Mucize Diyetlere Son!

if_fhd

Kahvaltı gerekli mi gereksiz mi tartışmaları alev almışken aklıma yeni yılın ilk gününde buraya yazdığım yazı geldi. Merak eden varsa şuradan okuyabilir. Yazıyı yazdım ama devamında güncelleme girmedim. Hemen gireyim =)

12’ye kadar sadece su, çay ve kahve tüketerek beklediğim, 12’den sonra iki öğün şeklinde saat 18’e kadar beklediğim bir sistem kurdum. Kurdum kurmasına ama pek bir işe yaramadı. Belki de benim vücuduma uygun olan şekil o değildi.

Bizim sorunumuz bence bu. Biri çıkıyor, yaaaa şu diyet bana çok iyi geldi beş kilo verdim, bir detoks yaptım üç günde üç kilo verdim falan diyor, hepimiz onun peşinden gidiyoruz. Bu diyet bize iyi gelir mi, bu detoks vücudumuza bir zarar verir mi, hiç ilgilenmiyoruz hatta bunu düşünmüyoruz bile. Kafamıza göre kendimizi aç bırakıyoruz, kafamıza göre bir şeyleri yemeyi bırakıyoruz. Biri eti bırakıyor, diğeri ete abanıyor. biri yağdan uzaklaşıyor, diğeri her şeyin yağını yemeye çalışıyor. Saçma sapan bir sistem oluyor. Diyet ürünleri satanlar, paketlenmiş light gıda üretenler hariç tabi. Onlar için asla saçma bir dönem değildir eminim.

Mesela bir anda bir şey popüler oluyor. Bir uyanıyoruz yulaf ezmesi en çok konuşulan konu olmuş, ertesi gün kinoa diye bir şey çıkmış, ondan sonraki gün herkes chia yemeye başlamış. Son zamanların en popüler beslenme alışkanlığı glütensiz beslenme, raw gıda tüketimi falan derken başlı başına kocaman bir endüstri haline geldi bu. Online, whatsapp gruplarında diyetisyen eşliğinde kitle halinde yapılan diyetler, bir dünya para alan personal trainerlar derken benim takip edecek takatim kalmadı =)

Hepsi birleşince benim önerim, bu tarz diyetlerin uzman gözetiminde yapılması oluyor. Evet biraz maliyetli ama iyi araştırılırsa ortalama fiyatlara da iyi hizmet alınabilecek kişilere ulaşılabileceğini düşünüyorum. Beni en iyi anlayan ve en iyi şekilde zayıflamama yardım eden diyetisten, Bezmialem Hastanesi’nde adını bile bilmediğim öğrenci bir kızmış, bunu çok sonradan öğrendim. Kısaca hikayesini yazayım. Bu kız başka bir doktorun ofisindeymiş. Ben hep Gamze Hanım diye gidiyordum, onu buluyordum. Bir gün gittiğimde yerinde başka bir kadın oturuyordu. “Gamze Hanım’a bakmıştım” dedim, “benim buyrun” dedi. “Ama başkası vardı” demiştim. “Evet, ben yokken öğrenciler bakıyor” demişti. Yaklaşık 4-5 randevumu o kızcağızla yapmıştım. Sonra o kızı bulamadım, o doktorla da verim alamadım ve bıraktım. Umarım o kız, iyi yerlere gelmiştir.

Neyse özet olarak bu zayıflama-kilo alma işlerinin çok öznel olduğunu düşünüyorum. Gerçekten anlayan, dinleyen, yardım etmeye çalışan ve beslenmeyi öğreten bir diyetisyenle çok iyi sonuç alınabileceğini düşünüyorum.

Şimdilik sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için neler yapmam gerektiğini araştırıyorum. Bir diyetisyen maceram olursa tabii ki onu da buraya yazacağım.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Mucize Diyetlere Son!

 1. Kesinlikle geçtiğimiz ay en büyük gündemim bu oldu ve evet öyle bir endüstri ki her kafadan bir ses çıkıyor, hepsinin kazananı eminim oldukça fazladır fakat yine iş kişinin kendi vücudunu tanımasında bitiyor. Bence hepsinden küçük denemeler yaparak işimize yarayan kısımlarıyla yola devam etmek, vücudumuzla tanışmak. Karatay acıkın diyor diye gece aç yatıyorum ama gün içinde aç kalmak bana iyi gelmediği için sürekli ara öğün yapmaya çalışıyorum mesela. Bunları çözmem birkaç yılımı aldı ve birkaç diyetisyenle çalışmam gerekti tabii ki.

  Like

  1. Kesinlikle size katılıyorum. Birileri sürekli bir şey övüyor. Bir gün kefir övüyorlar, ertesi gün kanser hücrelerini besliyor diyorlar. Bugün önerdiklerini yarın “Uzmanlar Uyarıyor” başlığıyla veriyorlar. Arada kaldık gerçekten =)

   Bir de işin tabii güzellik/estetik boyutu var ki, orası daha korkunç bir batak =)

   Liked by 1 person

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s