Mesih mi Sahtekâr mı?

mesih_fhd

Yine bir Netflix dizisi izleyip geldim =)

Bu kez, mesihin dünyaya gelmesini ele alan enteresan bir dizi olan Messiah’ı izledim. Açıkçası diziyi gerçekten büyük bir merakla izledim. Spoiler uyarısı verdikten sonra rahatça yazacağım tabii nedenlerini ama tabii bu saçma sapan kısımları olmadığı anlamına gelmiyor.

Mesih dizisi müslümanları kötü gösteriyor diyenler ve buna tepki verenler olmuş ama bence olanı göstermişler, kötü gösterildiği gibi bir algıya kapılmadım ben. Bunu da daha rahat anlatmak için ben şu spoiler uyarısını vereyim de başlayayım =)

mesih1_fhd

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Dizide ilk olarak bir savaş alanında beliren bir adamın “korkmayın, bunlar geçecek, Allah’a teslim olun” gibi konuşmalar yaptığını görüyoruz. Sonrasında büyük bir kum fırtınası geliyor ve İŞİD o bölgeden çekilmek zorunda kalıyor. Tabii ki her inançlı insan, yaşanan bu durumun Allah’tan gelen büyük bir mucize olduğunu düşünüyor. Yüzlerce kişi körü körüne bu adamın peşine takılıp, çöllerde aç aç dolanıp İsrail sınırına bırakıldılar. “Mesih” dedikleri bu adam orada tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sezonun sonunda hala orada olup onun dönüşünü bekleyen insanlar vardı… Cibril harekete geçmeseydi, hepsi ölene kadar orada beklemeye devam edeceklerdi. Bu kısım işin Müslümanlık kısmının girizgahıydı. Sonra tabii, bazı çocukları seçerek bombacı olarak yetiştirmeye falan da başladılar, onun da meyvelerini sezon sonuna doğru almaya başladılar. Buraya belki daha sonra dönerim.

“Mesih” hapishaneye atıldığında, karşısına inancını kaybetmiş bir ajan getiriyorlar. Ajan onu sorgularken, Mesih de onu sorgulamaya başlıyor. İnançları, başına gelenler karşısına bir bir çıkarılan ajan tabii ki şoka giriyor, bazı hatalar yapıyor. Bölümün sonunda Mesih, hapishaneden kaçıp Amerika’ya gidiyor. Şimdi burası bambaşka bir hikaye ama burayı anlatmadan Amerika hikayesini anlatmak istiyorum. Çünkü Hristiyanlık girizgahını da bununla yapıyorlar.

Finansal olarak dibi görmek üzere olan çaresiz bir rahip, kilisesini yakmaya karar veriyor. Evinde tabii binbir drama var, ateist eşi ve ergen kızı derken zor bir hayat yaşıyor. En azından burada adama körü körüne güvenecek neden veriyorlar. Adamın hayatında hiçbir halt yolunda gitmiyor, işi de rahiplik, o yüzden Mesih olduğu düşünülen bir adamı körü körüne takip edecek diye düşündürmeye çalışmışlar. Ne yaparlarsa yapsınlar “körü körüne” takip etmeyi aklayamazlar. Neyse devam ediyorum. Tam bu rahip kiliseyi yakacakken bir kasırga çıkıyor (Allah’ın işi!) kilise hariç tüm bölge dağılıyor, yıkılıyor, mahvoluyor. Rahip, kiliseye sığınmadan önce Mesih’in ayakta dikildiğini görüyor. Tabii buradan da yine yüzlerce kişi Mesih’i takip etmeye, hastasını falan ona getirmeye başlıyor. Bulundukları alan saçma sapan bir din turizmi alanı oluyor.

Sonra bu insanları da alıp başkentin göbeğine götürüyor. Tabii bu hikayeler ulusal ajanların dikkatini çekiyor, Amerikan başkanına kadar herkes işin içine giriyor. Ortalık karışıyor. Her bölüm, bu adam gerçekten Mesih mi, kaos çıkarma peşinde bir ajan mı, bir sahtekar mı düşünüp duruyoruz. Bu kısmı ve merak öğesini çok iyi yedirmişler. Çünkü evet abi bu sahtekar diye düşünüyorsunuz, kum fırtınası tesadüftü, kasırga da mı tesadüftü diye sorgulatıyor. Gidip hasta bir köpeği öldürüyor, yanında oturan kanserli kız ölüyor, hapisten inançlı bir gardiyan sayesinde çıktığı ortaya çıkıyor, Amerika’ya Rus bir iş adamının uçağıyla gittiği bilgisine ulaşıyorlar tamam abi ajan bu diyorsun. Abisi ortaya çıkıyor, bir iki falsolu iş yapıyor, bu sahtekar ya demeye geri dönüyorsun. Bana yaşattığı bu karmaşayı sevdim.

Onun dışında karakter hikayeler çok sıkıcı. Mesela ajan abladan, babasından, hamilelik hikayesinden ve İsrailli ajanla gelişen saçma seks sahnesinden çok sıkıldım. İsrailli ajan abinin gitgellerinden ve ailesinin hikayesinden de çok sıkıldım. Diziye neden girdiğini ve neden çıktığını anlamadığım gay Amerikan ajanının hikayesinden de sıkıldım. Rahibin dramalarından da sıkıldım. Karakterleri biz sevmeyelim diye yaratmışlar resmen. Gerçekten bir tek Mesih’in hikayesini ve ne olduğu belli olmayan Cibril’in hikayesini merakla takip ettim.

Tam Mesih’in kaos çıkarma peşinde, akli dengesi bozuk bir ajan olduğuna karar verdim, son sahnede uçak düştükten sonraki yaptıklarıyla beni yine şüpheye düşürdü. Ama ben her şeye rağmen, onun insanları çok iyi gözlemleyen, çok iyi eğitilmiş bir ajan olduğu konusunda kararlıyım. Kasırga, fırtına ve sağlam kalan tek binanın kilise olmasının tamamen tesadüf olduğunu düşünüyorum. İkinci sezon ile ilgili herhangi bir fikrim yok ama yarattığı tartışmalara bakarsak kısa sürede geleceğini düşünüyorum.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s