2019’da Neler Oldu?

funda_ozgur_fhd

Bu fotoğrafı geçen sene keşfettiğim bestnine 2019 üzerinden hazırladım. Meraklısı için açıklayayım. Bu sistem, Instagram sayfanızda bulunan ve adı geçen yılda paylaşılan fotoğraflar arasından en çok beğeni alan 9 fotoğrafı tespit ediyor. Kolaj yapıp size veriyor. Ben de 2019’a veda etmeye hazırlanırken, biraz düşüneyim istedim. Bir dönüp bakayım, 2019’da neler olmuş, neler yaşamışım bir bakayım istedim. O nedenle de bu fotoğrafları bir bir ortaya döktüm. Fotoğraflar üzerinden olayları hatırladım. Nelere şükretmişim, nelere üzülmüşüm, ne hatalar yapmışım, bana karşı ne hatalar yapılmış hepsini bir masaya yatırdım.

Zaman ne kadar çabuk geçiyor gerçekten! 2018’in, 2017’nin hatta inanır mısınız 2007’nin yılbaşı zamanlarını hatırlıyorum da 2019’un adını duymak bile çok garip. Milenyum heyecanını yaşamış, tüm beklentisini 2000lere adamış nesilden bir birey olarak 2020’ye giriyor olmak inanılmaz bir duygu! 200lerde umduğumuzu pek bulamadık ama artık umudumuz 2020lerde mi olacak, ne dersiniz?

2019’a baktığımda bana bir çok farklı duyguyu aynı anda yaşattığını görüyorum. Acı ile mutluluğu, üzüntü ile huzuru, hüsran ile sevinci aynı anda verdi. Birinden uzaklaşırken karşıma bir başkasını çıkardı. bir yere giderken başka bir yerden geri döndürdü. Üzüldüğüm şeyler, beni mutlu eden hediyelere dönüştü. Gün geldi çok sevdiğim, çok güvendiğim şeyler/kişiler, lanet okuduğum bir daha asla görmek istemediğim şeylere/kişilere dönüştü.

2019 ilk iş olarak bana ilişkilerimi sorgulattı. İnsanlarla nasıl ilişki kuruyorum? Onlardan neler bekliyorum? İlişkilerimde neler veriyorum, neler alabiliyorum? Hiçbir şey alamadığımda ne yapıyorum? Bunlar üzerine uzun uzun düşünmemi sağladı. Çıkan sonuçta değecek değmeyecek her türlü insan için kendimi harcadığımı, kendimden verdiğimi gördüm. İlişkilerimin sınandığı bu süreç, Ocak ayına girer girmez patlak vermeye başladı, neredeyse bugüne kadar sürdü. Hayatımdaki tüm gereksiz insanları temizledim (en azından ben öyle düşünüyorum). Temizlemediklerimle de mesafe koymaya devam ediyorum. Bundan sonra sadece değecek insanlar için elimi taşın altına koymaya karar verdim. Geri kalan herkes için kendi bacaklarından asılma vakti geldi! Umarım bu ilişki konularıyla ilgili tüm alacak verecek işim bitmiştir artık!

Bir diğer önemli sınavımı da sağlık konusunda verdim 2019’da. Sağlığın ne kadar önemli olduğunu, onsuz hiçbir şeyin anlamı olmadığını ilk elden yaşadım. Benim durumum yetmiyormuş gibi, bir de aile bireylerimin sağlıkları sürekli tehlikedeydi. Biraz hırpalayıcı bir süreç oldu. Umarım bu hastalıklar da artık 2019’da kalır ve 2020’ye bizimle girmez. Bundan sonra fiziksel ve ruhsal sağlığımı korumak hayatımdaki en büyük amacım olacak. bunun için gereken tüm özeni göstereceğim.

2019’da hep kötü şeyler de olmadı tabii ki, (bir kere bu yaşadıklarımdan ders almış olduğum için bunları da kötü algılamayı bıraktım) olması gereken oldu hep. Bu yıl çok güzel gezdim de aynı zamanda, çok çeşitli şehirlere aşık oldum. Yedim, içtim, dans ettim, eğlendim. Mükemmel bir özgürlük hissi tattım. Tezimi verdim, mezun oldum. Kötü alışkanlıklarımdan kurtuldum. Gerçek ilişkiler kurdum, gerçek arkadaşlarımı tanıdım. Ailemle ilişkimi sağlamlaştırdım. Bol bol kendime yatırım yaptım. Okudum, öğrendim, eğitimlere katıldım. Söylemek istediklerimi söyledim. Samimi olanın, gerçek olanın peşinden gitmeyi öğrendim.

Ezcümle, bana verdiğin her şey için çok teşekkür ederim 2019! Yine de bana iyi davrandın! 2020’den bana çok çok daha iyi şeyler vermesini bekliyorum. Olumlu olan, güzel olan, neşeli olan her şeyin 2020’de benimle olmasını diliyorum.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Neleri 2020’ye taşıyacaksınız, neleri 2019’da bırakacaksınız?

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s