Gözünüz Aydın!

“Korona bizde nasıl olmaz”cılar, olmadığına inanmayanlar, “Var ama kesin saklanıyor” diyenler, gereksiz şakacılar, yoğun endişeliler hepinizin gözü aydın!! Artık Türkiye’nin de kanıtlanmış Korona hastaları var.

Tüm bu olayların arasında çok net olarak gözlemlediğim tek bir şey var. Cehaletin, dili, dini, yaşı, ırkı, eğitim seviyesi yok arkadaşlar! Cahil insan her yerde cahil. İtalya’da eve girmeyen vatandaş ile, Türkiye’de Almanya’da, İngiltere’de eve girmeyen vatandaş gerçekten aynısının laciverti.

Bu süreçte en çok üzüldüğüm şey, birbirimizin vicdanına emanet edilmemiz. Birbirimize güvenmek zorunda olmamız. Yanımızdakinin yöremizdekinin, temiz olduğuna, yurtdışından gelmediğine, hastalık taşıyıcısı olmadığına inanmamız gerekiyor. Birbirimize güvenmemiz, sakin olmamız, birbirimizi düşünmemiz ve evlerimizden bir süre çıkmamamız gerekiyor.

Stokçuların videolarını görüyorum, gözlerime inanmıyorum. 18 paket tuvalet kağıdını, kilolarca makarnayı, litrelerce zeytinyağını ne yapacaksınız acaba? İşler daha kötüye giderse, komşunuz, akrabanız bulamazsa paylaşacak mısınız merak ediyorum? Ağır şeyler geçiyor içimden ama buraya yazamıyorum. Fahiş fiyata malzeme satan fırsatçılar bir yana, stokçular bir yana… Bir de daha kötüsü insanlar yurtdışından gelmelerine rağmen evde oturmuyorlar!

Hac ile umre ile ilgili şahsi düşüncelerimi buraya yazmak istemiyorum. Ama gelen binlerce insan haftalardır aramızda dolanıyor, komşusuna akrabasına bulaştıracağını bulaştırdı zaten. Kimin vicdanına güvenebiliriz, hangi birinin yurdışından geldikten sonra evinde edebiyle 14 gün oturduğuna inanabiliriz ki? Her gün artan vakalarla olayın vahametini daha fazla görüyoruz zaten. Bu durum sadece umre için de geçerli değil. Yurtdışında her yerden gelen onlarca insan var ve haftalardır gelmeye devam ediyorlar bugün dahil. Tabii ki tüm vatandaşları almak zorundayız. İsteyen herkesi geri getirmek zorundayız. Ama gelenlerin de buradakilere karşı sorumluluklarının bilincinde olması gerekir.

Bilemiyorum. Açıkçası ben toplum olarak böyle bir şeyi atlatabileceğimize çok emin değilim. Herkes çok bencil. Ama beraber yaşamayı öğrenmediğimiz her bir olaydan sonra bir beteri daha sağlam şekilde patlıyor üstümüzde.

Bir şekilde diğer insanları, doğayı, hayvanları önemsemeyi, onlarla birlikte yaşamayı ve onlara iyi davranmayı öğrenmek zorundayız. Alışveriş yaparken semtimizdeki diğer insanları, dışarı çıkınca gölgesinde serinlediğimiz ağacı, kapımızın önündeki kediyi, köpeği düşünmek ve ona göre davranmak zorundayız. Umarım hep beraber güzel günler görürüz ❤

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s