“Yılın Yeniden En Kısa Günü”

Koronavirüs sabrımızın sonuna ekmeğini banıyor olsa da karantina sürecinde evlerimizde çok fazla tatlı şey de yaşadık aslında.

Benim için pandemi sürecinde karşılaştığımız en hoş jestlerden bir tanesi birçok kişi ve kurumun arşivlerini açmasıydı. Onlar sayesinde belki de ömrümüzce göremeyeceğimiz evleri, müzeleri gezdik, sokakları arşınladık, çok iyi kitaplar ve dergiler okuduk, ulaşması zor festival filmleri izledik. Bunları listeler halinde veren çok fazla sayfa oldu, iyi ki de oldu zaten! Ben de bugün çok yeni ve çok kısıtlı süre için yayınlanan İtalyan kısa filmleri ile geldim.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’ne ait Youtube sayfası, dün 5 tane çok tatlı kısa film yayınladı. Hepsi de çok güzel filmler. Yalnız uyarmalıyım 30 Mayıs itibariyle artık sayfada yer almayacaklar, iki günlüğüne açıklar. İzlediniz izlediniz, sonra bulamazsınız yani =) En beğendiğim filmden itibaren beş filmi de şimdi burada paylaşacağım. Filmlerin hem İngilizce, hem de Türkçe altyazıları mevcut. Ayrıca acaba başka neler paylaşmışlar diye merak ederseniz eğer, İtalyan Kültür Merkezi’nin Youtube sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

1. Ayaklı Saksı (Pianta Su Vaso Con Gambe): Değişiklik korkusu, Dario’yu çalıştığı yerde yani fidanlıkta yatıp kalkmaya mecbur bırakmaktadır. Duygusal sorunları olan bir müşterinin gelişi, onu hayatında ilk kez bir teslimat yapmayı kabul etmeye itecektir.

Ayaklı Saksı – Pianta su vaso con gambe | Mirco Bruzzesi

2. Luce ve Ben (Luce e Me): On yaşlarında bir çocuk arabada Romalı ve Roma taraftarı babasıyla birlikte arabadadır. Derbi maçı başlamak üzeredir, geç kalmışlardır, ancak bir yere uğramaları gerekmektedir.

Luce ve Ben – Luce e me | Isabella Salvetti

3. Zafer Günü (Giorno di Gloria): Genç bir çalışan olan Marcello, işten eve bir kızla birlikte gelir. İkisi arasında aniden bir yakınlık doğar, ancak Marcello evde korkunç bir sır saklamaktadır.

Zafer Günü – Giorno di gloria | Federico Mottica

4. Nehrin Ötesi (Oltre il Fiume): 40’lı yıllarda işgal altındaki İtalya’da Antonia, annesi ve bir düzine köylü kadınla birlikte, Almanlar tarafından el koyuldukları için artık hayvanların olmadığı bir çiftlikte yaşamaktadır. Şehir ile kasabayı birbirinden ayıran nehirin kıyısına kadar gider ve burada savaştan kaçmış bir at bulur. Çiftlikteki yaşamlarını tehlikeye atma pahasına atı bırakmamaya karar verir.

Nehrin Ötesi – Oltre il fiume | Luca Zambolin

5. Enkaz Üzerindeki Eller (Le mani sulle macerie): Bir baba ve oğlu yaşadıkları köyü, sevgileri ve normal bir yaşam sürmekle ilgili her türlü umudu alıp götüren şiddetli bir depremden sonra çobanlık yapmayı sürdürebilmek için her gün mücadele vermektedir. Direnişi altedebilmek için her türlü zorbalığı yapmaya hazır acımasız bir işadamı, üzerinde bir daha hiçbir şeyin yetişemeyeceği bir çöplük olmaya çok elverişli gördüğü ve artık verimsiz olacak bu toprakları sonsuza dek terketmeye zorlamaktadır.

Enkaz Üzerindeki Eller – Le mani sulle macerie | Niccolò Riviera

İtalyan filmlerini her daim çok sevmişimdir. Bana her şeyin güzel olacağına dair hoş bir umut verir ❤ Siz de benim gibiyseniz, gidin, izleyin ve tadını çıkarın. İtalyan Kültür Merkezi’nin birbirinden güzel etkinliklerinden haberdar olmak için sayfalarına abone olmayı da unutmayın!

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s