Stalker’ın Tatlısı Falan Olmaz!

Netflix iyi ki var! Gerçi bazen kızıyorum beni yüzlerce benzer içerikle başbaşa bıraktığı için. Bazıları gerçekten birebir aynı konular. Bazıları çok saçma içerikler. Bazıları ise sevdiğimiz eski kaliteli dizileri anımsatıyor. Bence bu dizilerin misyonu da bu. Mesela “You” dizisini duymuşsunuzdur. Bu diziyi izleme nedenim kesinlikle bana Dexter’ı hatırlatıyor oluşu. En güzel zamanlarını tabii, korkunç son sezonunu değil!

You, bir kitapçıda çalışan Joe Goldberg ile başlıyor ve bölümler geçtikçe Joe’nun iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Elbette büyük spoilerları vermeyeceğim ve yorumlarımı spoiler uyarısından sonra yapacağım.

Aralık ayında You’nun 2. sezonu geldi, birkaç gün önce ise 3. sezon onayı aldığının haberi geldi. Bana sorarsanız 2. sezonu ilk sezonundan daha güzeldi. Umarım 3. sezon ilk ikisinden daha güzel olur ❤

joe_fhd

-Buradan sonrası spoiler içerir-

İlk sezonda Joe, kitapçıda tanıştığı Guinevere Beck isimli bir kadına görür görmez aşık oluyor. Ama ne aşk! Tabii ki hepimizin başına geldiği gibi, o da ilk kez gördüğü birinin aşırı mükemmel olduğunu düşünerek ona düşüyor. Sonra korkunç bir gerçeği yüzümüze çarpıyor. Stalklama yoluyla kızın tüm şeceresini önümüze seriyor. Neler yapıyor, kimlerle geziyor, nerelerde takılıyor derken tüm hayatını öğreniyor. Evine gidiyor, yoga dersi verdiği yere gidiyor, okuluna gidiyor. Yani baktığınız zaman çok korkunç şeyler yapıyor aslında. Bunu da “aşk için” yaptığını söyleyip duruyor.

Bu arada Beck karakteri şu iki sezonda en sevmediğim karakterlerden biri olabilir, bomboş bir ilgi delisi. Şımarık, ne istediğini bilmeyen, birini aldatmaktan çekinmeyen (ki bu iki yönlü, sevgilisini aldatabiliyor ya da sevgilisi olan biriyle birlikte olabiliyor), saçma sapan bir karakter. Arkadaş ortamı da korkunç. Birbirinden yapay arkadaşları ve arkadaşlıkları var. Arada bir tane sığ “beden olumlamacı influencer” falan var. Yok yok yani! Yine de Joe, korkunç bir ruh hastası olduğu için kızın telefonuna girmek, hatta evine girmek dahil  her haltı yediği gibi, ilişkisinin önünde durduğunu düşündüğü “ENGELLERİ” de kendi kendine kaldırmaya başlıyor. Buradan sonrası baya ağır spoiler, ona girmeyeyim.

Fakat ikinci sezon, dediğim gibi gerçekten ilk sezondan daha başarılı. Bu kez Joe’nun daha derinine iniyoruz. İlk sezondaki ruh hastası hali törpülenmiş. Gerçi hala manyak ama bu manyaklığını, sonsuz arayışına verebiliyorsunuz. Çünkü Joe’nun aradığı ve eksikliğini duyduğu şey, annesi tarafından yaratılmış bir boşluk. Boşuna dememişler “annenin doyuramadığını dünya doyuramaz diye”

2. sezonda Joe’yu başka bir isimle, başka bir şehirde buluyoruz. Bu noktada Beck’ten önceki sevgilisi Candice’ten bahsetmemiz lazım. Ama bu da ağır spoiler, ona göre okuyun =) Kendisi Joe’dan ayrılmaya çalışırken düşüp kafasını vuran, Joe’nun da öldü sanarak asla yardım aramadan ormanın ortasına gömdüğü bir kızcağız. Öldü sandığımız Candice 1. sezon sonunda şehre dönünce, Joe’nun elbette oradan kaçması farz olmuştu. Ağır spoiler bitti.

Bu kez de Love isimli bir hanımkız çıkıyor karşımıza, eşini kaybettiği için dul kalmış, kendi mekanının şefi olmuş güzel bir kadın. Forty isimli bir de ikizi var, beraber çalışıyorlar. Çok güzel bir arkadaş ortamı var. Beck’in kasıntı dünyasının yanında Love’ın dünyası sıcacık. Tabii ki Joe’nun yani yeni ismiyle Will’in hemen vurulacağı bir tip. Joe/Will ideal aşkı ideal sevgiliyi arıyor ve kendi kafasında birlikte olduğu kişiyi ilahlaştırarak onun için “iyi biri olma”nın yollarını arıyor. Bu da her şeyin karma karışık bir hale dönmesine neden oluyor.

Bir de enteresan bir yan hikaye var ve bu enteresan hikaye esas kahramanların dışında kalan herkesi birbirine bağlayacak şekilde gelişiyor. Bu da dizinin temposunu kaybetmemesine neden oluyor. Ve bu da elbette “Love’ın istediği Will olma yolunda ilerlediğini düşünen Joe” yüzünden oluyor.

Bakalım üçüncü sezonda bizi neler bekleyecek? Taşlı yollardan geçen Joe ile Love’ın ilişkisi kimlerin yüzünü güldürecek, kimlerinkini ağlatacak? Ve her şeyden önemlisi Joe’nun yaptıkları yanında kar kalmaya devam edecek mi? İzleyip göreceğiz!

you2_fhd

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s