Okullu Olmak mı Alaylı Olmak mı? Vol.2

Kendi işinizi kurduğunuzu düşünün. Hayal bu ya, oldukça önemli bir pozisyon için işe alım yapmanız gerekiyor olsun. Onlarca belki de yüzlerce aday, bu pozisyon için başvuru yapmış olsun. Bu adayların içinde Türkiye’deki çok önemli üniversitelerden derecelerle mezun olmuş kişiler olduğu gibi, hiçbir üniversitenin kapısından bile geçmemiş ama kendisini çok iyi yetiştirmiş, pozisyonun bulunduğu alanın uzmanı haline gelmiş kişiler de olsun. Bu pozisyon için, bu kişiler arasından kimi seçerdiniz? Kimin almış olduğu eğitime daha fazla güvenirdiniz? Günümüz üniversitelerinden mezun olmak için sabah akşam demeden çalışmış ve dirsek çürütmüş bir adayla mı yoksa kendisini yetiştirmek için elinden geleni yapmış, konuyu öğrenmek için gecesini gündüzüne katarak oldukça çabalamış biriyle mi çalışmak isterdiniz? Sizce hangisi daha iyi eğitim almış olabilirdi? Sizin işinizi en iyi şekilde yapacak olan kimdi?

Aslında bu sorunun kesinlik taşıyan tek bir cevabı yok. Birlikte çalışılabilecek kişi, üniversitede gerçekten çok iyi eğitim almış ve aynı zamanda teorik bilgisini yaptığı pratiklerle pekiştirebilmiş bir aday olabileceği gibi, başvurduğu alanı yıllarca takip etmiş, o işte çalışıp deneyim kazanmış, kimsenin bilmediği ayrıntıları iş üzerinde keşfetmiş bir aday da olabilir. Önemli olan bu kişinin kendisini geliştirebilecek kapıları kapatmaması ve alabileceği tüm eğitimlerle temas halinde olmasıdır.

Eğitim-Öğretim Teknolojileri Nereye Gidiyor?

Teknolojinin her geçen gün geliştiği, internetinse her an daha erişilebilir bir araç olduğu günümüzde, bireyler binlerce içerik ile karşı karşıya kalabiliyor. Evlerin içine giren son teknolojiler ve son hızdaki internet ile nelere zaman ayrılacağını seçerken devreye özgür iradeler giriyor. Uzun bir günün sonunda yayılıp dizi izlemeyi seçmek her ne kadar cazip gelse de, bireylerin bu imkânları kendilerini geliştirmek ve olduklarından daha iyi bir versiyona evrilmelerini sağlamak için kullanmaları gerekiyor. Makro çerçevede dünyaya uyum sağlamak, en temel eğitimleri almaktan geçiyor.

Okul, bir süredir dört duvar arasında olan ve her gün gidilen yer değil. Okul dönüşerek ve çok büyük bir fırsat haline gelerek, internet bağlantısı olan, hiçbir şeyi belli bir zamana sıkıştırmayan ve çabayı takdir eden her yer haline geldi. Bu nedenle internet bağlantısına ve ortalama bir cep telefonuna sahip olan herkes, fazla yorulmadan ilgi alanına hitap eden her konuyu tüm ayrıntılarıyla öğrenebilir hale geldi.

Eğitim Artık Uzaklarda Değil!

Sahip olunan imkânlarla, istenilen eğitimi almak artık çok kolay! Bireyler oturdukları yerden üniversite mezunu bile olabilirler. Hem de bu imkân artık sadece yurtiçi ile de sınırlı değil. Zamandan ve mekândan bağımsız şekilde eğitim ile ilgili hayali olan herkes, bu hayalini gerçekleştirebilir. Dünyanın en saygın üniversitesinden mezun olmayı hayal eden biri, günümüz imkânlarını kullanarak bunu başarabilir. Belki de sadece iyi eğitim almak istiyordur. Bu eğitimlerin de en iyilerini veren, kaliteli web sitelerinin var olduğunu duyunca sevineceğine eminiz! Ders notlarıyla, kısa ve öz işlenmiş olan videolarıyla ve tüm materyalleriyle sadece genel kültürünü arttırmak için bile takip edebileceği bu online eğitim siteleri ile kendisini geliştirebilir, hayal ettiği işe düşündüğünden daha kısa sürede kabul edilebilir.

Kişilerin kendi rızasıyla ve kendi çabasıyla öğrenmeye çalıştığı her şeyin daha kalıcı olduğunu ve edineceği tecrübelerin hayat boyunca o kişilerle yürüyeceğini de unutmamak gerekir.

Online eğitim siteleri, daha önce onları kullanmamış bireylere biraz karmaşık gelebilir. Sistemin karmaşık olması, eğitim alma isteğinin önüne geçemez. İnternet bağlantısının girdiği yere cahillik giremiyor artık! Youtube’a anahtar kelime yazıldığı anda öğrenilemeyecek, “tutorial” adı verilen eğitim videoları bulunamayacak hiçbir konu kalmadı!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s