Bugün Kimin Günahının Bedelini Ödeyeceğiz Acaba?

Başkasının yediği haltların cezasını çekmek konusunda ne hissediyorsunuz?

Bu ülkede yaşayan bir bireyseniz, başkasının yaptığı kötü şeyler beni asla etkilemedi ya da etkilemiyor diyemezsiniz. Etkilemeyecek asla diyemezsiniz. Bu mümkün değil. Mesela benim başıma gelen son olayı paylaşayım sizinle.

Ayağımdaki bu kırıklar olmadan tam bir gün önce (Kİ O ZAVALLI KIRIKLAR DA YİNE BAŞKALARININ İHMALLERİ VE UMURSAMAMALARI YÜZÜNDEN OLUŞTU) İngilizce seviyemi bir de YÖKDİL sınavı ile deneyeyim diye sınav için başvuru yapmıştım. Öyle az buz da değil he, 120 TL ödüyorsunuz bu sınava girebilmek için. Ne masrafımız varsa artık…… Bir de ondan da önceki gün sistemdeki fotoğrafımın eskidiği uyarısı aldığım için gidip onu yenilemiştim. Herkes de yapmıyor artık, tenezzül etmiyor. Belli bağlı koordinasyon merkezleri yardımcı olabiliyor. Çünkü artık bu işten para kazanamıyorlar. İnanır mısınız bir süre önceye kadar da o fotoğraflardan öğrenci başına 10 TL alıyorlarmış. Dandik bir webcamin önüne oturup, çeken dahil, sınavda kontrol eden dahil kimsenin umursamadığı saçma sapan bir fotoğraf çekmek için 10 TL tahsil ediyorlarmış. Resmen soygun! Yahu bunun ne maliyeti var? Çıldıracağım!!

Neyse ben de sınava girmek isteyen diğer arkadaşlar gibi, ödememi yaptım, ayrıca fotoğrafımı da yeniledim, başvurumu tamamladım. Ertesi gün düştüm ve ayağım kırıldı. Sınav günü olan Kasım’ın 3’üne kadar iyileşirim herhalde diye düşünüyordum. Yine de hem acilden, hem doktordan rapor istedim. Doktor da seni o tarihe kadar yürüme botu ile yürütmeye başlarız, sınava gidersin merak etme diyerek bana rapor vermeyi reddetti. Hasta başına 45 saniye falan ayırabildiği için bana 15 saniye fazla zaman ayırmak istemeyip resmen başından def etti skgjlskgjlsgkjl Ben onun zorluklarına anlayış gösteriyorum ama keşke rica ettiğimde bana rapor yazsaydı da ben de o raporu ÖSYM’ye gönderseydim. Bir derdime deva olur muydu bu rapor gerçekten bilmiyorum ama en azından ben elimden geleni yapmış olurdum. En azından sol ayağımda kırıkları olduğunu ve yürümekte zorluk çektiğimi bildiren, doktor imzalı bir belgem olurdu elimde.

Sınav tarihi yaklaştıkça bir şekilde gider sınava girerim diye düşünüyordum. Hatta  dizimin altına koymak için götüreceğim ufak bir minder bile ayarlamıştım. Neticede kaç saat sınav, dümdüz oturamam, ayağımı sarkıtamıyorum da o yüzden uzatmam gerekecek diye düşünüyordum. Ben işin bu kısımlarındaydım yani.

Bugün sınava gireceğimiz yerler açıklanmış, sistemi açtım baktım. Taksi kullanırsam eve 35 dakika mesafesi olan bir okula vermişler beni. Hadi bir şekilde yanıma annemi aldım gittim diyelim. Benim ayağım alçıda, koltuk değneklerim olmadan adım atamıyorum. Peki sınava giriş belgesindeki maddelerden birisi ne dersiniz?

haksizlik_fhd

“Adaylar yanlarında ………………. ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb sağlık malzemeleri ve araçlar ile sınav binasına kesinlikle giremeyeceklerdir.”

İNANAMIYORUM GERÇEKTEN!

Zamanında millete cevapları verdiler ya cevapları!! Çatır çatır alayının kadrolara girmesine yardım etiler. Sanki içeride kopya çekiliyormuş gibi içeriye girmeyi bu kadar zorlaştırmanın amacı ne? Bu ülkede sınav sonucu hiç içeride değiştirilmedi ki! Ya öncesinde soruları vererek ya sonrasında sonuçlarla oynanılarak yapıldı ne yapıldıysa! O insanların şerefsizliği yüzünden, yapılanları örtmek için getirilen şu kurallar yüzünden, koltuk değneğimle, alçımla hatta belki de almış olsaydım bile o yürüme botumla beni içeri almayacaklarına gerçekten inanamıyorum. Yazıklar olsun, ne diyeyim! Bu iş benim başıma dün de gelmiş olabilirdi. Rapor almak aklıma hiç gelmemiş de olabilirdi. Bir kadroya başvurmak için bu puana çok acil ihtiyacım da olabilirdi. Gerçekten bıktım. Gençliğimiz, ilk yetişkinliğimiz başkalarının günahlarının bedelini ödemekle geçiyor. Ödettirilmekle mi demeliyim yoksa!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s