“Bojack, Horseman Olan Tabii ki”

Bojack Horseman’i izlemeye başladığımda böyle bir şeyle karşılaşacağımı düşünmemiştim. Beni bu kadar saracağını da düşünmemiştim. Öyle ki 31 Ocak’ta serinin son 8 bölümünün geleceğine ve serinin biteceğine inanmak dahi istemiyorum. Keşke onunla daha fazla vaktimiz olsaydı.

Bojack, berbat bir anne ve daha berbat bir baba ile büyümüş, onları memnun etmek için elinden geleni yapmış ama asla takdir alamamış biriyken oyuncu olup da ailesinden alamadığı takdiri, izleyicilerden görmeye başlayınca ayarı şaşmış bir “at adam”. Onunla ilk tanıştığımızda kafası sürekli “yüksek” gezen, hiçbir şeyi ve hiç kimseyi düşünmeyen bir adam olarak karşımıza çıktı. Fuckbuddysi/menajeri Princess Carolyn ile takılıyordu. Hayatta hiçbir hedefi yoktu, ne yöne gideceğini bilemiyordu. Evinde kalmasına izin verdiği Todd kadar amaçsızdı. Şan şöhretten nasibini almıştı ama o günler tamamen geride mi kalsın yoksa geri mi gelsin karar veremiyordu. Ne istediğini de bilmiyordu, ne istemediğini de bilmiyordu. Bu noktada sanırım onunla bağlantı kurdum.

Hala başlamadıysanız mutlaka Bojack Horseman izlemeye başlayın. Sürekli değişen jenerikleri ayrı, arka plandaki çizimleri ayrı güzel. Her sahnesi başka bir yere gönderme. Bojack Horseman bence gerçek bir başyapıt, ayrı. Bunun dışında da dertlerim var tabii. Telefonum “Todd Todd Todd Tooooddd” diye çalsın, ya da biriyle ayrılırken ona Stefani gibi “baaayiiiiiii” diyeyim istiyorum. İzleyin de garipsemeyin sonra ahahah.

bjhhh_fhd

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Sezonlar ilerledi ve Bojack hayatı sorgulayan, kendince bir arayışı olan, geçmişte yaptıklarıyla yüzleşen bir adam haline geldi. Hatta yayınlanan son bölümü itibariyle kendisine bir amaç da buldu. Ona faydası olan, ona bir şekilde iyiliği dokunan kim varsa onlar için iyilikler yaparak bu amaca doğru ilerledi. Bundan sonra neler olacağı henüz bilinmiyor.

Todd’un aseksüeller için yaptığı (bir nevi Tinder olan) uygulamasından aseksüel bir kıza bahsetti. Diane’in evini temizledi, depresyonuyla yüzleşmesini sağladı ve yardım alması gerektiğini anlamasına yardım etti. Princess Carolyn’in (-ki kendisi en sevdiğim en feyz aldığım karakterlerden biri oldu. Eğer kadınlar için güçlü bir karakter öne çıkarılacaksa bu kesinlikle bizim Princess Carolyn olmalı) Judah’ı yeniden işe almasına vesile oldu. Hollyhock’un en yakın arkadaşı bölüm değiştirmesin diye bölüme hoca olarak girmeye karar verdi. Ve Mr. Peanutbutter’ın daha ilk bölümden istemeye başladığı “crossover” bölümü ona yaşattı. Mükemmel bir bölümdü. En sonunda da “Huzur seninle olsun” dediği bir ortamda yalnız başına bıraktık onu. Çok güzel ve çok ilham alınacak bir bölümdü. Kendi hayatını düzene sokmak istiyorsan başkalarına da yardım etmelisin. İç huzurunu bulmanın en kolay yollarından biri budur. Belki de bu şekilde içinde gerçek bir eğitmenin yattığını keşfedecek, bunu henüz bilemiyoruz.

Yalnız bu dizi umarım mutsuz bir sonla bitmez, umarım Bojack intihara yeltenmez. Hep bu izlenimi alıyorum karakterinden. Gidişat biraz o yöne doğru gidiyor sanki. Sonunda yaptığı hataların tümüyle aynı anda yüzleşecek gibi görünüyor. Hayatı boyunca onlarca hata yapmış ve bu hatalar nedeniyle bir çok kişinin de hayatını kötü şekilde etkilemiş Bojack, hiç bir zaman bunların sorumluluğunu almamış. Aksine her hareketinde suçlayacak, sorumlu tutacak bir başkasını bulmuş, bulmaya da devam ediyor-du. Son bölüme kadar. Artık hayatını düzene sokmaya, yaptıklarıyla yüzleşmeye başladı. Ancak bu sefer yaptıklarının onu geride bırakmaya niyeti yok. Yaptığı hatalar onun arkasından birleşmeye başladı. Sarah Lynn’in yüksek dozda uyuşturucu nedeniyle ölmesi, belki de tek aşkı olan Charlotte’un evli olmasına rağmen ona hamle yapması, karşılık alamayınca, onun 17 yaşındaki kızı Penny ile saçma bir durumda kalması, Penny’nin arkadaşının alkol komasına girmesine rağmen onu hastane kapısında bırakıp kaçması, gittiği rehabilitasyon merkezindeki baş destekçinin alkole dönmesine neden olması vs vs derken Bojack’i bir hamlede bitirebilecek her şey açığa çıkmak için birleşmeye başladı. bir çoğu Bojack’in doğrudan neden olduğu şeyler ama bazılarında çok arada kalıyorum onu suçlamamak için.

Şimdi tüm bunların en sonunda ona ne olacağını merak ediyorum. Çok büyüyecek bu skandalı Bojack kaldırabilecek mi? Sanırım 1 Şubat’ta bunun cevabını almış olacağım.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s