Hani Günün En Önemli Öğünü Kahvaltıydı?

Yıllarca herkesten aynı cümleleri duyarak büyüdüm ben: “Kahvaltını krallar gibi ye, öğle yemeğini prensler gibi ye, akşam yemeğini köylüler gibi ye”

Küçüklüğümden beri etrafımdaki herkes kahvaltının ne kadar önemli olduğunu anlatıp durdu bana. Ben sabahçı bir öğrenci olarak, uykumdan feragat etmek istemediğim için asla erken uyanıp kahvaltı yapmazdım. Kahvaltı fikrinden nefret ederdim bir kere (Hala uyuyorken kahvaltısı yaptırılıp okula gelen okul çocukları ile ilgili hatırladıklarımı şu an anlatmak istemem, çünkü sizin de mideniz bulanmaya başlayabilir diye düşünüyorum.)

Ne zaman üniversiteye başladım, ne zaman ders saatlerim öğlen saatlerine denk gelmeye başladı işte o zaman kahvaltıyı sevmeye başladım. Uyandıktan sonra bir şeyler yemeye vaktim kalıyordu çünkü. Sonra zaten serpme kahvaltıcılar dönemi başlayınca (kim pişilere, peynir kızartmalarına, köy yumurtalarına, ev yapımı reçellere hayır diyebilir ki!) bir anda en sevdiğim öğün kahvaltı haline geldi. Tabii bu son iki cümle şu anki konumuzdan olabildiğince bağımsız, belirteyim =)

Yıllar boyunca, herkesten, en iyi öğünün kahvaltı olduğunu, peynirin ve sütün büyümeme ve gelişmeme yardımcı olacağını, kilolu oluşumun nedeninin kahvaltı yapmamam olduğunu duydum. Ama şu bir kaç yılda bu görüş tam tersi yöne döndü. İnsanlar artık bunun bir kandırmaca olduğunu ifade etmeye başladılar. Peynirin, sütün insanlar için zararlı olduğu konuşuluyor. Hayvan etlerinin ve hayvansal ürünlerin aslında o kadar da sağlıklı olmadığı belirtiliyor. Bu şeye benziyor, bir dönem yağın çok tehlikeli olduğu konuşulurken şekerin çok faydalı olduğu öne çıkarılmış. Şeker satışları katlanmış. Ama bugün geldiğimiz dönemde, vücudumuzun en büyük düşmanının şeker olduğunu hepimiz biliyoruz.

Gıda sektöründe her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Tabi bir kısmı yine şirketlerin ekmeğine yağ sürecek cinsten. Ama en azından artık gerçekten sağlıksız olan şeyler de ifşa ediliyor. Bu nedenle içim rahat. Bir süredir benim de Instagram’dan takip ettiğim Dr. Can Çiftçi’nin bir de Youtube kanalı varmış. Geçenlerde eniştem aşağıdaki videoyu gönderdi bana. Konuyla ilgili daha detaylı ve bilimsel bilgiye ulaşmak isterseniz videoyu izleyebilirsiniz:

Bir süredir biz de kendi içimizde hayvansal gıdayı azaltmak, mümkünse bırakmak üstüne konuşuyoruz ailemin bazı üyeleriyle. Hem ekolojik denge hem de vücudumuzun sağlıklı olması için bunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Peynir yemeyi bıraktıktan sonra cildimdeki sivilcelerin geçmesi, benim için doğru yolda olduğumun en önemli kanıtlarından biridir. Yalnız bu anlattıklarım, vegan ürünlere ağırlık verelim, bilmemne sütü alalım gibi bir yönlendirme anlamına gelmesin. Çünkü öyle bir şeyi de övmüyorum, o da çok büyük başka bir endüstri. Mesela Doktor Can Bey’in bazı paylaşımları sütten ve süt ürünlerinden alacağımız Kalsiyum’u başka nelerden alabileceğimizi anlatıyor. Böylelikle kendimizi vücudumuzun gereksinim duyduğu şeylerden mahrum bırakmamış da oluruz.

Konuyla ilgili bir de böyle bir video var. Yazımı bitirirken onu da buraya eklemek isterim.

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s