İnsansız Hava Sahası

Son yıllarda meditasyonla ve öğretileriyle çok ilgilendim. Çok fazla kişisel gelişim ve psikoloji kitabı okudum. Çok fazla seminere katıldım. Koçluk seansları da aldım, terapistlere de gittim, psikologlarla da görüşmelerim oldu. Çok fazla ekolü karıştırıp kendimce bir hayat yolu çizmeye çalıştım. Hala da çalışıyorum hala da öğrenmeye devam ediyorum.

Bugün düşünürken aklıma şu geldi. Mesela yaptığım bir meditasyon çalışmasında, affetmekten bahsedilen bir bölüm ve küçük de bir görev vardı. Beni bugüne kadar sinirlendiren herkesi tek tek yazmamı ve olayları hatırlamamı söylüyordu. Diğer tarafın gözünden de bakmamı ve o olayın bana bir şey kazandırıp kazandırmadığını görmemi istiyordu. Listeyi yaptım, olayları hatırladım. Geçmiş gitmiş olaylar zaten, üstümde bir etkisi yok. Düşündüm, olayların böyle olması lazımmış diyip kapattım sayfayı.

Sonra aklıma başka bir şey takıldı. Dinler, yaradılanı sevin yaradandan ötürü diyor,  yani kimseye kızmayın, kimseye kin beslemeyin, herkesi affedin diye öğütlüyor. Öğretiler, hepimiz bir tek gerçek kaynaktan yansıdığımız için birbirimizin aynasıyız ve birbirimizin aynısıyız diyor o da genelde aynı şeyleri öğütlüyor. Kin gütmek sizi yorar, affetmemek kalbinizde büyük yer kaplar vs diyor. Ben mesela o an o listedeki herkesi affettim, bir anlığına rahatladım ve yoluma baktım. ama bir kaç gün sonra hayatıma geri almaya karar versem aynı kişilerin ya da bambaşka bir yerden hayatıma girmiş farklı kişilerin bu tarz davranışlarda bulunup beni kızdırmayacağı ya da küstürmeyeceği ne malum? Ben ne kadar sakin kalabilirim? Nereye kadar affedici olabilirim?

Tüm bu öğretilerin ve bize öğütlenen şeylerin gerçek olması ancak insanların olmadığı bir dünyada mümkün bence. İnsanların içinde yaşayan ve yaşamak zorunda olan bizler, sürekli düşüp kalkmak zorundayız. Tökezlemek zorundayız. Bir an sinirden kudurup, başka bir an kendimizi rahatlatıp hafifletmek zorundayız. Çok tuhaf bir döngünün içindeyiz ve bunun bir çözümü yok. O zaman birilerine kızmanın ve onlara kin tutmanın da bir anlamı yok.

Buyurun işte dinlerden ve öğretilerden uzak, yine aynı yola çıkmanın farklı bir yolunu buldum şu an. Belki de her şeyin gerçekten tek bir cevabı vardır ve hayatımızda bulduğumuz, sığındığımız her şey bizi ona götürmeye çalışıyordur. Kimbilir! Siz yine de millete kan kusturmayın bence =)

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s