“Yeni” mi Normal?

Bir alışveriş 5 saat sürmemeli arkadaşlar!

Alışveriş derken, sakın alışveriş merkezlerindeki ya da mağazalardaki alışverişten bahsettiğimi düşünmeyin. Baya bildiğiniz, evin eksiklerini aldığımız ufak tefek alışverişten bahsediyorum. Korona öncesinde 10 dakika süren işin şu an en az yarım saat almasından bahsediyorum. Evlerimizin dışı, kıyamet filmlerinini senaryolarını aratmayacak şekilde tuhaf ve tam da insanımıza yakışacak şekilde saçma.

Not: Yazıda gördüğünüz iki görsel de bana ait değil. Ben çekmedim, internetteki güncel haber sitelerinden aldım. Gördüğünüz gibi, yeni normali eski normalden ayıran tek şey, bazı vatandaşların taktığı maskeler. Başka hiç bir farkı yok. İnanılmaz!

Sanal marketlerin iyice sıçtığını ve hatalarını telafi etmek yerine utanmazlığı ele aldıklarını görünce, evin eksiklerini kendim almak için haftasonu ilk kez dışarı çıktım. Zaten evden çıkmadan önce tüm tedbirleri alıp, dışarıya uygun giyinip hazırlanmam yarım saatimi falan aldı sanırım. Yanıma telefon ya da nakit para da almadım. Teması en azda tutmaya niyetliydim çünkü. Maskemi taktım, yanıma yedek maske ve eldiven alıp dışarı çıktım. Dışarıda her on kişiden 3’ü falan benim gibi düşünüp hazırlıklı çıkmıştı. Kalan her 7 kişi başkalarının hayatlarını umursamayacak kadar bencil ya da dünyadan haberi olmayacak kadar cahildi sanırım.

Önce evimin karşısındaki büyük markete gittim, ihtiyacım olan gıda malzemelerini ve ıvır zıvırları oradan aldım. Alacağım her şeyi önceden belirlediğim için içeride fazladan bir adım bile atmadım. Baya nokta atışı şekilde ihtiyacım olan reyona gidip, ihtiyacım olan malzemeleri aldım. Bu büyük marketlerdeki sebze ve meyveler asla taze olmadığı için evimin yakınındaki bir manava gitmek üzere büyük marketten çıktım. Yanımdaki pazar arabası dolduğu için aldığım her şeyi eve bırakmaya karar verdim. Eve gidip aldıklarımı teslim ettikten sonra dinlenmeden hatta hiç vakit ayırmadan tekrar dışarı çıktım. Bu arada belirtmem gerek, benim gibi gözlüklü biri için maske takmak çok zor. Maske kayıyor, gözlüğüm kayıyor, elimi yüzüme götürmemek için saçma sapan hallere bürünüyorum. Daha kötüsü ne yaparsam yapayım gözlüğüm buğulanıyor, bu kez de dışarıyı görebilmek için can çekişiyorum…

Sonra mis gibi meyve ve sebzeler bulmayı umarak manava gittim. Elbette hayalimdekileri bulamadım. Hayalimdeki sebze ve meyveler semt pazarında aslında ama bir ay daha oraya kafamı bile sokacağımı sanmıyorum. Yine de aylardır eve sanal marketlerden gelen tüm sebze ve meyvelerden çok daha iyilerini alabildim şükürler olsun ki! Oradan da alacağım her şeyi aldıktan sonra evin yolunu tuttum. Bu kadarcık yolda bile o kadar çok yoruldum ki kasabı ve sütçüyü başka bir zamana bıraktım. Yürümeyi unutmuşum! Hele de ben Eylül’den beri karantinada olan biri olarak, 5 dakika durmaksızın yürüyünce perişan oluyorum.

Eve gider gitmez önce aldıklarımı, sonra kendimi dezenfekte edip hemen duşa girdim. Evden çıktığım an ile bunların hepsini yapıp duştan çıktığım an arasında 5 saatten fazla zaman vardı arkadaşlar. İnanılır gibi değil =( Normalde bunların hepsi maksimum 2 saat sürerdi. Maksimum. Onda da marketi uzun uzun gezerdim sanırım. Semt pazarına bile gidip gelmem 45 dakika falan sürüyor. Yeni normal bu olmasın be!

Bir ek daha yapayım. Büyük markette kasada beklerken insanlar az da olsa sosyal mesafe kuralına uyup uzakta beklemeye çalışsalar da manav gibi daha küçük işletmelerde bu pek belli değil. İnsanlar sefaleti, rezilliği, bu leş gibi yakınlığı seviyor ve kendine bu muameleyi görmeyi yakıştırıyor bence. Bunca sınırsız ve medeniyetsiz davranışa başka anlam yükleyemiyorum ben.

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on ““Yeni” mi Normal?

  1. Merhaba, yeni normalleşme gercekten kötü. Insanlar herşey bitti olarak algılıyorlar. Sokağa çıkmanın yasak oldugu dönemde yakindaki markete gittigimde eldiven ve maske yeterken,şimdi ek olarak yüzume sperlik takiyorum. Cunku maske takanlarda çene altinda tutuyorlar.

    Liked by 1 person

    1. Merhaba. Gerçekten buna özen gösteren 10 kişi falan kaldık sanırım. İnsanlar yine sosyal mesafe falan gözetmiyorlar. Başkalarının üstüne üstüne yürümeye, yanlarından sürtüne sürtüne geçmeye geri döndüler. Maskeler sizin de dediğiniz gibi hep çene altında. Eldiven takmak falan da hak getire 😔

      Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s