Yüksek Lisansta Derbeder Olanlar

Taşı sıkıp suyunu çıkaran akademisyenlerden, öğrencisini sağıp tüketen akademisyene uzanan yıllar…

Her gün, neyi neden bıraktığımı, ondan neden soğuduğumu bana hatırlatacak yeni bir şey yaşıyorum. Bu yazıların hepsini birleştirip baktığınızda toplamda 3 şeyden falan soğumuyorum sanırım =)

Bugünkü konumuz yine yeniden akademik camia. İnanılmaz bir sömürü düzeni kurmuşlar, inanılmaz. Her geçen gün yeni bir olay duruyorum, yeniden deliriyorum. İnsanlar nelere TENEZZÜL EDİYOR, aklım almıyor!

Bazı hocalar, bir üst ünvana kavuşmak için seni ve işlerini sonuna kadar sağmaya çalışıyorlar. Bu çok aşağılık bir şey. Çünkü kendisi üretmiyor, senin ürettiğinin üstüne yatıyor. Zaten bir çoğu kendi üreteceği zaman bile 15 kişi bir makaleye giriyorlar slkgjslkgjs Kitap demiyorum bile, makale diyorum, oradan düşünün. Şu an herkes kitap yazıyor ama kaçının gerçekten dolu dolu bir içeriği var?

Bu insanların gerçekten utanması yok. Hasta mısın? Olabilir, herkes hasta oluyor hocan bir üst unvan için hazırlık yapıyorken sen kimsin dinleneceksin! Hadsiz! Kendi yazdıklarını, şahsi emeğini hocana hibe etmelisin elbette! Moralin mi bozuk? Olabilir, hocanın dosyasına yardım et, senden istediği çalışmaları yap. Hem sen öğrenci halinle, maşa olmak dışında ne işe yarıyorsun ki? Hocan için çalışacaksın köle! Ayrıca cevap vermesen de, yardım etmek istemesen de, hasta da olsan zaten bir önemi yok, çünkü hocan gece-gündüz seni rahatsız da eder, arkadaşlarına ulaşıp sana haber vermelerini de ister, cevap alana kadar durmaz!

Mesela sen insanüstü bir sabır gösterip, işini kolaylaştırmaya çalışsan ya da sinirlenmeden bir yere kadar uğraşsan bile, senin yazdığın makalede, onun isminin üstte seninkinin altta yazdığını görebilirsiniz. Neden? Gerçekten neden? Bir kelime bile faydası dokunmamış bir insanın, onca emek verilmiş bir makalenin yazarı olarak orada yer alabiliyor olmasını geçtim (ki onu da geçmemem lazım), bir de adı üstte yazılıyor… O raddeden sonra zaten istediğin gibi çıldırabilirsin, geçmiş olsun.

Bazı öğrenciler bazı sebeplerden buna razılar. Belki onlara da bir gün faydası dokunabileceğini düşünüyorlar, belki bir şekilde onlar da kendi çıkarlarını (yani alabilecekleri puanları) düşünüyorlar, bilemiyorum. Belki bir gün bana faydası dokunur diye, ne olur kendinizi HİÇ KİMSEYE kullandırmayın diyip bu yazıyı burada bitireyim!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Yüksek Lisansta Derbeder Olanlar

  1. Tebrik ediyorum, bu hem akademik camia hemde üniversite de mesleğini severek yapmaya çalışıp emek verenlerin ve tutunmaya çalışanların kanayan yarası, bir gün iyi yerlere gelip sisteme ve sömürüye dur demek ümidiyle.. Sevgiyle 🙂

    Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s