Ah Perugia!

Kadın olmak zor çok zor!

Dünyanın herhangi bir yerinde kadın olmak zor, Türkiye’de ekstra ekstra zor. Dünyaya gelmeden önce “expert” seçmiş kadar zor. Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi almadan günü bitiremiyoruz neredeyse. En yakınları tarafından öldürülen, şiddet gören, aşağılanan kadınlar ve onların hikayeleri her gün ciğerimizi dağlamaya devam ediyor.

Nefes almakta zorlandığımız şu günlerde, Instagram ana sayfama yukarıda gördüğünüz fotoğraf düştü. Oscar isimli bir arkadaşım paylaşmış. Bu fotoğraf Perugia’nın Piazza IV Novembre’sinde yani 4 Kasım Meydanı’nda kadınların protestosunda çekilmiş bir fotoğraf. Perugia bu tarz protestolarda müthiş aktif bir şehir. Kadınlara karşı, çocuklara karşı, gaylere karşı, hayvanlara ve doğaya karşı, özgürlüklere, haklara ve demokrasiye karşı yapılan haksızlıkların tamamen karşısında duran bir şehir. Bir konu gündeme geldiğinde hemen bu konularla ilgili durduğu yeri belirleyen ve bu duruşunu dünya ile paylaşmaktan çekinmeyen bir şehir. Sivil toplum kuruluşları çok aktif ve çok cesur. Bireysel olarak bile herkes öyle. Hayallerimizde yatan özgür şehir desem yeridir.

Belki duymuşsunuzdur, Şili’den gelen Las Tesis dalgası bugünlerde tüm dünyayı kasıp kavuruyor. “Asla yalnız yürümeyeceksin!” sloganıyla yola çıkan bu protesto, “Kadınlardan ‘danslı protesto'” şeklinde bizim haber bültenlerimizde de yer aldı. Yılda yüzlerce kadın öldürülen Türkiye de bu dalgaya katkıda bulunmak istedi tabi ki. Bu kadar çok kadın cinayetinin olduğu bir ülkede daha nasıl dikkat çekilebilir? Neticede böyle bir utanç sayacımız var.. http://anitsayac.com/

Hemen her ülke, protestoda kullanılan marşı önce orijinal dilde sonra da kendi diline çevirerek kullandı. Gözleri kapalı şekilde marş söyleyen bu kadınları, polis kuvveti kullanarak dağıtılan ve organizatörleri tutuklayan dünyada tek ülke de Türkiye oldu bu arada. Bunu da belirtmek isterim. Tutuklanan organizatörler, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

erestu_fhd

İşin hukuksal boyutunu bir yana bırakıyorum şimdi. Biraz da sosyal tarafını karşılaştıracağım çünkü. Perugia’daki protesto ile ilgili olarak paylaşılan fotoğraflar arasından en çok bu fotoğraf dikkatimi çekti. Gördüğünüz gibi bu protestonun yapıldığı gün Aralık ayının 15’indeydik ve bu nedenle fotoğrafta görülen herkes montlu. Ama öndeki kadın, askılı, dekolteli, rengi de pek iddialı kısa bir elbise giyiyor. Fotoğrafın arka planında 5 tane erkek var, hiçbirinin kadına bakmadığını fark edebiliyor musunuz? Ayı gibi, yemek ister gibi, üstüne atlayacakmış gibi bakan bir tek erkek yok! Şunu yazarken bile boğazımda öfkeden bir yumru oluşuyor! Boğazım patlayacakmış gibi hissediyorum. Bir pislikmişçesine süzen yok, aşağılar gibi bakan yok, kenara geçse de sıkıştırsam, ellesem diye bekleyen yok, orası burası açılsa da videoya çeksem diye bekleyen yok, bu anlamda bakmıyorlar bile, sadece protestoyu izleyip kadınlara destek veriyorlar.. Lanet olsun gerçekten coğrafya kadermiş ya, milyon kere lanet olsun….

Neyse… Peki bu protesto bitince sonra ne olmuş dersiniz? Las Tesis’in Perugia ayağı sorunsuz tamamlanmış, meydan boşalmış. Bir süre sonra da rueda (bir nevi Latin danslarının halayı diyebilirim) yapan büyük bir gruba kalmış meydan. Şunun güzelliğine bakar mısınız?

mambo_fhd

Aynı meydanda, farklı insanlar, bir süre önce protesto ederken bir süre sonra dans pratiği yapabiliyorlar. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor, kimse kimseden rahatsız olmuyor. Kimse tutuklanmıyor. Kimse tacize uğramıyor. Bir süre sonra bu ekip de dağılıyor. İnsanların aklında da geçirdikleri bu güzel gün kalıyor.

Perugia’dan döndüğüm ilk zamanlarda buraya çok fazla yazardım, akşam eve dönerken ardına bakmak zorunda kalmadığın bir ülkede yaşamanın verdiği özgürlük hissini tattım diye. Şu fotoğrafları görünce, burnumun direği sızlıyor. Çünkü İstanbul’da yürümekten, sokaklara çıkmaktan, sokakları mesken tutmuş abazanlardan korkuyorum kendi adıma.

Ah Perugia, seni nasıl özlüyorum belli değil!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s