Yaş 70 Ama İş Bitmemiş!

Netflix’te dişime göre bir dizi ararken, Grace and Frankie’yi buldum. Şu süreçte ilaç gibi geldi ilaç ❤

Bu aralar yaptığım şeylere pek konsantre olamıyorum. Kitap okuyamıyorum, örgü öremiyorum, boyama ya da dikkat gerektiren pek fazla şey yapamıyorum. “Too Hot To Handle” diye saçma sapan bir “içerik” bile izledim inanın. Yarısında Whatsapp’ta arkadaşlarımla yazıştım gerçi ama yine de sonunu getirdim. En azından gözlerim bayram etti hahaha. O kızla o çocuk nasıl hala birlikteymiş, inanılır gibi değil.

Korona’dan önce Crown’a başlayıp bir kaç bölüm izlemiştim aslında. Ama kaldığım yerden devam etmek istediğimde karşıma salgın bölümü çıkınca göğsüm sıkıştı bölümü hemen kapadım. Ondan beridir böyle sakin, eğlenceli, yaşama sevinci verecek bir şeyler arıyordum. Aradığımı Grace and Frankie’de buldum! Son aylarda hatta belki de son yılda izlediğim en iyi şey olabilir gerçekten.

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Dizi, en büyük sürprizini hemen açıklıyor zaten. Önce jeneriğinde sonra da açılış sahnesinde bombayı hemen kucağımıza bırakıveriyor. Grace (Jane Fonda), Robert (Martin Sheen ) ile, Frankie (Lily Tomlin) ise Sol (Sam Waterston) ile 40 yılı aşkın süredir evli olan iki kadını canlandırıyorlar. Bir gün eşleri onları yemeğe davet ediyor ve onlardan boşanmak istediklerini çünkü son 20 yıldır birbirlerine aşık olduklarını söylüyorlar. Hayatın kısa olduğunu ve kalan zamanlarını birlikte geçirmek istediklerini söylüyorlar. Bu noktada küçük çaplı bir kıyamet kopuyor tabii ki. (Bu aşkın iki erkek arasında değil de bir kadın ve bir erkek arasında olduğunu düşünsenize? 20 yıldır aldatılıyor olan iki eş var ortada. Taş taş üstünde kalmazdı. Dizi o noktaya da değiniyor tabii. Sırf gay oldukları için bu durumdan daha kolay yırtıkları zaman zaman vurgulanıyor.) Aldatılan iki kadın ise birbirlerinden habersiz, okyanus kenarındaki mükemmel bir sahil evine taşınıyorlar. İkisi de evden gitmemek için ellerinden geleni yapıyor ve böylelikle birlikte yaşama serüvenleri ile birlikte canım dizimiz başlamış oluyor ❤

Dizi iki kadının bu aldatılma sonrasında birbirlerine tutunarak ayağa kalkmalarını anlatıyor. Bu her zaman çok kolay olmuyor tabii. Grace ne kadar düzenli ve hatta mükemmeliyetçi ise Frankie de bir o kadar rahat ve vurdum duymaz. Grace ne kadar mantık insanıysa, Frankie bir o kadar kalp insanı. Bütün hayatları birbirinin aksi yönde ilerlemiş iki kadın. Hayata bakışları, hayattan beklentileri hiçbir zaman aynı olmamış. Eşleri ortak çalışırken bir araya geldiklerinde bile aynı ortamda olmak istememişler ve birbirlerinden “o kadar da” hoşlanmamışlar. Ancak hayat onları bu evde buluşturduğunda ve beraber yaşamak zorunda kaldıklarında işler değişiyor. Çok yakın iki arkadaş oluyorlar. Hatta öyle ki sezonların birinde, birbirlerine kıyamadıkları için çocuklarının tuzağına düşüyorlar ve “birbirleri için” bir huzurevine yerleşiyorlar. Grace, Frankie’nin yanında kalmak ve ona destek olmak için çoğu kez hayatını erteliyor.

Jane Fonda gerçekte 83, Lily Tomlin ise 81 yaşında. Canlandırdıkları karakterler de aşağı yukarı bu yaşlarda. İnanılmaz güzeller, öncelikle bunu söylemeliyim. Dizi yaş almakla ilgili o kadar güzel şeyler anlatıyor ki, hiç bitmesin istiyorum. Grace ile Frankie’nin arkadaşlığına bayılıyorum. Hayatımın sonunda inşallah öyle bir evim ve o evi paylaşabileceğim bir Frankie’m olur.

Bu arada Robert ve Sol’e de uzun süre kızgın kalamıyorsunuz. Aralarındaki aşk gerçekten çok güzel anlatılmış. İlerleyen sezonlarda hep beraber kocaman bir aile olmayı başarıyorlar. Onların da kendi sorunları oluyor tabii ki ama tatlılıkla çözebiliyorlar. Bu çiftte favorimin Sol olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Robert ile Grace’in iki kızı var; biri arızanın önde gideni Brianna, diğeri “minik Grace” Mallory. Sol ile Frankie’nin ise iki oğlu var; takıntılı Bud ve eski bağımlı Coyote. Bu ekibin maceralarına da ayrıca bayılıyorum. Özellikle Brianna, tam benim izlemeyi seveceğim manyaklıkta bir karakter olmuş. Şu an 5. sezonu izliyorum ve gerçekten bu dizi bitmesin istiyorum. Önümde 6. sezon ve henüz kesinleşmemiş bir final sezonu olacak olan 7. sezon var. Veda etmek istemiyorum gerçekten.

Grace ve Frankie’yi sevmek için onlarca nedenim var. Ama bunlardan en belirgin olanı kendilerini dış dünyaya asla kapamamaları. Benim çevremde 50 yaşını geçen kadınlar kendini kapatıyor. Hatta 50’ye yaklaşınca başlıyorlar kendilerini kapamaya. 70li yaşlarının sonlarındaki Grace’in aktif bir cinsel hayatı, aktif bir iş hayatı ve daha da aktif bir sosyal hayatı var. Hala çalışıyor, hala canı ne istiyorsa onu yapıyor ve kendisini ayakta tutuyor. Frankie de öyle, istediği hiçbir şeyi yapmamazlık etmiyor. Hobileri var, resim yapıyor, meditasyon yapıyor. Grace ile çalışıyor. Yaşlanırken yapılacak şey bu olmalı, hayatını bir kenara koymamalı. İnsanların elinden alışkanlıkları alınmamalı ve daha da önemlisi her zaman tutunabilecekleri bir işleri olmalı.

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

3 thoughts on “Yaş 70 Ama İş Bitmemiş!

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s