AŞKIMIZ ESKİ BİR ROMAN

Dün izleyeceğim bir dizi de olmayınca kız kardeşimin gönderdiği kitaplardan bir diğeri olan Ahmet Ümit’in yeni kitabı “Aşkımız Eski Bir Roman”ı okumaya başladım.

Ahmet Ümit’i gerçekten severim. Kitapları akar, merakla okutur. Liseye gittiğim yıllarda, 2000lerin başında onun kitaplarını okumaya başlamıştım. Sis ve Gece, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Kukla, Beyoğlu Rapsodisi, Aşk Köpekliktir kitapları su gibi akıp gitmişti. Sonra bir şey oldu üniversite itibariyle hiçbir kitabını okumadım, belki tahmin etmeye başladığım içindi bilmiyorum. Ama araya bir mesafe girdi sanki. Kitap uyarlaması filmleri, dizileri yapılmaya başladı onların da hiçbirini izlemedim. Bir tepki falan gibi değil de sanırım ilgi alanlarım değişmişti, farklı şeylere zaman ayırmayı seçiyordum artık. İnternetten dizi izlenebilen yıllardı artık, yabancı dizilere aşık olmuştum.

Ta ki bacağımı kırıp kardeşimin gönderdiği kargoya kavuşana kadar, sıra yeniden bir Ahmet Ümit kitabına gelmiyordu. Üç öyküden oluşan kitap gerçekten iki günde bitti, öykülerin ilk ikisinin gidişatını tahmin ettim. Özellikle ikinci öyküyü hemen tahmin ettim ama üçüncü öykünün böyle biteceği aklıma gelmemişti. Ben öyküleri yine severek okudum okumasına da bu beni Ahmet Ümit kitaplarına geri döndürmeye yetmeyecek muhtemelen.

Özellikle ilk öykü, Amok Koşucusu‘nun ardından motivasyon olarak ona benzermiş gibi geldi bana. İkisi de tutkuları yüzünden gözleri kör olmuş adamlar üzerine yazılmış öykülerdi. Fazla anlatıp spoiler vermek ya da tadını kaçırmak istemiyorum ama yalnızca çok çok çok etkilendiğim, içimi ısıtan bir satırı paylaşmak istiyorum. Öykünün gidişatını çok etkileyen bir satır olmadığı için de gönül rahatlığı ile paylaşıyorum: “Bu kargaşanın, bu acımasızlığın, bu hoyratlığın içinde biz, birbirine sığınan iki çaresiz insanız.” Bu satırların sırrını vermeyeceğim ama içime işlediğini inkar da edemeyeceğim.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s