İş Arama Maceraları Bölüm 3: Pişmanlıklar

İhtiyacınız yokken de iş arıyor musunuz bilmiyorum. Bence her zaman bakmak ve hazır olmak gerekir, tecrübelerim bana bunu öğretti. İhtiyacınız varken ya da yokken iş ilanlarına baktıysanız eğer, uçlardaki maaşları da fark etmişsinizdir.

Bu haftaki iş arama maceramda bana şok yaşatan maaşlar gördüm. Yani burada tek tek söyleyip, işleri aşağılıyormuşum gibi görünmek istemem ama okul okumadan da yapılabilecek o işler benim gözümde üniversite eğitiminin değerini pek düşürdü (7 sene üniversitede çalışıp eğitim standartlarını gördükten sonra zaten düşmüş olan bir değer, daha ne kadar düşebilirse işte). Çünkü ortalama bir üniversite mezununun alabileceğinden çok daha yüksek maaşlar alıyorlar. İnanılmaz yani, ülke öyle bir hale gelmiş ki eğitimin maaş üzerinde hiçbir etkisi yok.

Öncelik torpil torpil torpil! Torpille bir yere yerleştirilirseniz bu ya devlet garantili ya da maaş garantili bir iş oluyor ve o zaman yüksek maaş alabiliyorsunuz. Buna uygun değilseniz bir sonraki aşamada çok kazandıracak işler, el becerisi gerektiren işler. Bunun dışında ben önüme bakıp bölümümü okuyayım, sonra kendimce bir işe girerim diyorsanız AYNI BENİM GİBİ çok beklersiniz gençler. Yani şu ilanlara baktıkça Türkiye şartlarında istediğim gibi bir işim olacağına inancım inanılmaz azalıyor. Kalifiye iş ilanı bulmak bile inanılmaz zor hale gelmiş.

Şimdiki aklım olsa, illa okuyacaksam psikoloji okurdum, beslenme ve diyetetik okurdum ya da yabancı dil okurdum sanırım. Hoş ben okumayacak olsam da son dönemin salak işler yapıp çok para kazanan “influencerları” ya da “youtuberları” gibi olamazdım. Yine aklıma gelmezdi, kolay yoldan parayı bulmak, kendimin fazlaca reklamını yapmak. Ne olursa olsun aileden ve idealizmden geliyor sanırım bazı şeyler. Bu durum, seçtiğim bölüme ve ona yıllarımı vermiş olmama dair pişmanlıklar yaşamamı engellemiyor. Ülkeye dönmüş olmama dair pişmanlıklar yaşamamı engellemiyor. İstanbul’da yaşıyor olmama dair pişmanlıklar yaşamamı engellemiyor. Bilemiyorum. Bu dönemde her şey biraz fazla üstüme geliyor.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s