“Önemli Günler” Ne Kadar Önemli?

Her yıl 10 Mayıs’ta Anneler Günü, 21 Haziran’da Babalar Günü kutluyoruz. Sosyal medya ile birlikte, bu özel günler sadece kendi günlerinde kalmıyorlar artık. Mesela şu yazıyı yayınlayana kadar hala sağda solda Anneler Günü kutlamaları görmeye devam ettim. Pazar’dan Çarşambaya günler geçti arkadaşlar, şu annelerinizi bi’ salın artık!

Instagram’a binlerce teşekkürler, günlerdir herkesin annesini gözümüze gözümüze soktu. Herkesin annesini her açıdan gördük. Bu sayede kim yaşlanınca neye benzeyecek aşağı yukarı bir fikrimiz oldu. Yani tamam, hepinizin/hepimizin annesi sağolsun, sağlıklı olsun, var olsun. Elbette başımızın üstünde yerleri var, tamam da, acaba biraz da kendi içinizde sakince mi kutlasanız? Ya da ne bileyim, takipçilerinizle paylaşmak yerine, görüntülü arayıp hislerinizi annenizle mi paylaşsanız? Biri şey yazmış, “Engelini kaldırın da anneleriniz de anneler gününü kutladığınızı görsün”. Bence oldukça haklı bir serzeniş =)

Babalar Günü yaklaşırken, aynı teraneyi bir de orada yaşayacağız. Baba şiirleri, baba fotoğrafları. OYYY!

Gerçekten bunun için Google araması yapan var mı ya?

Yani bir yanım anneleri babaları sağken, herkesin bunun tadını çıkarmasından, istediği gibi gönlünce kutlamasından yana. Ama başkalarını üzmeden, kırmadan, örselemeden yapılmalı. Annesi olmayanlar, olan ama görüşmeyenler de düşünülmeli. Paylaşılan bir hikayeye iki fotoğrafa değil bu serzenişim. Hikayesine 16 fotoğraf koyup ebeveynlerine ilanı aşk edenlere. Başkalarının gözüne sokanlara. Hatta bu serzeniş tek taraflı da olmamalı! Anneler tarafının da uyarıya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çocuklarının aldığı hediyeyi onlarca açıdan çekip paylaşmak, onların paylaştığı her şeyi tekrar tekrar paylaşmak, çocuklarına aşk mektubu yazmak da çok mantıklı bir hareket değil. Çocuğunu kaybedenler, istemesine rağmen çocuk sahibi olamayanlar da var. Yok yok zaten burada! Anne olmayanı yarım hissettirmeye çalışanlara ne demeli? Ya da anne olana önerdikleri/aldıkları hediyelerle onları sadece mutfak sorumlusu olarak gösterenlere? Hepsini silkeleyerek kendilerine getirmek gerektiğine inanıyorum.

Ben hiç sosyal medyadan Anneler/Babalar Günü’nü kutlamadım. Kardeşim de kutlamadı. Umarım annemin ya da babamın böyle bir özlemi ya da beklentisi yoktur.

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s