Potansiyel Yeni Vakalar

Kime kızalım şimdi? Kimi kime şikayet edelim? Suçlu kim?

Dün yayınladığım yazıda, dışarı çıkmak zorunda kaldığımda karşılaştığım insan tipini ve tanık olduğum manzarayı yazmıştım. Gecesine 48 saatlik bir sokağa çıkma yasağı geldi. Yasak, açıklandıktan iki saat sonra uygulamaya geçeceği için çok fazla insan sokaklara döküldü, marketlere gitti, kavgalara karıştı, çok büyük olasılıkla bir çoğuna virüs bulaştı ve özetle başta sağlık çalışanları olmak üzere son bir ayda emek veren hepimizin emeklerinin boşa gitmesine neden oldu.

Şimdi ne yapalım? Bu olayın faturasını kime keselim? Bu korkuyla, artan kaygımızla en az bir ay daha uzayacak evde kalma durumumuzun sorumlusu olarak kimi ilan edelim? Her gün canını tehlikeye atma süresi daha da uzayan sağlık çalışanlarının haklarını nerede arayalım? Bizim muhatabımız kim?

En üzücüsü de ne biliyor musunuz? Bilip bilmeden dışarıdaki herkesi belli kategorilere sokarak acımasızca yorum yapan insanlar. Dün dışarı çıkan hiç kimsenin hikayesini bilmiyorum şahsen. Siz biliyor musunuz? Dışarıya neden çıktılar? Canlarını yola atacak neye ihtiyaçları vardı? Günlük mü kazanıyorlardı? Zor durumdalar mıydı? Hasta bir çocukları/yakınları mı vardı? Bunların hiçbirini kimse bilmiyor değil mi? Belki de tüm bu yazdıklarım basit bir fakir edebiyatıydı ve bu insanlar gerçekten zırcahillerdi, bencillerdi, kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmüyorlardı. Her senaryo olası. Kimin ne olduğunu nereden bileceğiz?

Neticede hepimiz hayatımızda ilk kez pandemi görüyoruz. Şoka uğradık. Belki son on yılda çok şey gördük ama pandemi bunlardan biri değildi. Belki hala durumu anlamaya ve adapte olmaya uğraşıyoruz. Belki bir kısmımız bu olanları inkar ediyor. Kimin nasıl içgüdülerle yaşama tutunduğunu nereden bileceğiz?

Sokağa çıkma yasağına karşı düşüncelerimizi uzun uzun konuşabiliriz tartışabiliriz. Bizim ülkemizde bunun nasıl uygulanabileceğini de tartışabiliriz. Dışarı çıkan insanları da tartışabiliriz. Ama lütfen bu durumun nasıl yönetildiğini, tüm bu kaosun sebebini, alınmaya çalışılan önlemleri ve insanların dışarı çıkmasına neyin neden olduğunu da tartışalım. Son on yıldır Türkiye’de yaşamış, Türk insanını tanımış herhangi biri, gece yarısına iki saat kala açıklanan sokağa çıkma yasağının böyle sonuçlara neden olacağını öngörebilirdi. Sorunu birbirimizde aramaktan, gücümüzün yettiğinin tepesine binmekten anlama ve sorgulama kabiliyetimizi de yitirdik. Minik adımlarla düşünmeye başlayarak kaybolan mantığımızı geri getirebiliriz!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s