Suits’e Dair En Güzel 5 Şey

Eski/Yeni gözdem Suits’i izlemeye başladığımdan beri dikkatimi çeken çok fazla şey oldu. Öyle ya tam 9 sezon süren bu diziyi, kim neden izlesin, izlemeye neden başlasın diye düşünürken kendi çapımda bazı sebepler yakaladım.

Eğer karakterlere bağımlı hale gelmediyseniz ya da avukat falan değilseniz, dizinin kendisini size izletme olasılığı biraz düşük açıkçası. Evet dizinin genel bir hikayesi var, her sezonunun da kendi özelinde bir hikayesi var. Hatta her bir sezonda bulunan her bir bölümün tek tek ele alınmasını sağlayan birer hikayesi de var. Ama yine de bunları takip etmek size yorucu gelebilir. Sürekli dönen davalar, mahkeme sahneleri, kanıt aramalar falan biraz sıkılmanıza neden olabilir.

Bu nedenle benim için geçerli sebepleri bir yazıda toplayayım istedim.

İlk nedenim tabii ki; ERKEKLERLE EŞİT ŞARTLARDA ÇARPIŞABİLEN GÜÇLÜ KADINLAR

jessica_fhd

Özellikle en sevdiğim iki karakterden biri olan Jessica Pearson’ın (Diğeri Harvey Specter tabii ki) en sevdiğim fotoğrafını paylaşıyorum bu noktada. Jessica Pearson, çalıştıkları hukuk bürosunun korkusuz sahibi. Ne zaman olduğunu söylemeyeyim de spoiler olmasın ancak Jessica’yı canlandıran Gina Torres, ailevi nedenlerden ötürü diziden ayrılmak isteyene kadar dizinin en güçlü kişisi olarak boy göstermeye devam ediyor. Hem mahkeme salonlarında, hem firmasında bilgisini ve gücünü gösterebiliyor olmasında dolayı, ekran başında bir kadın olarak ben bile gururlanıyorum. Kazandığı zaman zaferini de zarafetle kabullenmesi inanılmaz hoşuma gidiyor. Tabii sadece Jessica değil, bunun Donna’sı da var, Katherina’sı da var, Gretchen’ı da var, Sheila’sı da var, Scottie’si de var, sevmesem de Rachel’ı hatta Anita Gibbs’i de var. Hepsi de çok zeki ve güçlü kadınlar. Yurdum dizisinde yürürken sağ ayağı sol ayağına takıldığı için düşen dangalak kadın profilinden sıkılanlar, Suits izleyip gerçek kadın karakterlere doyabilirler.

İkinci nedenim MÜZİKLER.

Spotify üyeliğim bu diziye müteşekkir. Dizinin kendi soundtrack listeleri olsun, karakterler adına özellikle de Harvey Specter adına yapılmış soundtrack listeleri olsun gerçekten müthişler. Ustalara saygı kuşağı gibi bir şey bu, pek seviyorum ❤

Üçüncü nedenim PSİKOLOG SAHNELERİ.

Gerek Harvey’nin gerek Louis’in hatta yeri gelince Sheila’nın seanslarını izlemek bana büyük tatmin yaşatıyor. O kadar gerçek ve doğru mesajlar veriliyor ki bayılıyorum. Özellikle Louis’in yaşadığı travmaları ve üstüne gidilen noktaları, dolayısıyla Louis’in gelişimini görmek beni çok mutlu ediyor. Keşke psikolojik danışmanlık herkesin alabilmesine uygun bir şey olsa da yaşlı genç, zengin fakir demeden herkes alabilse. Öyle büyük faydası var ki kaliteli yaşamaya!

Dördüncü nedenim EĞLENCELİ POPÜLER KÜLTÜR REFERANSLARI.

shame_fhd

Dizinin aşırı eğlenceli göndermeleri var. Geçen bölümde Louis’in kendisini Cercei gibi “Shame” sloganı eşliğinde firmada yürütüldüğünü hayal ettiği bir sahne vardı, az kalsın ağzımdaki kahveyi ekrana püskürtecektim. Sadece Louis de yapmıyor bunu. Tüm karakterlerin aralarına ufak göndermeler serpiştiriyorlar. Özellikle Mike ile Harvey’nin kendi aralarındaki geeklikleri beni çok eğlendiriyor. Filmlerden replikler yarıştırma noktasına bile gelebilmeleri çok hoşuma gidiyor. Olmadı şöyle dişime göre, gönlüme göre kültürlü bir iş arkadaşım, şöyle şakalaşmalar yapayım, filmlerden, sanattan ondan bundan bahsedeyim. Ah be…

Daha fazla neden sayabileceğimi şimdi fark ettim ama madem beş neden dedim beş nedende kalsın şimdilik. Beşinci nedenim GEREKTİĞİNDE BİR AİLE GİBİ KENETLENEBİLEN KARAKTER YAZIMI.

aile_fhd.png

Benim için belki de en önemli olan şey bu. Bilmiyorum. Dostluğu, aileyi, kenetlenmeyi ve o hislerin hepsini önemsediğim için izlediğim şeylerde bunu görmek çok hoşuma gidiyor. O hukuk bürosunun kapısından en ufak bir tehlike girdiğinde tüm karakterlerin birbirine sıkı sıkı sarılıp, tehlikede olanı kurtarması çok hoşuma gidiyor. Bu kenetlenmeyi, tehlikede olan kişiden o an için hoşlanmasalar bile yapıyorlar. Araları kötü olsa bile durmuyorlar. Bu zaman zaman Donna oluyor, zaman zaman Harvey ya da Louis ya da başka biri olabiliyor. Kim olduğu fark etmeden her zaman önünde zırh oluyorlar. Bu arada zırh oldukları bu kişi çoğunlukla Mike Ross oluyor. Mike’ın büyük yalanı, sezonlarca herkesi içine çekerek büyüyor büyüyor büyüyor… Neyse bu konu ile ilgili başka bir şey demeyeyim.

Suits güzel bir dizi ya. 7. sezonu bitirmişken, bir de böyle bir yazı yazayım istedim. Önümde 16 bölümlük bir 8. sezon ile 10 bölümlük bir 9. sezon kaldı sadece. Uzun süreli bir şeye bağlanmaya takatiniz olursa, izlemenizi tavsiye ederim.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s