Peaky Blinders’ın Büyük Gizemini Çözüyoruz!

Spoiler olmasın diye aklımdaki başlığı yazamadım.

Normalde bu kadar ince düşünemeyebilirim de en yakın arkadaşlarımdan biri olan Bihterciğim tam bir spoiler polisi, o nedenle radarına girmemek için şu an bir şey yazamıyorum. Sadece bugün burada toplanma amacımızın, Peaky Blinders’ın 5. sezon finaline ait bir gizemi ile ilgili teorimi paylaşmak olduğunu belirteyim ve yavaş yavaş spoiler uyarımı vererek başlayayım.

pfb_fhd

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Peaky Blinders 5. sezon finali inanılmaz bir soru ile bitti: Thomas’a kim ihanet etti?

Her sezon finalinde Shelbylerin planının patladığını ve işlerin gidebilecek en ters şekilde gittiğini, yine de sonrasında her şeyin onların hayrına olacak şekilde düzeldiğini biliyoruz. Ama bu kez farklı bir şey oldu, plan tutmadı. Oswald Mosley’e suikast düzenleyerek kendisini partinin başına geçirecek ve böylelikle faşistlerin partisini içten çökertecek olan Tommy’nin evdeki hesabı çarşıya uymadı. Ayarladığı suikastçi öldürüldü, ortalık karıştı. Mosley inanılmaz konuşmasını yaptığı salondan eskisinden de güçlü şekilde ayrılırken, Tommy ekibinin en önemli adamlarından biri olan Aberama Gold’u kaybetti. Hatta az kalsın abisi Arthur’u da kaybediyordu.

İşlerin kontrolünden çıkmasına asla alışık olmayan Tommy, sezon finalini bizimle birlikte çıldırarak bitirdi. Ona kim ihanet etmişti? Kim? Böyle düşüne düşüne kendisini Grace’in hayaletiyle birlikte yollara vuran Tommy için ben de dertlere düştüm!! Oturdum kendimce adayları inceledim.

Benim için şu an en güçlü aday Michael ve Gina Gray ikilisi.

grays_fhd.jpg

Gina inanılmaz hırslı bir kadın ve Michael’ı baya ele geçirmiş durumda. Michael da malın önce gideni olduğu için hırsıyla güdülüyor şu anda. 3 senelik tecrübesiyle senelerini sokakta geçirip suç imparatorluğu kuran adamın yerine geçmeyi düşlüyor. Bunda da Gina’nın “YAPARSIN ASLANIM” konulu gazlamalarının etkisi çok büyük tabii. Şüphelenmemin en büyük nedeni, 2.5 milyon sterlin batırması ya da IRA’daki gemi olayı da değil üstelik. Bence onlar zaten bu ekipten şüphelenelim diye bırakılmış ekmek kırıntılarıydı. Benim gerçek şüphemse, Gina’nın Oswald ile ilgili bildiği şeyler ve ona olan ilgisiydi. Özellikle bale gecesinin olduğu gün, Michael’ı dolduruşu, Oswald’ın baronet olduğunu çok net ifade edişi ve bale sırasındaki kaçamak bakışları ikisinin arka planda iş birliği kurmuş olduğunu ve maşa Michael’ın da yıkıcı güç olarak yanlarında bulunduğunu düşündürdü. Ortaklığı, maşalığı kadar bile olabilir. Dangalak. Finn gibi bir gevşek ağızlıdan olacakları öğrenip, Gina’ya anlattıysa, Gina da Oswald ile hareket ederek bu planı kurmuş olabilir.

finn_fhd.jpg

Bu da beni ikinci şüphelim olan Finn Shelby asalağına getiriyor. Abisine bir doluluğunu olduğundan falan değil. Safi salaklığından ve boşboğazlılığından. Arthur onu aile meselelerini sağda solda konuşmaması yönünden uyardı ama Shelby ailesinin uyarılara gösterdiği özen ilk sezondan beri benden benden alıyor zaten. O nedenle Finn bu suikast işini Michael’a dolayısıyla Gina’ya ve Oswald’a ötmüş olabilir. Bir başka öttüğü kişiyi ise hep beraber açıktan gördük zaten ki o da bu listedeki üçüncü şüpheli karakterim.

billy_fhd.jpg

Şarkıcı Billy Grade, şüphe duyduğum üçüncü isim. Özellikle Arthur’dan ne kadar tiksindiği, Tommy’den ne kadar korktuğu göz önüne alınırsa Billie zamanının gelmesini bekleyen mükemmel bir köstebek olabilir. Gevşek ağızlı Finn’in anlattığı suikast planından sonra elinin telefona gittiğini zaten görmüştük. Yani, neden olmasın?

