Evlilik Aşkı Öldürür mü?

Çok net, evet.

Hiç evlenmedim, o hissi birebir yaşamadım çok şükür ama etrafımda o kadar çok örnek var ki -neredeyse 10’da 8’i kötü örnek- onlardan ibret alıyorum. Kendimde ilgili en çok sevdiğim özelliklerden biri bu. Elimi illa yanan sobaya basmama gerek yok, elini sobaya basan birini görünce, sobadan uzak durmam gerektiğini çok net anlayabiliyorum. Burada benim için evlilik soba oluyor, evet =)

Etrafımda o kadar çok monoton evlilik var ki! Offf. Evliliklerin de çeşitleri var. Mesela, biz aşırı mutluyuz dalgası yaratmaya çalışanlar var. Instagram storyleri, Facebook postları, “Kocişim bunu aldı”, “Canım KARIM sürpriz yaptı” açıklamaları… Oyy oyy yani. Ama içeride mutsuzlar. Onları gittiğiniz bir kafede ya da benzeri bir yerde de görebilirsiniz. Görünce hemen anlıyorsunuz zaten. Bir kaç hafta önce gittiğim bir kafede arkadaşımı beklerken gözlerimle gördüm bir örneğini. Geldiler, oturdular, asla konuşmadılar, menü geldi menüye baktılar. Sonra kadın “Hadi selfie” dedi. Adamla beraber telefonun kamerasına bakıp gülümsediler, en içten pozlarını verdiler. Sonra konuşmamaya devam ettiler. Kadın büyük olasılıkla fotoğrafı düzenleyerek “Instagram’a uygun” hale getirdi. Adamın telefonundan da maç sesleri geliyordu. Sonra arkadaşım geldi ben de izlediğim bu reality show’dan ayrılmak zorunda kaldım. Halbuki biraz daha beklesem onlar konuşmamaya devam ederken, kadın paylaştığı fotoğrafın altına aşkının büyüklüğü ile ilgili bir açıklama yazacaktı, adam da gelip o açıklamanın altında aşkını ilan edecekti =) Bu işler böyle malesef.

Hadi bunlar kendi cehennemlerini yaratmış, içinde beraber kavruluyorlar. Hele bir de etraflarında insanlar olmasına rağmen birbirine girenler yok mu, inanılmaz yoruluyorum. Sürekli birbirini suçlayıp “Sen yaptın”, “Yok sen yaptın” diye birbirini suçlayanlar var. Hatta daha beteri birbirlerini yaptıkları/yapmadıkları şeylerden ötürü suçlayanlar var. “Sen bunu yapmadın, ben bunu yaptım”. Hiç böyle bir kavgaya denk geldiniz mi? Umarım denk gelmemişsinizdir. Ben denk geldim ve başkaları adına utanmanın ne olduğunu bir kere daha hatırladım. “Sen zaten ne yapıyorsun ki!” ye kadar geldi konu. Çok çok fena gerçekten.

Bir de birbirinden sıkılmış olanlar var. Bir zamanlar hayranlık duydukları, görmek için heyecan duydukları insanı evde her haliyle görmek elbette etkiyi azaltıyordur. İlk günlerdeki tutkunun yerini rutin alıyordur buna da eminim. Ama bunu canlandırmak, deyim yerindeyse ilişkiyi kurtarmak için çocuk yapan var.

Ya da ne bileyim işi evine taşıyanlar var. Siz ne günah işlediniz de iş arkadaşınızla evlendiniz dememek için kendimi zor tutuyorum. İş ve ev dengesi 0! Ya sürekli işten konuşuyorlar ya da özel hayattaki problemlerini eve taşıyorlar. Bunu hep çalıştığım yerlerde hem de yakın çevremde gördüm maalesef. Uzun vadede çok sıkıntılı. Özel hayat falan kalmıyor, her şey ortada yaşanıyor. Yazık.

Bugün yine bir çiftle ilgili haberler aldım da onunla ilgili yazmak istedim. Evliliğin kesinlikle aşkı öldürdüğünü düşünüyorum. Yine sevdiklerinizle yaşayın tabii ama kaçmak istediğinizde gidebileceğiniz, kendinize ait bir yeriniz de olsun ne bileyim. Tüm bu örneklerde gördüğüm en büyük eksiklik kişisel alanın unutulmuş olması, başka hiç bir şey değil.

Bu arada yukarıda görselini kullandığım film, Marriage Story gerçekten çok başarılı bir film. İzlemediyseniz tavsiye ederim.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Evlilik Aşkı Öldürür mü?

  1. Evlenmek insanın çocuk iken hayal edilenlerin gerçekleşmesini geciktirir veya engeller. Düşünürken onun da fikrini düşünmek zorunda kalırsınız. Özgürlük kısıtlayıcı, anlamsız bir eylem. Yanlış bir tercih ile özgürlük kısıtlayıcı eyleme onun ailesi de katılır. Full-time işkence.

    Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s