İş Arama Maceraları Bölüm 7: Mülakatlar

Arayışlarımız sonunda ilgimizi çeken bir ilan gördük ve şansımızı denemek istedik diyelim. Şansımız tuttu, aradıkları adaylardan biri olduğumuzu düşündüler ve bizimle görüşmek istediler diyelim. Ülkenin şu durumunda nasıl olacak bu mülakat işleri? Görüşmeye nasıl gideceğiz?

Tek derdimiz bu olsun be! =) Öncelikle şunu söyleyeyim Medium.com’dan aldığım ve başlıkta paylaştığım bu fotoğrafta gördüğümüz mülakat şekli, neredeyse tedavülden kalkmış durumda. Özellikle yurtdışı bağlantısı olan bir şirkette iş başvurusu yaptığımızda, işe başlayana kadar kimseyle yüzyüze gelmeyebiliyoruz. Her şirketin kendi sistemi, kendi networkü, kendi kriterleri, kendi işe alım standartları var. Yakın zamanda başımdan bir tane geçti mesela. Her şey kesinleşirse uzun ve ayrıntılı bir yazı yazarım onun hakkında.

Şirketler de şu an yüzyüze görüşme yapmak istemiyorlar zaten. Kimse kendisini ya da iş gücünü riske etmek istemiyor haklı olarak. Ama bir yandan da bu çark dönmek zorunda. Bu nedenle bir pozisyon için birini arıyorlarsa ve potansiyel adaylarını bulduklarını düşünüyorlarsa harekete geçiyorlar. Telefonla öngörüşme yaptıktan sonra, sonuç olumlu olursa video görüşmesi yapmak istiyorlar. Video görüşme sonrası yine yeterliliğinizi görmek için ya da yeteneğinizden emin olmak için sizi biraz daha sınamaya devam ediyorlar. Çeşitli testler, alıştırmalar gönderenler, iş örnekleri isteyenler de oluyor. Kararlarını bunların son haline göre veriyorlar.

Covid19 her konuda olduğu gibi iş arayışı konularında da alışkanlıklarımızı değiştirdi. Bundan sonra kimsenin kapıya çağrılıp orada bekletileceğini düşünmüyorum. Daha doğrusu bunun yapılmayacağını ummak istiyorum. Umarım şirketler de gerekli dersleri alıyorlardır. Online olan her görüşme onlar için hem zamandan hem emekten tasarruf. İş arayan kişi için de bunun geçerli olduğunu düşünüyorum. Fazla strese, fazla hazırlanmaya, gereksizce uzun süre bekletilmeye, daha kötüsü bütün günümüzün yolda geçmesine hiç gerek yok!

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s