Bir Fikri Büyütmek

Hayatımdaki tüm arkadaşlarım iğrenç insanlar değil tabii arada çok tatlı olanlar da var =)

Onlardan bir tanesi, geçenlerde beni GİKAMER ile tanıştırdı. GİKAMER, girişimci kadınlar için oluşturulmuş bir program. Girişimci olan, hali hazırda start upı ya da bir fikri olan ya da hiçbir fikri ya da çalışması olmamasına rağmen girişimcilikle ilgilenen, girişimci olmak isteyen kadınlara eğitim veren bir platform da diyebiliriz. Şu an 5. dönemlerindeler ve her dönemde yaklaşık 20 kadına eğitim veriyorlar. En sonunda eğitim verdikleri 100 kadın arasından 10’unu Amerika’ya Silikon Vadisi’ne götürecekler. Mükemmel değil mi?

Yaklaşık 8 haftalık eğitimde YOK YOK! Öyle kolay kolay alınamayacak bir eğitim veriyorlar. Girişimciliğin hukuki boyutundan finansal boyutuna, üretim aşamasından pazarlama aşamasına, sunumuna ve reklamlarına kadar her alanı için ayrı bir ders var. Sonunda yatırımcılara bir sunum da yapılacak. Yani hem tüm eğitimi alıp, hem yatırımcıları etkileyip hem de silikon vadisine geziye gitme şansı veriyorlar. Gerçekten çok takdir ettim!

Burada yazmam etik olmayabilir, o nedenle fikirlerin neler olduğundan bahsetmeyeceğim ama gerçekten güzel ve yaratıcı fikirler var. Yarın öbür gün hayatımızı gerçekten kolaylaştıracaklarına inanıyorum. Bazı fikirler bazı anlarda basit geliyor, sanki herkes bunu düşünebilirmiş gibi geliyor. Ama mesela herkes bu fikri gerçekleştiremiyor. Esas önemli nokta da burası işte.

Tek eleştiri olarak, derslerin çok yoğun olmasını gösterebilirim. Haftada 4 gün, en az 6 saat çalışmayanlar için bile zor. Çalışan biri olsam mümkün değil, katılamazdım. Çalışmıyor olmama rağmen ilk günün sonunda inanılmaz başım ağrıdı ve haftada 1 gün katılabildim diyebilirim. Ama onun dışında çok güzel bir program.

Özellikle Murat Ünver hocaya bayıldım! Hem sektörü biliyor, hem anlattıklarına aşina. Özlemini çektiğimiz akademisyenlerden. Öğrendim ki hiçbir üniversitede görevli değilmiş. Zaten bu kadar donanımlı olmasından anlamalıydım.m Böyle değerler bile freelance çalışıyor, ne diyebilirim ki!

gikamer_fhd

Neyse konuya döneyim. Çalışan birinin takip etmesi zaten imkansız. Evde olan biri için de çok büyük efor. Haftada 4 gün en az 6şar saat süren dersleri can kulağıyla takip edenler de var. Umarım sonunda en çok hak eden, en iyi şeyler yapabilecek olanlar kazanır.

Elbette her şeyi güllük gülistanlık göstermiyorlar, boşa gaz veren kimse yok, hocalar çok dürüst bir şekilde olmayan yürümeyen yerleri de söylüyorlar. Ayrıca mentörlük de veriyorlar. Bu müthiş bir şey. Hepsinin inanılmaz güzel çevreleri var ve işlerinde gerçekten uzmanlar. Böyle akademisyenler görmeyeli çok uzun zaman olmuştu benim için  =( Haydaaa, yine geldim mi aynı konuya =) Neyse, bir kez daha devam etmeye çalışıyorum. Hocalar gerçekten açık sözlüler. Tüm olasılıkları söylüyorlar. Mesela bu start upların 100’de 11’i ilk yılın sonunda ayakta kalabiliyormuş. Kalanları batıyormuş. Bu istatistiği de paylaşıyorlar.

Bundan sonra gözüm kulağım böyle güzelliklere hep açık olacak. Duyan, bilen, gören olursa birbirine söylesin olur mu?

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s