Kahvaltı Çılgınlığı!

Kaldığımız yerden devam edelim mi?

Ayağımın kırılması hadisesi bir kahvaltı macerasından sonra gerçekleşmişti. Şimdi ayaklandığıma göre, yeni bir kahvaltı sofrasını hak etmedim mi sizce de? Neticede alışmış kudurmuştan beterdir diye bir atasözümüz bile var. Benim gibi bir serpme kahvaltı müptelası, o güzelim sofralardan daha ne kadar uzakta kalabilir ki? Evet belki hala tamamen iyileşemedim ama olsun yürüme mesafesini kısa tutacak bir yerlere gidebilirim.

Kahvaltı hikayesi başlı başına bir çılgınlık! Onca lokmacı açıldı kapandı, kahveci açıldı kapandı, San Sabastian Cheesecake dükkanı açıldı kapandı, pilavcılar açıldı kapandı ama kahvaltıcılara hiçbir şey olmadı. Olmaz da çünkü mevcut işler arasında, maliyeti kazancından az olan tek iş belki de bu serpme kahvaltı işi. Normal ev kahvaltısı dışında, evde bile pazar kahvaltısı hariç her gün yapılmayan çeşitlerden ekleyip, bir de bol bol karbonhidrat dayayabileceğin bir sisteme geçersen kazançlı çıkarsın. Pişi de, pastane işi de, simit-poğaça da insanları bağlamaya yeter de artar bile!

Bir kere asla 2 kişiden az müşterin olmuyor, hafta sonu oturacak alan bulunmuyor. Bir gelen, eşi dostu toplayıp bir daha geliyor. Tek yapman gereken çeşidi bol tutmak ve kaliteli malzeme kullanmak. Kar edeceğim diye çılgın fiyatlara da çıkmazsan alanını yaz kış tam doldurabilirsin. Haksız mıyım?

Şu an en bol çeşitli ve sınırsız çayı olan ortalama bir kahvaltı sofrası kişi başı 40 TL falan ediyor. Geçen sene bu fiyat 20 – 25 TL arasındaydı. Ama başka semtlere ya da ünlenmiş mekanlara gidince bu fiyatlar 100 TL’nin üstüne de çıkabiliyor. Açık büfe/sınırsız/serpme vs oluşlarına göre de fiyatlar değişiyor. Yiyebildiğin kadar yediğin ama açık büfe olmayan sistemler de var mesela. Sadece çayın değil, herhangi bir tabağın azaldığında da hemen yeniliyorlar. Düzen böyle olunca kazanmamak elde değil. Ben de mi bu işe girsem ne yapsam?

Kahvaltıcılara unutmayın ki hiçbir şey olmaz!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s