Tarihe Not

31 değil 213546179554 gün sürmüş olan Mart ayını sonunda geride bıraktık. Ananem hep “Mart ayı dert ayı” der. Çok da haksız sayılmazmış hani! Ocak ayı geçmek bilmedi, felaket felaket üstüne geldi. Sonra kısacık bir Şubat ayı yaşadık -ki o da felaketlerden geri kalmadı. Mart’ın da hali ortadaydı, bari Nisan biraz nefes aldırsın bize!

Bunları yazalım. Bunları yazalım ki on yıllar sonra belki birilerinin önüne düştüğünde yaşadığımız şeyler onlara ders olsun. Geçen ay bu zamanlar Corona salgınının tarumar ettiği İtalya için üzülüyorduk. Alttan alta da vicdanımızı rahatlatıyorduk. “Ama onlar pis, ama onlar evlerine ayakkabılarla giriyor, ama onlar tuvaletten sonra ellerini yıkamıyor” dedik. “Ama onlar çok duyarsız, ama onlar tembel, ama onlar rehavete kapılmış” dedik. Peki salgın bizim ülkemize gelince biz ne yaptık? Kim sorumluluk sahibi gibi davrandı? Şu tablonun sorumlusu kim?

“Corona virüsü Türklere geçmiyormuş” diyen mi istersiniz, “Hani ben virüs mirüs göremiyorum bana göstersenize” diyen mi istersiniz, “bunlar hep amariganın oyunu” diyen mi istersiniz yine hepsi sıraya dizilmişti.

Sonuç? 400 kişiden fazla vefat, 20bin kişiden fazla tanılı hasta, ayrıca tanı konmayan, testten bilinçli olarak kaçan, farklı hastalık yaşadığını sanan onlarca insan. Gerçekten hepimize sabır, bir çoğumuza akıl, fikir ve vicdan diliyorum. Yine de böyle bir dönemde ortaya çıkan, yakalanmama yolu kişisel temizlik ve yanımızdaki yöremizdeki bir başkasının temizliğine ve vicdanına güvenmek olan bir salgının bize öğretmek istediği şeyler olduğuna inanıyorum.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s