Nereden Başlamam Gerektiğini Bilmiyorum

Sıralama yapamıyorum.

Yapmam gereken bir milyon iş belirledim kendime. Hem zorunlu olanlar var aralarında hem de yapsam bana faydası olabilecek olanlar var. Yapılacaklar listemi açıklasam buradan İtalya’ya yol olur. Hepsini de bitirebileceğim en kısa sürede bitirmem lazım. Ama bir türlü kafamı toplayıp da sıralamayı yapamıyorum.

Kafamdaki planla günlük rutinim çok farklı ilerliyor. Ben istiyorum ki tüm yapmam gerekenleri yapayım, kitap okuyayım, film izleyeyim, örgü yapayım. Belki biraz İngilizce ya da İtalyanca çalışayım. Günlük olarak bu bloğu güncelleyeyim, uzun uzun yazılar yazayım. Kalan zamanımda da internet üzerinden iş arayayım diyorum. Ama evdeki hesap asla çarşıya uymuyor. Zaten oldukça geç uyanıyorum. Kahvaltı yapıp kendime dönmem öğleni buluyor. Yemek yerken televizyonu açık bırakıyorum. Orası da oldukça leş bir çukur olduğu için içinden çıkıp kendimi kurtarmam bir hayli vakit alıyor.

Tam televizyonu kapatıyorum, bu kez telefonun esaretinden kurtulamıyorum. Hele o Youtube! Ahh o Youtube… Vlogları arka arkaya izliyorum. Sağ olsun takip ettiğim Youtuberlar arka arkaya video paylaşıyorlar, asla içeriksiz kalmıyorum. Böyle böyle akşam oluyor. Akşam olunca da oturmaktan yorulmuş oluyorum. Dikkatimi hiçbir şeye veremiyorum. Neyse yarına kalsın diyorum. Günlerim ardı ardına bitiyor ve ben hiçbir şey yapmamış oluyorum.

İki gündür en azından okuma yapmak için kendime zaman yaratabiliyorum. Kız kardeşimin aldığı kitaplardan birini okumaya başladım. Hatta aralarından en incesini seçtim ki gözüm korkup da okumayı bırakmayayım =)

Yapmam gerekenleri yapmaya nasıl başlarım bilmiyorum. Evde kaldığım bunca zamanı ayağımdaki ve bacağımdaki ağrılar yüzünden sadece bir şeyler izleyerek ya da ağrı kesici alıp uyuyarak geçirdim. Bari şimdi biraz toparlanayım. Yöntem, uygulama falan bilen varsa, n’olur üstüme atsın da kendimi toparlayayım!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Nereden Başlamam Gerektiğini Bilmiyorum

 1. Merhaba Funda,
  Zaman yönetimi gerçekten herkesin ortak derdi. Özellikle yetişecek bir şey varsa insan ertelemek için elinden geleni yapıyor. Ben üniversitedeyken Forest App ve Pomodoro tekniklerini kullanmıştım. Başka bir iki teknikten de burada bahsetmiştim ( https://ynesilavukat.com/2019/09/11/masanizin-konforunda-kutuphane-verimliliginde-calismak-icin-5-yontem/ ) ne kadarı senin işine yarar bilmediğim için böyle bırakıyorum. Ayrıca Kanban Tekniği ve Tek mi Çift mi (Barış Özcan) de işe yararyabilir.
  En kısa zamanda planladıklarını bitirmen temennimle…

  Like

  1. Merhaba. Çok teşekkür ederim teknikler için. Benim şu anki sorunum aslında hedef belirleyememek çünkü önümü göremiyorum. Bir hedef belirlesem devamının geleceğinden eminim. Pomodoroyu ben de sıklıkla kullanıyorum, en verim aldığım teknik o olabilir, Tek mi Çift mi bende işe yaramadı, Forest’ın da maalesef hileli yolunu bulmuştum, o yüzden pek faydasını göremedim =) Kanban’ı bilmiyorum ama onu bir araştırayım. Teşekkür ederim tekrar.

   Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s