Ayaklarının Üzerinde Durmayı Öğrenmek

Genel olarak elimizden aldıkları, daha doğrusu bize hiçbir zaman vermedikleri şey bu aslında. Ayaklarımızın üstünde durabilmeyi öğrenmemizi engelliyorlar! Ayaklarımızın üzerinde duramamamız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Çocukluğumuzdan beri sürekli birilerine bağımlı olmamız yönünde telkin ediliyoruz. Babamıza, abimize, kocamıza, ailemizden olan başka bir erkeğe, daha sonra da en son “belki” annemize… Büyüyüp hayatımızı kurarken de çoğumuz, bu bağımlılığı fark etmiyoruz, normal bir şeymiş gibi görüyoruz, çünkü toplum da bizi bu şekilde besliyor. Şimdi yine en azından aydınlanan bir ekip var, dillerini değiştirmeye çalışan insanlar var, başkalarından dikkatli olmalarını rica eden cesur yürekler var. Biz küçükken onların esamesi okunmuyordu.

Bir kısmımız böyle bir bağımlılığa sahip olduğumuzu fark ediyoruz ancak bu durumu çözmeyi zor ve korkutucu buluyoruz. Çünkü kendi hayatımızın sorumluluğunu ellerimize almak zor geliyor. Yapamayacağımızı düşünüyoruz, başkasına bağımlı olmak kolayımıza geliyor. Sadece küçük bir parçamız kendi ayaklarının üzerinde durması ve gerçekten kendi hayatını kendisinin kurması gerektiğini fark ediyor. Bu noktadan sonra her şey değişiyor.

Burada bir parantez açmak istiyorum. Bu baskının aynısı değil ama benzeri erkeklere de uygulanıyor, onlar da asla kendi sorumluluklarını sahiplenmiyorlar. Saçma sapan toplumsal rollerin pençesinde debelenip duruyorlar.

Evdeki, işteki, sosyal hayattaki tüm sorumluluklarını alması gerektiğine uyananlar için hayat yeni başlıyor. Kardeşimi inceledim mesela, Almanya onu birazcık katılaştırmış  (Çünkü baya zorluk yaşatıyorlarmış. Mesela bir şeyi ikinci kez anlattıklarında, anlattıkları kişinin kendisini salak gibi hissetmesini sağlıyorlarmış. Ulan benim canım can değil miydi? Kurşun kalemden hallice zekası olan adamlara işi öğretene kadar aylarca aynı şeyi tekrar tekrar anlatıyordum. Bir kez de kendilerini kötü hissettirmedim. Demek ki Almanlar gibi olmak lazımmış. Neyse konuya döneyim) ama o kedi yavrusu gibi kızdan bir kaplan yaratmayı da başarmış. Şimdi Pınar’ı nereye koyarsak koyalım, hayatını orada idame ettirebilir. Çünkü hem ev hayatında kendisine bakabiliyor, hem iş yerinde verilen sorumlulukları yerine getirebiliyor, hem de sosyal hayatta kendisi için yapması gereken her şeyi yapıyor. Onun için eğitim ve staj dönemi bitmiştir.

Damla da aynı şekilde mesela. 20 yaşında bir kızcağız ama 3. ülkesinde yaşıyor. O artık nerede olursa olsun hayata adapte olacaktır. Nereye giderse gitsin hayatta kalacaktır. O kadar genç yaşında o kadar zorlu bir yol seçmiş ki kendine ama ben bile görebiliyorum, kızlar bu zorluklara alıştılar ya onların çok güzel hayatları olacak ❤

2-3 sene önce Levent’teki yüzme kursuna giderken benim yaşlarımda bir kadınla tanışmıştım. Matematik öğretmeniydi ama mobbingden bunalıp işinden ayrılmıştı. Eşiyle beraber Kanada’ya taşınacaklardı. (Anaokulu öğretmeni olan arkadaşım bile mobbingden yıldı, o da bir İtalyan ile evlenip İtalya’ya taşındı) Buraları bırakacağı için üzgündü ama yeni bir başlangıca da hazırdı. O zamandan beri sosyal medya üzerinden hala birbirimizi takip ediyoruz. Taşındılar, el işi çantalar falan yapıp satmaya başladı, bir süre sonra hamile kaldı, şimdi bebeği neredeyse 2 yaşında. Kendi düzenini kurmuş, kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor ve ayakta kalıyor. Kimseye de muhtaç değil. Bunlar benim gördüğüm mükemmel örnekler.

Bu nedenle tüm çocuklarınıza, özellikle kızlarınıza kendi ayaklarının üzerinde duracak donanımı verin. Yapamazsın, edemezsin demeyin. Korkutup hevesini kırmayın. Ne yaparlarsa kendilerine yapacaklarını bilsinler, adapte olmaktan, değişmekten korkmasınlar. Adım atabilsinler. Hayatlarındaki diğer insanlara yaslanmak ve onu bunu sömürmek yerine, kendi başlarına ayakta durabilirlerse daha çok mutlu olacaklarını görsünler!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s