Evlilik Terörü

İnsanlar, birbirlerini çok sevdikleri için ve birlikte bir aile olmaya karar verdikleri için evlendiklerinde saygı duyuyorum. Ama evden uzaklaşmak için, yaşlarının geldiğini düşündükleri için, çocuk sahibi olmak istedikleri için evlendiklerinde uzak durmaya çalışıyorum. Çünkü o evliliğin bir gün biteceğini ya da tarafların hepsini içine alacak bir cehenneme dönüşeceğini çok iyi biliyorum.

Yazıya girmeden önce başlıkta evlilik terörü dedim ve evet ortada bir terör var ama bu terör tam olarak neden kaynaklanıyor olabilir? Evliliğin kendisinden mi kaynaklanıyor, hazırlıkların zorluğundan mı, herkesi memnun etmenin stresini taşıyor olmalarından mı, evlenenlerin çevresinden mi yoksa ailelerinden mi kaynaklanıyor tam olarak bilemiyorum. Çok yakınlarımda gördüğüm, maalesef bunların hepsinin birleşmiş hali.

Evlilik hazırlığı diye bir dönem var, gerçekten cehennem! Esas terör burada başlıyor zaten! Hali hazırda evlenmenin ne kadar önemsiz, hele de düğün dernek peşinde koşmanın ne kadar mantıksız olduğunu yazmasam daha iyi =) O nedenle bu kısmı geçiyorum.

Gereksiz şekilde pahalı olan düğün salonlarından mı bahsetsem, düğün çiftini kazıklamak için sıraya dizilenlerden mi? Eksikliği asla hissedilmeyen ama el-alem ne der diye yapılmak zorunda kalınan şeylerden mi bahsetsem, el-aleme beğendirmek için yapılan şeylerden mi? Evde asla işlerine yaramayacak şeyleri almak/almamak için birbirine giren çiftlerden mi bahsetsem, çocuklarına yardım etmek konusunda aklını kaçıran ve her şeye müdahale etmeye çalışan/her şeyi kontrol etmeye çalışan ebeveynlerden mi? Allı pullu boncuklu işlemeli çeyizlerden mi bahsetsem, çirkin mobilyalardan mı? İçine girip yaşanılamaz evleri fahiş fiyatlarla kiralayanlardan mı bahsetsem, çiftin attığı her adımda yolunu kesip para isteyenlerden mi? Her yıl yeni formatlar getirilen ve düğün başına bir asgari ücrete çalışan düğün fotoğrafçılarından mı bahsetsem, inanılmaz şekilde değiştirilerek görgüsüzleştirilmiş geleneklerden mi? (Mesela nişan bohçasına konulmuş bir seccade ile tespih gördü bu gözler, hala görmemiş olmayı diliyor, anlayamazsınız=)) Etrafınızdakilerin evlilik hazırlıklarına biraz bakıyorsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bir de bunu sadece düğün boyutunda yaşamayan, kına gecesini, nişanını, sözünü hatta “istemesini” de aynı şekilde büyük bir aktivite haline getirenler var, en çok da onlar için akıl fikir diliyorum.

Daha çoook konu başlığı var, bir başlansa sabaha kadar yazmaya devam edilir. Gelin topuzu diye bir şey var mesela ya da arabanın süslenmesi. Evlenecek diye bir ev peşinatı döken var ortaya! O nedenle bu konu bitmez! Ama özetle demek istediğim saçma sapan şeylere onbinlerce lira masraf edeceğinize, yuvanızı kurun, gidip upuzuun tatiller yapın ya da altına falan yatırım yapın gençler ne bileyim. Hayatınızda mutlu olacağınız şeylere saçın paranızı. Zaten düğününüzü siz dahil kimse beğenmeyecek. Siz isterseniz yine de hobi olarak düğününüzün 5. yılında bile Instagram’da #tbt yaparak tüm fotoğraflarınızı paylaşın (tabii evliliğiniz o kadar sürerse), ama içinizi de beslemeyi unutmayın. Siz kendiniz yaptığınız şeylerden mutluluk ve huzur duyun.

Friends dizisini izlemiş olanlar hatırlar belki. Chandler ile Monica’nın bir sahnesi vardı. Bölümün önceki sahnelerinde Monica (Hayatı boyunca düğününün hayalini kurmuş biri olarak) muhteşem bir düğün yapmak istiyordu ancak ailesinden parasal bir destek alamıyordu. Rachel ile bunu konuşurken, konuya Chandler’ı dahil ettiklerinde Chandler’ın tüm parasının bu düğünün masrafını karşılayacak kadar olduğunu fark ettiler. Ama Chandler bu parayı düğüne harcamak istemediğini söyledi. Öyle ya adamın hayatı boyunca yaptığı bir birikimdi bu ve bir düğüne harcamak ona saçma gelmişti. Ayrıca Chandler’ın gelecek ile ilgili hayalleri ve planları vardı, para onun için lazımdı. Bölümün sonunda Monica’nın aklı başına gelmiş, Chandler ile konuşmaya gittiğinde (Chandler da parayı vermeye karar vermişti bu arada) çok güzel bir cümle kurmuştu. “Ben büyük süslü bir düğün istemiyorum. Sen ne istiyorsan onu istiyorum. Ben bir evlilik istiyorum.” Mevzu budur arkadaşlar!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Evlilik Terörü

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s