Vegan Kıyma Olur mu?

Valla olurmuş. Oluyormuş.

Vegan kıymaya gelmeden önce, beni vegan kıyma denemeye yönelten süreçten kısaca bahsedeyim. Bir süredir vücudumda çok fazla sivilce oluşmaya başladığını fark ettim. Şu sıralar stres, kaygı, günlük sıkıntılarımız elbette var, hepimizde var. Ama bunca sivilceyi alerji gibi şu an dökmeye başlamamın başka bir nedeni olmalı diye düşündüm. Zaten bu tarz şeyler için pek doktora giden biri değilim, hele bu dönemde hayatta gitmem. Neyse. Alerjik reaksiyonların ya da vücut üzerinde oluşan şeylerin her zaman psikolojik ya da beslenme kaynaklı olduğunu düşünen biri olarak başladım son haftalarımı gözden geçirmeye.

Ne yaptım, ne düşündüm, ne yedim, ne içtim bunları hatırlamaya çalıştım ve yeni günlerde de bunları takip ettim. Neler yaşadığımı anlamam gerekiyordu. Sonunda gördüm ki bana bunları peynir yapıyor. Hayatımda en sevdiğim besin olan peynire karşı sanırım bir intolerans durumu geliştirdim ve vücudum bana sinyal veriyor. Hemen ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Çünkü peynir yemediğim her bir kahvaltı doymamışım hissi veriyor bana. Öğünde sadece peynir bile olsa tokum ama Halil İbrahim sofrası olsun, tek eksiği peynir olsun doymam gibi bir düşüncem vardı. Aklıma vegan peynir geldi. Öyle ya, bir çok şeyin ikamesi var biliyorsunuz. Online vegan marketler var, büyük marketlerde vegan ürünler var.

Bir arkadaşımın severek önerdiği Vegan Dünyası sitesine girdim. Merak ederseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gerçekten mükemmel bir site öncelikle bunu söyleyebilirim. Sipariş ettiğim ürünlerin bana ulaşma hızına şaştım kaldım. Komşum evde paketleri hazırlıyor olsa, ancak bu hızla bana teslim edebilirdi. İki çeşit vegan peynir, biraz granola almak istiyordum (Granola nefis çıktı bu arada, aldığıma en memnun olduğum ürün granola olabilir. Seviyorsanız, ısrarla tavsiye ederim.) Sonra aşağıdaki görselde göreceğiniz bezelye proteinini gördüm. Daha önce vegan kıymanın soyadan yapıldığını duymuştum ama soyayı pek sevmediğim için denememiştim. Bezelyeden de yapıldığını duyunca merak ettim denemek istedim.

Veganlıkla ilgili sürekli önyargı içerisindeydim. Yani “madem vazgeçmişler köfte ile kıyma ile ne işleri var” diye soranlardansanız, ben de onu soruyordum merak etmeyin =) Endüstriyel hayvancılık, hayvanların bakılma, kesilme ve dağıtılma şekilleri, internette yayılan zalim videolar derken et tüketmekten zevk almamaya başladım. Belki de bu nedenle bir ikame aradım bilemiyorum.

Bu arada bu bezelye proteini etten ve kıymadan çok daha ucuz. 200 gram alıp 20 küsür lira veriyorsunuz hem de bu 200 gram kullanımda 800 grama tekabül ediyor. Çünkü bezelye proteininin kullanacağınız kadarını en az 3 misli ölçüde suda bekletmeniz gerekiyor.

Dün yemek zamanı yaklaşınca, hızlıca ne yapabilirim diye düşündüm ve Bolonez Soslu Makarna yaptım vegan kıyma ile. Tadı gerçekten nefis oldu. Öyle ki şurası için bir fotoğraf bile çekmeyi akıl edememişim =) Et yedikten sonra oluşan şişkinlik de olmadı. Bezelye proteini kesinlikle kıyma yerine yenebilir. Hem lezzetli hem de endüstriyel hayvancılıktan uzak, yiyelim işte ne zararı var. Bir sonraki siparişte sayfaları dolaşırken gördüğüm Vegan Şinitzel’den istemeyi düşünüyorum.

Son olarak vegan peynire gelince… Seni çok özlüyorum Ezine Reyis =(

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s