Aralıklı Oruç Dedikleri Ne Ola Ki?

Yeni yıl denilince tabii çoğumuzun listesinde ilk numarada sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek ve zayıflamak var. Dün bu konu hakkında bir kamyon laf ettim ama herkesin yeni yıl kararları arasında zayıflamanın yer aldığından eminim =) Eh madem durum böyle, ben de 3 haftadır yaptığım aralıklı oruçtan biraz bahsedeyim dedim.

Bizlerin bir süredir hayatında olan aralıklı oruç aslında çok uzun yıllardır var. Hatta bunun Tibet tıbbından geldiği falan söyleniyor. Onunla bağdaştırılıyor. Aralıklı orucu bundan yıllar önce, eski iş yerimdeki muhafazakar çocuklardan duymuştum. İlgimi çektiğini belirttiğimde Aidin Salih isimli bir kadından ve onun gerçek tıp olarak öne sürdüğü şeylerden bahsetmeye başlamışlardı.

Aidin Salih 2014 yılında vefat etmiş ama İstanbul’da onun izinden giden ve hastalıklara onun yönlendirdiği şekilde müdahale edenler varmış. Eski iş yerimdeki çocukların çoğu başına gelenleri uzun uzun anlattı, baya gidip muayene olan, tedavi gören varmış. Bu alternatif tıpçılar, elinin belli yerlerine dokunup, vücudunun belli bölgelerine bakınca o güne kadar geçirdiğin hastalıkları sana söyleyebiliyorlarmış. Tedavi olarak da su oruçları veriyorlarmış. 3 günden 20 güne kadar uzanan su oruçları tutturuyorlarmış. Kan değerlerini ve tahlillerini de alarak sendeki hastalıkları en iyi nasıl çözebileceklerine bakıyorlarmış, orucu ona göre veriyorlarmış. Bu şekilde büyük hastalıkların bile önüne geçilebiliyormuş. Bir arkadaşın abisi çok büyük bir mide hastalığının pençesindeyken yanlış hatırlamıyorsam 3 gün su orucu tutmuş ve midesi iyileşmiş. Ben anlatanların yalancısıyım. Bir ara hatta heves ettim, merak ettim ben de gitmek istedim ama biraz yüksek bir muayene ücreti vardı vazgeçtim. Üstelik her giden, döndüğünde sıvı beslenmeyle detoks yapıyordu, bu benim en azından o zamanlar için göze alabileceğim bir şey değildi. Ama Aidan Salih ismi ve bu oruçlar aklımın hep bir yanında kaldılar.

Sonra bir baktım su oruçları ve onunla birlikte IF diye bir şey meşhur olmaya, günden güne herkese yayılmaya başladı. Intermittent fasting (IF) diye geçen bu terim, aralıklı oruç tutmayı öneren bir beslenme şeklini ifade ediyor. En çok da 16:8 modeli kullanılıyor. 16:8 demek, 8 saat yemek yiyip 16 saat aç kalmak demek oluyor. Mesela sabah uyandınız, işe gidenler işe gitti, okula gidenler okula gitti, evde kalacaklar evde kaldı. Bunları saat kaçta yaptığınızın bir önemi yok; öğlen saat 12’ye kadar bir şey yemeden bekliyorsunuz. Şekersiz çay, kahve içebiliyorsunuz ama yemek yemeye saat 12’de başlıyorsunuz. Saat 20’ye kadar yemek yemeniz serbest. 20’den sonra orucunuz yeniden başlıyor ve ertesi gün 12’ye kadar yine bir şey yiyemiyorsunuz. Bu tabii ki akşam 20’ye kadar ölümüne karbonhidrat tüketin, çikolata yiyin anlamına gelmiyor. Bunda bir anlaşalım. Hiçbir şey bu kadar kolay olamaz, değil mi? =))

If uygulayanlar 2 öğün konusunda anlaşmış durumdalar. Öğlen saatinde ve akşam saatinde karnınızı doyuracak iki sağlıklı öğün yapmamızı öneriyorlar. Aralarda atıştırmalıklara, ara öğünlere razı olanlar da var olmayanlar da var orası biraz bizim inisiyatifimizde gibi. En azından ben bir şeyler atıştırıyorum diyeyim. Haftada bir gün serbest gün yapıyorum, saatleri de esnek tutuyorum. anlayacağınız ben biraz geniş tutuyorum işi.

Ben If’e başladığımdan beri rahatım. Midem rahat, baş ağrılarım azaldı. Açlık hissetmiyorum. Hatta saat 20’den değil 18’den sonra bir şey yememeye başladım. canım istemiyor çünkü. 6 saat yiyorum, 18 saat açlık kısmındayım. Zaten evde olduğum için 12’ye kadar beklemek beni zorlamıyor. Benim kendim için bu denkleme katmak istediğim tek şey sağlıklı bir düzene oturmak. Ayağımın iyice düzelmesiyle bir de yürüyüş eklesem gerçekten mutlu olacağım. Bunu yaparken daha sağlıklı ve daha pozitif olmanın dışında pek bir amacım yok zaten..

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

One thought on “Aralıklı Oruç Dedikleri Ne Ola Ki?

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s