Alternatif İngilizce Sınavları

Yeni bir iş ilanı maceramla karşınızdayım =)

Geçenlerde bir üniversitenin akademik kadro ilanına başvurdum. En son 2016 yılında sınava giren bir insan olduğum için, sınav sistemlerinde yenilik olup olmadığını bilmediğim için puanlarımın da gayet yeterli olduğunu düşündüm. Hatta sınava girme hakkı kazanacağımı düşündüğüm için uçak bileti falan bakıyordum. Düşünün durumumu.

is_fhd

Neyse, ön değerlendirme sonuçları açıklandı. Bir baktım ilk 10’da değilim. ALES puanı benimkine yakın çok az kişi var, peki nereden, hangi puanla önüme geçmişler dersiniz? Dil puanıyla. Şaka gibi değil mi? ALES %60, dil %40 etkiliyormuş. Puanlara baktım 100 alan mı dersiniz, 95 alan mı istersiniz? Hepsi orada! Nasıl olmuş bu falan diye düşünürken YDS dışında sınavlar olduğunu öğrendim. YDS’den daha kolay olan bu sınavdan daha yüksek puanlar alınıyormuş. Bir üniversitede öğretim görevlisi olan arkadaşım, YDS’den ite kaka 60 alan tanıdıklarının YÖKDİL’den 90 aldıklarını söyledi. Yani ne garip değil mi? Yapılan ölçümler bile tek elden çıkmıyor. Durum böyle olunca da 90 alıp, 100 alıp tabii benim gibilerin önüne geçiyorlar.

Ne diyim, siz siz olun sizi ölçen tek bir sınava güvenmeyin. Mümkünse ne kadar sınav varsa hepsine girin. Hepsinden puan alın. Bu arada bol bol para saçacaksınız tabii ki. Dün baktım YÖKDİL başvurusu 195 TL idi. E-YDS ise 260 ya da 265 TL idi tam anımsayamıyorum şu an. Cebinizdeki her kuruşa kıyın ve her seviyeye uygun puanınız olsun…

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s