İş Arama Maceraları Bölüm 4: İlanlar

Artık sadece çıkarım yapmak için ilan takip eder oldum.

İlanların ihtiyaçlardan doğduğunu düşünürdüm. Bir iş yerinde açık mı var, hemen ilan verilirdi bence. Ya insanların ihtiyaçları çok değişmiş ya da üst kalibredeki işler kimseye duyurulmadan hemen sahibini buluyor. Üretime dair hiçbir ilan yok. Tüm ilanlar satış elemanı arıyor, yaşlı ya da bebek bakıcısı arıyor, sosyal medya uzmanı arıyor, saç ekim merkezine ya da çağrı merkezine yabancı dil bilen personel arıyor, dijital pazarlama elemanı arıyor. Bu kadar. Üniversite okumanın hiçbir anlamı kalmamış artık. Sanırım sağlık sektörü dışında hiçbir dalda üniversite eğitimi almanın bir anlamı yok, herhangi bir üniversite yolculuğu, masrafını bile yıllar sonra amorti edebiliyor. Hatta belki de edemiyor. Çok çok yazık.

Ah bir de geçen gün de bahsettiğim gibi içerik yazarı arıyorlar. O da bambaşka bir sömürü ve kölelik düzeni işte. Ya gerçekten sektörler tamamen durdu ve sadece bu tarz işlere ihtiyaç var, ya da daha kalifiye iş ilanlarının saklandığı başka siteler var. Bilemiyorum. Üniversite okuyacağıma dil öğrenip, herhangi bir yerde çalışmaya başlasaydım, daha fazla ayakta kalacak donanıma sahip olurdum sanırım.

Şu anda bile hangi ilanı görsem ya lise mezunu arıyor ya üniversite öğrencisi arıyor ya da en az 3-5 yıl deneyim istiyor. Yani bu yeni nesil, eğer tanıdığı (TORPİLİ) yoksa üniversite okurken çalışmaya başlamazsa geçmiş olsun. İlerleyen yıllarda iş bulma şansı çok düşüyor. Tabii ben önce kendi derdime düşeyim, ben de denklemin tam tersi yönünde kalıyorum, “over-qualified” dedikleri yerde. Adamlar maksimum asgari ücrete çalıştıracakları genç ve tecrübesiz insanlar ararlarken, en az 10 yıllık tecrübesi olan benim gibi adayları doğrudan eliyorlar. Onlar için “fazla” kalıyoruz”.

Bu kadar tecrübeli insan iş değiştirirken bu işleri nerede duyup nasıl değiştiriyorlar, birileri de bana anlatsa keşke!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s