci günden içime bir karamsarlık çökmedi değil hani..

Öncesinde size bir başka şeyi anlatayım. Eğitim seviyem dolayısıyla aslında bana akademisyenlik çok uygun. Yıllardır burun kıvırdığım, içinde olmamak için bin takla attığım akademisyenlik, evet.. Ama o ilanları bir görmeniz lazım. Fotoğrafçılık bölümüne İktisat Fakültesi mezunu arayan mı dersiniz, Halkla İlişkiler bölümüne Türk ve Edebiyatı mezunu arayan mı dersiniz, doğrudan “x konusu hakkında çalışması olanı” arayan mı dersiniz, hepsi burada! Bir tek işe alacakları kişinin adını soyadını paylaşmamışlar, onun dışında hepsi ısmarlama! Hepinize lanet olsun ya, bu kadar satılmışlık olmaz! Ondan sonra koyununuz olsa emanet etmeyeceğiniz insanlara evlatlarını emanet ediyorsunuz. Boka atmış bir düzenek. Vakıf üniversiteleri de farklı değil tabii, onların maaşları da düşük olduğundan daha çok sömürü derdindeler. Bazıları asgari ücret falan vermeye çalışıyormuş, ben forumların yalancısıyım o noktada.

Kariyer sitelerine dönecek olursak… Gördüklerimden çıkarımım şudur. İki çeşit iş ilanı var. Birincisi gerçekten donanımlı kişilere uygun olmayan ilanlar. Yani öyle saçma iş ilanları var ki inanamazsınız. Hiçbir işi küçümsemek istemiyorum, vasıfsız eleman kavramı da hoşuma gitmiyor. Ama gerçekten kastım onlar da değil. Bazı işverenler gerçekten kendi haremlerini kurmak istiyor gibi geliyor bana. Çok alakasız bir firma, iş ilanı vermiş, 30 yaşından küçük, prezantabl, AVRUPALI GİBİ DÜŞÜNEN BAYAN eleman arıyorlar. İnanmıyorum ya… Buna benzer duyduğum bir hikaye de var bir arkadaşımın bana anlattığı. Bir kız arkadaşım bir firmaya satış uzmanı olarak girdi ama patronun tek istediği onun güzel güzel giyinmesi ve 10 dakikada bir odasına gidip “Bir şey içer misiniz X Bey, size çay/kahve yapayım mı? demesiymiş! ŞOKA GİRİYORUM. Bunların gerçek olduğunu görünce daha da umudum tükeniyor.

İkinci tür ilanlarsa tamamen İNGİLİZCE! Başlıkları İngilizce, içerikleri İngilizce! Sanırsınız o iş yerlerde bu büyük İngilizce “job title”ların içini dolduracak kadar İngilizce konuşuyorlar ya da çalışanlar yabancı ya da mutlaka bu şirketlerin yabancı müşterileri var. Tek kelimeyle “komik” Hayır, ben İngilizce de konuşurum ama onlar anlayabilir mi bilemiyorum. Bu acınası çaba neden gerçekten anlamıyorum. Biraz sinirlenmeye başladım ama neyse umarım kısa zamanda başvuracağım kadar mantıklı bir iş ilanına denk gelirim.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “İş Arama Maceraları Bölüm 2: Kariyer Siteleri

  1. Ben de şu an iş arayan senior öğrenciyim. Dediğiniz gibi ‘Bayan’ eleman arayan yerlerin ilanları öyle ve ilanlardaki yazım yanlışları korkunç!

    Like

    1. Yazım yanlışlarını incelemeye kalkarsak ya da ilanlara dilbilgisi üzerinden bakmayı istersek, inceleyecek ilan bulamayabiliriz. Tamamı İngilizce olanları geçiyorum, yarı İngilizce yarı Türkçe olanlar beni daha çok üzüyor. Dile o kadar yerleşiyor ki sizin gibi genç arkadaşlar kendisinden “senior öğrenci” olarak bahsediyor. Junior, senior gündelik hayatta o kadar fazla kullanılıyor ki bunun önüne geçilemiyor. Doğrusu bu olmamalı. Ne bileyim “part-time eleman” da denilmemeli mesela. İlanlar proaktif, inovatif gibi kelimeler de içermemeli. Sorsanız bu ilanları verenler yerellikten taviz vermezler ama ilanların da hali ortada. Tabii ki ilan içerikleri daha da kötüleşerek devam edeceği için neresinden tutsak elimizde kalan bir başka döngü ile karşı karşıyayız.

      Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s