Peaky *Fookin’* Blinders!

Madem evdeyim ve yapabileceğim şeylerin sayısı az ben de şu çok övülen dizilerden birine şans vereyim dedim. Baktım “Peaky Blinders” bana kenardan köşeden göz kırpıyor, ben de onu izlemeye başladım. Bu kadar övüldüğüne değer mi değmez mi bir de ben inceleyeyim dedim.

İzlemeye başladığımda 5.sezon henüz Netflix’e gelmemişti. İzlemem biraz uzun sürdü. Peaky Blinders, diğer diziler gibi öyle kolayca akmadı tabii. İyi ki bölüm sayısı da azdı, ilk 4 sezonu bitirebildim. 5. sezonu da gördüm ama henüz sadece 2 bölümünü izleyebildim. O nedenle bu yazı ilk 4 sezon üzerinden ilerleyecek. Yine de spoiler için uyarımı yapayım.

luca_fhd.jpg

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Peaky Blinders, bir kere herkes için yapılmış bir dizi değil. Örneğin benim için değil =) Bazı kısımlarını gerçekten sıkılarak izledim. Karakter karakter bunun nedenlerini anlatmayı planlıyorum aslında ama durum sadece karakterlerle de alakalı değil. Kasvetli havası, uzun sekansları, karakterlerin çoğu zaman hiçbir şey anlaşılamayan aksanları, tarihi olayları ve onları ele alış biçimi derken diziden kopmanız oldukça muhtemel.

Peki ben bu 4 sezonu nasıl izleyip bitirebildim?

Öncelikle Cillian Murphy diye bir gerçek var arkadaşlar. Adam çok hakikatli oyuncu. “Breakfast on Pluto“yu izlemiş olanlar ne demek istediğimi çok iyi anlar, olay sadece Thomas Shelby‘den ibaret değil gerçekten. İlk 2 sezonu sadece Cillian Murphy hatrına da izlemiş değilim tabii, Sam Neill ile olan sahnelerini ve onunla olan sinereye gideceğini merak ettiğim için de izledim. 3. sezonda Ruslar’ın hikayeleri ile biraz sıkıldım ama 4. sezonda bunların hiçbirinin bir önemi kalmadı. Ah o 4. sezon…. Ayıla bayıla izledim. Adrien Brody‘nin İtalyan mafyası Luca Changretta beni benden aldı. O ne iyi oyunculuktur! Çok istedim Cillian Murphy, Tom Hardy, Adrien Brody ve Aidan Gillen’in karşılıklı bir sahnesi olsun ve 75 dakika sürsün diye ama olmadı. Ayrı ayrı verdiler.

alfie_fhd

Tom Hardy demişken, bir iki kelam da onun muhteşem oyunculuğu ve Alfie Solomons karakterinin muhteşem çirkefliği için etmek isterim. Ben ömrümde böyle kaypak, böyle yavşak, böyle iki yüzlü, böyle çıkarcı bir karakter daha görmedim. 3’te 3 yaptı adam satış konusunda! Ama ne diyordu bu yabancılar, “fool me once shame on you, fool me twice shame on me” suç tamamen Shelby ailesinde. Bile bile lades diyorlar sürekli. Hadi ikinci şansı verdin, üçüncü şansı niye veriyorsunuz abi, mal mısınız? skjgsljgsl Öldüğüne de inanmıyorum, çıkar gene bu bir yerlerden demedi demeyin. Bunun gibiler ölmez çünkü ölemez! Ölümü de aldatmanın bir yolunu bulmuştur.

Neden izledim sorusuna geri dönecek olursak, aslında oyuncular ve çekim teknikleri için izlediğim bir dizi oldu Peaky Blinders. Bir de özellikle sezon sonlarındaki çılgın ters köşeleri için… Her sezon finalinde yeni bir aksiyon yaşadık. Arthur’un öldüğü ama ölmediği, Thomas’ın kendisini Parlamento’da bulduğu 4. sezon finali sanırım en iyi olandı aralarında. Onun dışında gangster hikayeleri ve akıl yoksunu karakterleri pek bana hitap etmiyordu.

Karakterler meselesine gelirsek… Karakterlerin hiç biri ama hiçbiri yüzde yüz masum, yüzde yüz iyi değil bir kere. Her karakterin kendince izleyenleri rahatsız ettiği en az bir noktası var. Dizinin hiçbir karakteri size çok sevdirmek ya da özdeşleşmenizi sağlamak gibi bir derdi yok. Yarın için bir karakter listesi yapayım oraya derdimi uzun uzun yazarım diye düşünüyorum.

5. sezonu da tabii izleyeceğim ama sonraki sezonları izleme ihtimalim, ne kadar ara verdiklerine  göre değişebilir. Çünkü şimdiye kadar hep mafyanın çirkin ve bol kanlı hesaplaşmalarını izliyorduk, Bu sezon devreye politika girdi. Esas pislik, esas çukur, esas hinlik kısmı şimdi başlıyor. En az Alfie Solomons yavşaklığında karakterler ve daha büyük entrikalar bekliyorum bu sezondan. Ha bir de daha az Michael Gray entrikası lütfen.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

One thought on “Peaky *Fookin’* Blinders!

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s