Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Sanırım en sevdiğim kitabı buldum!

Dün Madam C.J. Walker’dan bahsederken, onu ilk gördüğüm kitap olan “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler” kitabından da kısaca bahsetmiştim. İki İtalyan yazar, Elena Favilli ve Francesca Cavallo’nun yazdığı bu masal kitabı, tahmin ettiğiniz üzere aslında çocuklar için. O kadar tatlı bir iş olmuş ki, yıllar önce ilk kitabı gördüğüm anda almıştım. Daha ilk kitabın kapağını bile açmadan, ikincisinin çıktığını öğrenince onu da almıştım. Kapağında “Asi Kızlar” yazıyorsa, onlardan biri olan “beni” de çağırıyor diye düşünüp, iki kitabı da baş ucuma koymuş ve orada saklamıştım. Taa ki evlerde kalmaya başlayana kadar. Bu kitap, karantina sürecinde okumayı tamamladığım ilk kitap oldu. Evet, resmen basit adımlara geri döndüm ve ilk olarak çocuklar için yazılmış bir masal kitabı bitirdim.

Kitaplar 100’er kişi olmak üzere toplamda dünyaya damgasını vurmuş 200 kadının hayatını anlatıyor. Kitaplarda özgürlüğü için savaşan Rosa Parks’ın hayat hikayesi de var, Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling’in hayat hikayesi de var, dün yazdığım ilk kadın girişimcilerden biri olan Madam C.J. Walker’ın da, en önemli bilim insanlarından biri olan Marie Curie’nin de. Dünyaya damgasını vurmuş, bir şekilde öncü olmuş, yaşadığı dönemde bir şekilde sivrilmiş onlarca kadının masalı anlatılıyor bu kitaplarda. Bakın bu masal kitabına Türkiye’den kim girebilmiş:

Ben kitabın yola çıkışını, fikrini, derdini çok sevdim! Küçük çocukların ilham verici hikayelere eskisinden çok daha fazla ihtiyaçları var. Özellikle de kızların, kendilerine benzer kahramanlar görmeleri gerekiyor. “Yapamazsın” dendiğinde, “evet yapamam” diyip geri çekilmemenin gerektiğini, pes etmemenin, canını dişine takıp çalışmanın, emek verip ilmek ilmek örmenin önemini anlamaları gerekiyor. Kitap, yılmadan çalışarak zafere yürüyen onlarca kadının masalını anlatırken, yetişkinlerin içindeki vazgeçmiş tarafa da dokunmasını biliyor. Biraz basit anlatılmış, fazlaca kırpılmış gibi. Orijinali de böyle mi yoksa çeviriden dolayı mı azıcık kalmış bilmiyorum. Ama dediğim gibi, ortaya çıkış fikri muazzam. Umarım daha fazla devam kitabı gelir ❤ Ülkemin kıymetli çocukları da hayatı “kocişlerine sunum hazırlayanlardan” değil de dünyaya derman olanlardan öğrenir ve belki de onları örnek alır böylelikle.

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

  1. Kızı olan biri olarak tam bir Amazon yetiştirmek için uğraşıyorum. O da bana tam bir Amazon gibi davranıyor. Üzerimden fikirleri ile silindir gibi geçiyor😁. Tek istediğim ayaklarının yere sağlam basması.

    Liked by 1 person

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s