osw_fhd

Bir başka şüpheli isim ise Oswald Mosley’in ta kendisi. Evin içinde o kadar fazla dolaştı ki herhangi bir şeye kulak misafiri olmuş olabilir. Ya da özellikle davette gördüğü saldırgan tavırlar yüzünden (ki Lizzie’ye yaptığı saygısızlık nedeniyle daha fazlasını bile hak etmişti) Peaky Blinders’a güvenmeyip güvenlik sayısını ya da mekandaki Billy Boys sayısını arttırmış olabilir. Neticede şu anın kazananın o!

alfie_fhd.jpg

Ya da yine bu işin altından da Alfie Solomons çıkarsa kaçımız şaşırırız? Evet, belki Yahudileri oraya olay çıkarmaları için gönderdi ama belki de arkadan hemen Oswald’ı uyardı. Eski komünistlerin birleşerek faşizme karşı bir direniş göstermesi romantikliği ile bizi kandırmış ve gözlerimizi boyamış olabilirler, belki bu kez bir birliktelik kurduklarını düşünüp sevinmiş olabiliriz ama belki de sonrasında Alfie başka bir iş anlaşması yaptı. Sürpriz olur mu?

churchill_fhd

Peki ya tamamen sürpriz biri çıkarsa perde arkasından? Mesela Winston Churchill gibi? Politika bu, belli mi olur? Arka planda kim kiminle anlaştı, kimin ne çıkarı var, nereden bilebiliriz ki? Belki de suikastın olacağını ihbar ederek Oswald’ın hayatını Churchill kurtarmıştır?

joe_fhd.jpg

Ya da hiç beklemediğimiz ve Thomas’ın çok güvendiği Johnny Dogs ötmüştür. Nereden bilebiliriz? Bu sezon Tommy’nin en güvendiği kişi olduğunu ilan ettiği Johnny belki de artık işin başına kendisinin geçmesi gerektiğini düşünüyordur. Belki çingeneler artık daha fazlasına sahip olmaları gerektiğine karar vermişlerdir? Belki de Esme, ölen eşi John’un intikamını almak için Johnny’i güdülemiştir. Belli mi olur?

polly_fhd.jpg

Polly Gray‘i buraya şüpheli olarak koymadım aslında. Çünkü Polly şu an için suçsuz. Bu savaşın neresinde duracağı, Aberama’nın ölümüne vereceği tepki ile belirleyici olacaktır. Çünkü Tommy onu Aberama’yı öldürmekle tehdit etmişti, şimdi adam gerçekten öldü. Bu durumda Polly Tommy’i terk edip Michael’ın yanında yer alabilir. Bu da Tommy için çok kötü olur. Aileyi bu halde görme fikrinden hiç hoşlanmıyorum.

Polly ile birlikte Ada’nın, Linda’nın, Jessie’nin ve bu sezonki tüm mıymıylığına rağmen Lizzie’nin de suçsuz olduğunu düşünüyorum. Evet, özellikle Linda ve Lizzie bu sezon çok saçma karakterler haline gelmişlerdi. Linda’nın çizgisi başından beri belliydi ama, Tommy için gözünü karartan Lizzie’nin evlendikten sonraki bu halleri diziyi izlerken beni baya baydı. Hoş onun da Tommy’e “sana bir şey olursa işin de malların da başına ben geçerim” demişliği var ama ona bu kadar büyük bir kazık atacağını düşünmüyorum. Ada ise bütün bu üzüntüsünün yanında bir faşistin kazanmasına izin vermeyecek kadar onurlu bir kadın. Jessie de öyle. Onlar için olay, Tommy’den ya da şahsi kazançlardan daha büyük.

arthur_fhd.jpg

Son olarak Arthur Shelby ile ilgili bir şeyler yazmak istiyorum. Arthur’un Tommy’e asla bilerek ihanet etmeyeceğini, herhangi bir aile sırrını ağzından asla kaçırmayacağını düşünüyorum. Ama özellikle bu sezon Arthur bu kadar yaralanmışken, Tommy’nin ona bok gibi davranmasına gerçekten sinirlendim. Tamam sen de kötü bir durumda olabilirsin ama, iki konuş adamla, orada dağılmış. Sorunlu asker senin savaşına zarar verir. Danny’de, Barney’de yaşadın zaten ne demek istediğimi. Hayır, ben mi öğreteceğim bunları sana? =))

Neyse özet olarak benim şüphelerim, Finn’in gevşek ağızlılığı yüzünden Gray çiftinin ya da Billy’nin işi bozmuş olması üzerinde yoğunlaşıyor. Finn değilse de Thomas’ın gevşek ağızlılığı yüzünden Churchill ya da Solomons’un işi bozmuş olabileceğini düşünüyorum. Bakalım yeni sezon da bizi neler bekleyecek..

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

One thought on “Peaky Blinders’ın Büyük Gizemini Çözüyoruz!

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s