Yeni Haftanın Vaka Sayıları

Bundan önce kendimce nedenlerim vardı ve vaka sayılarıyla pek ilgilenmiyordum ama yaklaşık bir haftadır Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan tabloları takip ediyorum.

28 Nisanın istatistikleri pek iç açısı değildi açıkçası. Evet, önceki günlere göre vaka ve vefat sayıları azalmıştı ama diğer yandan yapılan test sayısı azalmıştı. Daha az test yaparsanız, daha az vaka ile karşılaşırsınız elbette, bunu anlamak için Bilim Kurulu üyesi olmamıza gerek yok. Ertesi günlerde yayınlanan tablolarda, test sayılarının daha yüksek olduğunu görebiliriz. (Ta ki bugüne kadar. Bugün test sayısı daha düşük kalmış.) Bir yandan yapılan test sayısı artarken, yeni vaka sayılarının azalması ne anlama geliyor olabilir? Bu tablo bize ne gösteriyor olabilir?

Neyi gösterdiğinden ziyade, neyi göstermediği ile ilgileniyorum ben. Sayıların doğruluğunu – yanlışlığını tartışmak bu mecraya düşmez. Ne düşündüğümü açıklamayı da uygun bulmuyorum. Ama tüm bu tabloların bize göstermediği tek bir şey var. Bu sayıların doğruluğuna inanalım ya da inanmayalım, kesinlikle gevşemememiz lazım. Tedbiri bırakmamamız ve mecbur değilsek dışarı çıkmamamız lazım. Bu sayılar doğruysa bile paylaşılmaması gerektiğini düşünüyorum açıkçası. Herkes tam olarak o bilince sahip değil çünkü. Son bir ayda yaşadıklarımıza, tanık olduklarımıza bakın. Aklı başında sandığımız insanların davranışlarına bakın. Yasak yokmuşçasına dışarı çıkan komşunuza, doktordan randevu alıp gezmeye giden 65 yaş üstü mahallelinize bakın. Bu insanlar bu sayıları görmeden de dışarıdaydı. Şimdi onlara, tehlike geçti sanıp dışarı çıkmaya başlayanlar da eklenecek.

10 Nisan yaşanan fiyaskoda kimsenin hastalık kapmadığına, bunun sayılara etki etmediğine inanmak biraz zor açıkçası. Diyelim ki gerçekten o gün çıkan kimse hasta değildi ve mucizevi bir şekilde kimse o gün enfekte olmadı. Yine de kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için evden çıkmamamız lazım. Benim oturduğum sokak 3 gündür sokağa çıkma yasağı yokmuşçasına dışarı çıkan insanlarla dolu. Bu insanlarla ne yapacağız gerçekten bilemiyorum artık. Keşke bu hastalık bizi birbirimizin vicdanına ve temizliğine mahkum hatta muhtaç etmemiş olsaydı.

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s