The Story of God with Morgan Freeman

“Tanrı pek çok insan için pek çok şeydir. Güneşin sıcacık ışığı, tatlı müziğin sesi, bizi ilerleten içsel bir ses, bir dost. Bana Tanrının kim olduğunu sorsanız, hepimizin içinde tanrısallıktan bir parça olduğunu söylerim. Sizin içinizde Tanrı var, benim içimde de Tanrı var. İçimdeki Tanrı, özümde benim kimliğim. İçimdeki Tanrı benim en iyi versiyonum. İçimdeki Tanrı olmaya çalıştığım kişi. Olmam gereken kişi.”

Geçen yıl bu zamanlar İtalya’dayken ilginç bir sabah yaşadım. Bir yanım dışarı çıkıp koşa koşa merkeze gitmek isterken diğer yanım sıcak yatağımdan çıkmak dahi istemiyordu. Böyle bir tembellikle sınanırken, Instagram uygulamamı açtığımda Perugia’daki bir çok arkadaşımın benzer storyler paylaştığını görmüştüm. Storylerinde hepimizin bayıldığı Morgan Freeman vardı! Bir yandan delirirken bir yandan bunun nasıl olduğunu düşünüyordum, bir diğer yandan ise hemen hazırlansam Morgan Freeman’ı görüp göremeyeceğimin olasılığını hesaplamaya çalışıyordum.

Tabii ki Freeman’ı göremedim ama neden orada olduğunu öğrendim. İnançları anlamak üzerine bir belgesel yapıyordu ve meydandaki kilise bunun için çok uygundu.

Zaman geçti, bir sene sonra (artık kim kır ayağını evinde otur dediyse) evden çıkamazken bu belgesel dizisi önüme geldi. İnsanoğlu işte, bir sene önce nerede bir sene sonra nerede =)) Henüz ilk sezondan bir kaç bölüm izleyebildim. Gerçekten çok beğendim. Tamamen tarafsızca inançların ortak noktalarını inceliyorlar. Metinler büyük ustalıkla yazılmış, araştırmacılar titizlikle seçilmiş. Çatalhöyük’e ve Göbeklitepe’ye de gelmişler, bunu biliyor muydunuz? Çok enteresan olan, daha önce duymadığım şeyler öğrendim sayelerinde.

Bu seride inançlara göre ölümden sonra yaşam var mı, yaradılış ilk olarak nereden başladı, insanların içindeki kötülük durdurulabilir mi gibi sorulara cevap ararken, bu inançların kıyamet, yaradılış ve Tanrının mucizeleri gibi konulara bakışını gözler önüne seriyor. Bizlere de Morgan Freeman ile birlikte o ülkeden bu ülkeye, o kiliseden bu camiye gezmek ve öğrenmek düşüyor!

Terapi gibi bir seri, vaktiniz olursa kaçırmayın!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s