Self Made: El Emeği Göz Nuru İmparatorluk!

Geçen ay Netflix’te yakaladığım, tam adıyla “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker”, 4 bölümü olan nefis bir biyografik dizi çıkmasıyla beni çok mutlu etti.

Kitap okumaya fazla konsantre olamadığım için, okumak için çok kolay bir kitap seçmiştim kendime. “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler” kitabını okuyordum. Belki adını duymuşsunuzdur. Bu kitap aslında, hem küçük çocuklar için bir masal kitabı hem de benim gibi kadın hikayelerini merak eden biri için bulunmaz bir kaynak. İki kitaplık bu seride dünyaya adını duyurmuş 200 tane kadın anlatılıyor. O kadınlardan bir tanesi de Madam C.J. Walker’dı. O nedenle bu diziyi görünce büyük bir merakla izlemeye başladım.

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Hikaye, fakirlik içerisinde bir kadın olan Sarah Breedlove’ın hikayesi ile başlıyor. Sarah’nın hikayesinin başlangıcı aslında çok da yeni ya da bilmediğimiz bir hikaye değil. Irkı ne olursa olsun, binlerce kadının yaşadığı gibi sefalet içinde yaşıyor, şiddet görüyor, yok sayılıyor. Çamaşırcılık yaparak, yok paraya çalıştırılıyor. Afro-Amerikan olması nedeniyle diğer kadınlara göre yüz kat daha fazla baskı ve zulüm altında kalıyor. Bu çileli hayat, saçlarının hiç olmadığı kadar dökülmesine neden oluyor. Sonra yolu saç bakım ürünleri yapıp satan Addie ile kesişiyor. Hatta tam olarak iyi olacak hastanın doktor ayağına geliyor. Hikaye bu noktada değişiyor. Çünkü başımıza gelenlerin aksine, başımıza gelenlere verdiğimiz tepkiler bizim hikayemizi, tam anlamıyla bir hikaye yapıyor.

Addie, Sarah’nın, çamaşırlarını yıkaması karşısında ona saç bakımı yapmaya başlıyor. Sarah, arkadaş olduklarını, bağlandıklarını düşünerek ona içini açıyor. (Arkadaşlıklarda bile böyledir işte, karşı taraf bağlanmaz, ruhunuz duymaz =)) Günler birbirini kovalıyor. Sarah, Addie’nin saç bakım ürünlerini o kadar çok seviyor ve aldığı sonuçlardan o kadar memnun kalıyor ki bunu herkesle paylaşmak istiyor. Çamaşırcılıktan zaten hiçbir şey kazanamadığı için, kapı kapı dolaşıp ya da çarşı pazar gezip saç bakım ürünlerini satarak, hem kendi kazansın hem de arkadaşına kazandırsın istiyor. Ama yaşa, boya-posa ve tüm fiziksel özelliklere kafayı fazlasıyla takmış olan Addie, Sarah’nın bu isteğini geri çeviriyor. Bu teklif onun kibirli yüzünü ortaya çıkarıyor ve Sarah’ı sonuna kadar aşağılıyor.

Sarah pes etmiyor, kendi saç bakım ürünlerini üretmeye koyuluyor. O sırada kendisine çok aşık olan C.J. Walker ile evleniyor. Kendi formülünü (!) geliştirip kendi markasını kurmayı başaran Sarah, dönemin şartlarından dolayı, markasına kendi adını değil de eşinin adını vermek zorunda kalıyor. İnsanlar ona eşinin adı ve soyadıyla seslendikleri için, ürünleri de o ismi alıyor ve Madam C.J. Walker ürünleri dünyaya merhaba demeye başlıyor. Tabii biz de diziyle beraber geçirdiği tüm zorluklara tanıklık ediyoruz. Kadın olmasının getirdiği zorluklar, Afro-Amerikan bir kadın olmasının getirdiği sorunlar, çalışma hayatının getirdiği sorunlar, ailevi sorunlar derken, her seferinde tüm bu sorunlarla yüzleşmek için bulduğu çözümleri izliyoruz. Addie’nin Sarah’nın başarısını çekememesi, her seferinde karşısına dikilmesi, Addie’nin bulduğu satıcı kızlardan birinin, Sarah’nın eşiyle ilişkide olması, Sarah’nın damadının Addie için çalışması gibi sorunlar da hikayenin dramatik köşelerinde yer alıyor. Sarah, her şeye rağmen, bıkmadan yılmadan çalışıyor ve zamanla Amerika’nın ilk milyoner kadınlarından biri olmayı başarıyor. Kendisi kazandıkça, diğer kadınlara kazandırmayı da ihmal etmiyor.

Ben bu mini diziyi izlemekten çok büyük keyif aldım. Octavia Spencer’ı zaten severdim, Sarah iken daha çok sevdim ❤ Yalnız Sarah’nın kızı Lelia’nın lezbiyen bir karakter olması, tarihi bir gerçek mi yoksa Netflix’in bir cilvesi mi işte bunu bilmiyorum =)

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Self Made: El Emeği Göz Nuru İmparatorluk!

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s