İtirazım Var!

Ahh “İtirazım Var” ne filmdi be!

Geçenlerde Netflix’te görünce hem anneme izleteyim hem de ben hatırlamış olayım diye oturduk izledik. Bir kez daha büyülendim. İstendiğinde ne kadar mükemmel filmler yapılabileceğinin çok güzel bir örneği “İtirazım Var”.

iv_fhd

Film aslında mükemmel bir Sherlock Holmes uyarlaması. Hani şimdi herkes dört bir yandan yabancı dizileri ve filmleri uyarlamaya çalışıyor ve ellerinde patlıyor ya, heh işte “İtirazım Var” kesinlikle patlamayanından hatta patlatanından!

Şimdi biraz spoilerlara dalacağım, filmi başka türlü anlatamam çünkü. Filmi izlemediyseniz ona göre okuyun, uyarmadı demeyin!

iv2_fhd

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Film, İmam Selman’ın camiisinde işlenen bir cinayet ile başlıyor. Belki de filmin en az ilginç tarafı bu oluyor. Camiide öldürülen adamın tefeci olması, cami müezzininin ona borçlu olması, müezzini yetiştiren kadının Hristiyan olması, imamın kızının “imam nikahlı olarak” biriyle yaşaması falan derken işler iyiden iyiye karışıyor. Yan hikayeleri, kadim dinlerin hepsinden birer parça barındırması, dinlerle ilgili anlatılan her şey, verilen vaazlar falan mükemmel. Çok çok hoşuma gitti.

Tüm bu konular bir yana, Selman İmam bir diğer yana. Selman İmam, o kadar enteresan bir tip ki, tek tanrılı dinleri anlamak için Antropoloji okumuş, Sivas’a atanmayı istemiş, orada saz çalmayı öğrenmiş, satranç oynayan, boksör bir adam. Hem çok entellektüel, hem çok zeki, hem çok komik. Bana bir gün oturup başrolü imam olan bir film izleyeceksin, çok da eğleneceksin deseler gerçekten inanmazdım. Ama adamlar yapmış abi =)

Yerli ve modern bir Sherlock Holmes hikayesi çekip, Sherlock rolünü bir imama vermek ve o imamı sevdirebilmek gerçekten takdire şayan. Demek ki istenince yapılabiliyormuş.  Israrla tavsiyemdir, şu güzel pazar gününde vaktiniz varsa “İtirazım Var”ı izleyin ❤

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s