Lisede Cinsellik Eğitimi Olmalı mı?

Koronadan çok uzaklaştıracak, günlerin stresini geçirecek bir şeyler yazmak istedim. Ne modum ne de yaşama sevincim bir fikir bulmak notasında yeterli gelemedi. Bir de baktım taslaklar bölümümde Netflix’te yayınlanan Sex Education dizisinin 2. sezon notları var. Onu da ilk yayınlandığı zaman izlemiş, notlarımı yazıp bırakmışım. Madem öyle bu notları düzenleyeyim de yayınlayayım istedim.

Sex Education’ı izliyor musunuz? Diziyi genel olarak nasıl buluyorsunuz?

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Sex Education, İngiltere’de bir lisede geçiyor. Bu lisenin öğrencilerden Otis Milburn’ün annesi bir seks terapisti. Dolayısıyla Otis seks konusunda olabildiğince fazla şey biliyor. En yakın arkadaşı Eric ve okulun asi kızı Maeve ile birleşip bu bilgileri üzerinden para kazanmaya başlıyorlar. Otis, ücreti mukabilinde ona gelen akranlarının cinsel problemlerini çözmeye başlıyor.

Kimseye ulaşamayan, utanıp içine kapanan, farklı şeylere merak duyan ya da en azından bir şeyler öğrenmeye çalışan çeşit çeşit gencin umudu oluyor. Böylelikle her bölümün farklı hikayesi ortaya çıkıyor. Bunca bilgisine rağmen Otis’in de bol bol problemi oluyor tabii. Buna ergenlik problemleri ve karşı cinsi tanımaya çalışma da eklenince hem eğlenceli hem de nostajik dakikalar yaratıyor izleyicilerine.

İkinci sezonun mesajlarını ilk sezondan daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Özellikle Aimee’nin otobüste tacize uğraması, otobüse binmeye korkar hale gelmesi şu dünyadaki bütün kadınların bağ kurabileceği bir olaydır. Bu tarz travmalarla başa çıkabilmenin ne kadar zor olduğunu göstermesi çok gerçekçiydi. Tüm fikir ayrılıklarına rağmen, kızların onu gidip duraktan alması ve otobüse beraber binmeleri sezonun en güzel anıdıydı diyebilirim.

Güzel anlar demişken, Otis’in annesini canlandıran Gillian Anderson’un gerçekten çok güzel bir kadın olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Yaş aldıkça daha da güzelleşmiş. Sadece bir kaç bölümünü bildiğim X-Files bizim lise yıllarımızın fenomen dizisiydi. Bu dizide izlemeyi en sevdiğim karakterlerden birine can veriyor şimdi. Bir bilim kadını olarak, ergenlerin duygularından bihaber olması ve oğluyla ilişkisinin bir türlü düzene oturamaması dışında, ilkel görünümlü erkek arkadaşından da pek hoşlanmıyorum. Onun dışında Jean’in her hareketini onaylıyorum. Canım Jean ❤

Bir başka sevdiğim karakter olan Eric ise bu sezonun yıldızıydı. Gerçi o geçen sezonun da yıldızı sayılırdı. Bu sezonun transferi olan Rahim karakteri ile sevgili olmasının bir yere bağlanacağından emindim. Bu ilişkinin, kendine olan güvenine kavuşmasını sağlaması ardından Adam’la bir ilişkiye başlaması ve yaşadığı mutluluk inanılmazdı. Arada Rahim’i harcadılar ama Eric nasıl mutlu olacaksa öyle olsun be! Ona da bir ❤

Diğer çiftlerden bahsedecek olursam; Otis ve Ola çok garip bir çiftti. Bence Maeve ve Otis de garip bir çift olurdu. Neyseki bu sezonda da onları beraber göremedik. Çünkü bu kez de işi Maeve’i kendisine saklamak isteyen ruh hastası komşusu bozdu. Artık 3. sezonda kesin kavuşurlar diye düşünüyorum. O zaman görürüz nasıl bir çift olacaklarını. Ola ve Lily enteresan ve tatlı bir çift oldular, onlara da minik bir yıldız verdim gitti. Yüzme takımının yıldızı Jackson ise, Maeve kalbini kırdıktan sonra bu sezon bir türlü kendine gelemedi. Ama onun da gelecek sezonda Viv ile birlikte olacağının sinyalini baya gözümüze gözümüze verdiler =)

Başlıkta sorduğum soruya gelecek olursak, şahsi fikrim şudur ki, gençlerin fikir alacakları, yardım isteyebilecekleri, merak ettiklerini sorabilecekleri bir mekanizmanın olması çok güzel olurdu. Özellikle de cinsellikle ilgili. Benim bile lise yıllarımda, tuvalette doğurulan bebek hikayeleri vardı. Bunların önüne geçilmesi için tam zamanlı bilgi alacakları bir cinsel eğitim uzmanına sahip olmalarını isterdim açıkçası.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s